Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 00:00

Dakar odštartoval. A prináša celý rad prekvapení

Úvodnou etapou sa v pondelok začal 41. ročník Rallye Dakar. Trať vedie iba v Peru a väčšinou v piesočných dunách.

Dakar odštartoval. A prináša celý rad prekvapení
Zdroj: Reuters

Lopraisova červená Tatra 815 v zlatých dunách. To je pre nášho fanúšika ten najikonickejší obrázok z Rallye Dakar. Tento rok budú momentky zo slávnych pretekov podobné, až 70 percent trate totiž vedie po piesku. Dakar hlási návrat ku koreňom. Extra porcia dún, na ktoré sa teší napríklad aj Martin Prokop, jeden z favoritov prestížnej súťaže automobilov, však nie je najhorúcejšou témou.

Iba jeden štát
Rallye Dakar sa vôbec prvý raz bude jazdiť v Južnej Amerike len v jednom jedinom štáte. Zatiaľ čo vlani viedla trať aj cez Bolíviu a Argentínu, teraz ostalo Peru ako hostiteľská krajina osamotené. Dôvod? Financie. Krajinám sa jednoducho zapojenie do Dakaru neoplatí – Bolívia a Argentína odpadli, Čile sa po pauze nechcelo vrátiť (návrat odrieklo na poslednú chvíľu).

Finančná stránka pretekov vychádzala nelichotivo aj pre Preru. Pobrežný štát však investoval do infraštruktúry toľko, že sa nakoniec s usporiadateľskou firmou A.S.O. dohodol. Tentoraz. Na budúci rok už môže byť všetko inak, A.S.O. dokonca zvažuje návrat Dakaru naspäť do Afriky. „Zamýšľať sa nad inými lokalitami je pre nás nutnosť, pretože nemôžeme ďalej doplácať na rozhodnutie, ktoré nemôžeme ovplyvniť,“ tvrdí riaditeľ tradičnej rallye Etienne Lavigne. „Už niekoľko mesiacov budujeme kontakty v krajinách ako Alžírsko, Angola a Namíbia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.