Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2019, 00:00

Tričká sú málo. Na predaj môžu byť aj gény hviezd

Pre skutočných fanúšikov nie je problém na internete zohnať dres či dokonca použité tričko s menovkou obľúbeného hráča. A možno sa bude dať zájsť oveľa ďalej.

Tričká sú málo. Na predaj môžu byť aj gény hviezd
Zdroj: Reuters

Fandíte napríklad Zlatanovi Ibrahimovičovi a tajne premýšľate o tom, ako zabezpečiť, aby na vás „pristál“ aspoň maličký kúsok jeho talentu? Potom sa vám zrejme bude pozdávať nevšedný projekt, za ktorým stojí Magnus Hedman, bývalý gólman švédskej reprezentácie.

Jeho plán znie lákavo, ale zároveň bizarne až bláznivo: fanúšikom chce ponúkať DNA ich hrdinov. „Je mi úplne jasné, čo si mnoho ľudí povie: že som cvok,“ tuší Hedman – v prvých rokoch nového tisícročia brankár Chelsea či Celticu Glasgow. „Ale tento nápad nosím v hlave už rok a pol a verím, že bude mať úspech. Vskutku by ste nechceli mať kus svojho vzoru navždy pri sebe?“ Navždy? Vlastne áno, lebo DNA v kryštalickej forme, ktorú sa Hedman so svojimi spolupracovníkmi chystá predávať, vydrží 500 rokov.

K dispozícii má byť buď v skúmavke, alebo ako súčasť relikvie, ktorú si fanúšik sám zvolí: v spolupráci so špičkovými vedcami chystá Hedman možnosť vložiť DNA napríklad do dresu či kapitánskej pásky.


Zatiaľ malá účasť
Ak napäto čakáte, aké hviezdy sa mu podarilo zlákať, asi budete sklamaní. Z futbalistov sa zatiaľ zapojil iba Nils Eric Johansson, niekdajší kapitán AIK Stockholm, z jeho genetického kódu Hedmanova spoločnosť vyrobila 371 vzoriek. Teda symbolicky presne toľko, koľko v drese klubu z hlavného mesta odohral, než pred rokom kvôli ťažkostiam so srdcom ukončil kariéru. Zberateľský kúsok je určený pre skutočných fajnšmekrov, málokto iný by asi obetoval v prepočte viac ako 330 eur.


Za suvenír pomerne vysoká cena, ale asi vám tiež napadne: nedá sa z obsahu pripomínajúceho pokrútený kúsok ľadu náhodou „vypestovať“ niečo viac? „Azda to nedopadne ako v Jurskom parku. Len aby o 500 rokov nepobehovali po svete desiatky mojich klonov,“ vtipkoval Johansson. V skutočnosti obavy nemá. Než na experiment pristúpil, dostal uistenie, že jeho genetickú informáciu nebude možné kopírovať: vedci z nej malý kúsok odstránia.


Percento ako poistka
„F

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.