TASR/Martin Palkovič

Slovákom sa na šampionáte nedarí. Prehrali aj tretí zápas

30.12.2018, 06:23
Fíni boli vo všetkom lepší, priznal tréner reprezentácie Ernest Bokroš.

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali aj vo svojom treťom zápase na MS tejto vekovej kategórie, keď podľahli Fínsku 1:5. Zverenci trénera Ernesta Bokroša sú po troch dueloch v tabuľke B-skupiny bez bodu, Fíni majú na konte dve víťazstvá.

Slováci odohrajú záverečný skupinový zápas v noci na pondelok o 4.30 h proti priebežne poslednému Kazachstanu. V prípade, že vyhrajú v riadnom hracom čase, zaistia si postup do štvrťfinále. Kazachstan má o deň neskôr ešte zápas so Švédskom.

Vyrovnaný začiatok

V úvodných minútach sa hral celkom vyrovnaný duel, no Fíni postupne prebrali taktovku a súpera čoraz viac dostávali pod tlak. Napriek tomu mali prvú gólovú šancu Slováci a to dokonca pri vlastnom oslabení. V 7. minúte zachytil Krivošík fínsku rozohrávku, dostal sa do šance, no jeho zakončenie zastavil obranca.

"Suomi" sa prvá presilovka nevydarila, druhá 5 na 3 však už áno a v 13. minúte išli do vedenia. Peknú kombináciu zakončil strelou z ľavého kruhu Jokiharju - 0:1. Bokrošovi zverenci mohli vyrovnať v 15. minúte, ale Pospíšil s Ružičkom trestuhodne zahodili prečíslenie 2 na 1. V 17. minúte predviedli Fíni peknú akciu, Vaakanainen prihral pred bránku úplne voľnému Virtanenovi a ten kľučkou do bekhendu nedal Hlavajovi šancu - 0:2.

Fíni boli lepší

Krátko po zmene strán pri hre 4 na 4 sa ocitol v nádejnej možnosti Ružička, ale Luukkonen si s jeho zakončením poľahky poradil. O pár sekúnd získali Fíni puk po súboji v strednom pásme, Kakko ho okamžite potiahol dopredu, medzi kruhmi našiel Heinolu a bolo už 3:0. Ďalšiu veľkú šancu Latvalu zlikvidoval v 26. minúte Hlavaj.

Severania súpera predstihli rýchlosťou i dôrazom v osobných súbojoch a tak už v polovici zápasu pohodlne viedli. V 34. minúte navyše premenili ďalšiu šancu. Heinola obišiel Hlavajovu bránku, prihral nekrytému Lundellovi a ten zvýšil na 4:0.

Jediný gól Slovákov

Až potom sa dokázali presadiť aj slovenskí reprezentanti. Fafrákova strela z 36. minúty ešte ovocie nepriniesla, no o minútu neskôr pri dvojnásobnej presilovke znížil Roman. Krásnou prihrávkou cez bránkovisko mu nabil Fehérváry - 1:4. Gól muselo ešte potvrdiť video, keďže Fíni avizovali, že jeden zo Slovákov vyrazil brankárovi Luukkonenovi hokejku.

Slováci chceli v treťom dejstve ešte zdramatizovať zápas, no Fíni im to nedovolili a priebeh stretnutia bez väčších problémov kontrolovali. "Suomi" hrali v pohode, s prehľadom držali puk ďaleko od Luukkonena, kombinovali a neustále sa tlačili pred bránku.

Piaty gól bol na spadnutie a v 54. minúte aj prišiel, Tolvanen prihral Laaksonenovi, ktorý delovkou prestrelil Hlavaja. V závere si vypracovali ešte pár šancí, na druhej strane mal po samostatnej akcii možnosť skorigovať výsledok Kelemen, ale gól už nepadol.

Ernest Bokroš, tréner SR (SZĽH): "Musím povedať, že súper bol jednoznačne lepší. Prejavila sa obrovská kvalita Fínov. Kto rozumie hokeju a pozrie si súpisku Fínov, tak vidí, že mali v kádri troch hráčov NHL a zvyšok, ktorý už má skúsenosti so seniorským hokejom. Čo sa týka nás, tak sme začali zle, boli sme nedisciplinovaní, trikrát sme hrali v oslabení, z presilovky päť na tri sme inkasovali gól a prvú tretinu sme prehrali 0:2. S takýmito súpermi pritom potrebujeme držať krok. V defenzíve sme sa snažili robiť maximu, podržal nás brankár Samo Hlavaj, na druhej strane, tak ako sme očakávali, že máme dobrý útok, tak sa zatiaľ nedokážeme presadiť ani z tých najvyloženejších šancí."

MS hráčov do 20 rokov, B-skupina:
      Slovensko - Fínsko 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
      Góly: 37. Roman (Fehérváry, Ivan) – 13. Jokiharju (Heponiemi, Tolvanen), 17. Virtanen (Vaakanainen, Talvitie), 23. Heinola (Kakko, Jokiharju), 34. Lundell (Heinola), 54. Laaksonen (Tolvanen, Luukkonen). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), Sjöqvist (Švéd.) – Harrington (Kan.), Hyněk (ČR), vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 6045 divákov.
      Slovensko: Hlavaj – Ivan, Fehérváry, Žiak, Korenčík, Dlugoš, Demo, Golian – Hrehorčák, Roman, Liška - Krivošík, Ružička, Pospíšil - Fafrák, Kollár, Kelemen - Kukuča, Baláž, Regenda
      Finsko: Luukkonen – Jokiharju, Heinola, Laaksonen, Vaakanainen, Utunen, Latvala, Honka – Heponiemi, Kupari, Tolvanen – Nyman, Lundell, Kakko – Ylönen, Virtanen, Talvitie – Puustinen, Vainionpää, Moilanen

tabuľka
      1. Švédsko      2 2 0 0 0    7:3    6
      2. USA          2 2 0 0 0   10:3    6
      3. Fínsko       3 2 0 0 1   11:3    6
      4. SLOVENSKO    3 0 0 0 3    4:12   0

5. Kazachstan   2 0 0 0 2    2:13   0

01 - Modified: 2024-04-23 07:38:49 - Feat.: - Title: Napraví si chuť vďaka duelom na MS? Osvedčené meno Ramsayho tímu môže ukázať, že si zaslúži viac šancí v NHL 02 - Modified: 2024-04-21 16:18:04 - Feat.: - Title: Hokejisti do 20 rokov skončili na domácom turnaji štvrtí. Mnohí ešte také náročné zápasy nehrali, tvrdí Štrbák 03 - Modified: 2024-04-21 12:35:40 - Feat.: - Title: Až 11 gólov proti Nemcom? Niekedy je dobré aj prehrať. Aspoň hráči vidia, že to nepôjde samo, vraví odborník 04 - Modified: 2024-04-20 17:50:59 - Feat.: - Title: Slováci odvetu zvládli, v príprave si poradili s Nemeckom 05 - Modified: 2024-04-19 13:33:49 - Feat.: - Title: Pospíšil prispel k triumfu Calgary asistenciou, MacKinnon prekonal rekord Šťastného
23. apríl 2024 13:40