Česi idú domov, Ghana a Taliansko postupujú

23.06.2006, 00:00

Argentína vyhrala skupinu
Juhoameričania mohli už v 8. minúte otvoriť skóre, Cambiasso prihral Mesiimu, obrana Holandska bola však v tomto zápase mimoriadne pozorná. Zverenci trénera Marca van Bastena museli dlho odolávať argentínskym protiútokom, v ktorých mal prsty hlavne aktívny Riquelme. Ten mal aj ďalšie šance, keď z priameho kopu takmer prekvapil Van der Sara a neskôr v 28. minúte po jeho strieľanom priamom kope trafil Boulahrouz v sklze pravú žrď vlastnej brány. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času mohol ešte z priameho kopu zvýšiť Van der Vaart, na druhej strane strela Teveza len tesne minula Van der Sarovu bránu. Argentína po remíze s Holandskom vyhrala C-skupinu a to aj vďaka kompaktnému výkonu celého mužstva.

Skupina C -- Streda -- 21.6.
Holandsko -- Argentína 0:0
48 000 divákov

Africký nováčik dosiahol premiérové víťazstvo na šampionáte
Futbalisti Pobrežia Slonoviny zvíťazili v stredajšom večernom stretnutí C-skupiny nad tímom Srbska a Čiernej Hory 3:2. Skóre duelu na mníchovskom štadióne otvoril už v 10. min Žigič a po ďalšej desaťminútovke zvýšil na dvojgólový rozdiel Ilič. Ešte do prestávky skorigoval stav Dindane, keď v 37. min premenil opakovaný pokutový kop za ruku Dudiča. V nadstavenom čase prvého polčasu prišli Srbi o vylúčeného Nadja a "sloni" presilovku využili na dokonalý obrat. V 67. min vyrovnal hlavou Dindane a v 85. min po druhej ruke Dudiča v šestnástke sa z jedenástky tentoraz nepomýlil striedajúci Kalou. Africký nováčik tak dosiahol premiérové víťazstvo na svetovom šampionáte, naopak, Balkánci odchádzajú domov bez bodu a spomedzi všetkých účastníkov MS zatiaľ s najhorším skóre 2:10.

Pobrežie Slonoviny -- Srbsko a Čierna Hora 3:2 (1:2)
Góly: 10 Žigič 0:1, 20 ľlič 0:2, 37ˇ Dindane (11ˇm) 1:2, 67 ˇ Dindane 2:2, 85 ˇ Kalou (11 m) 3:2. 66 000 divákov.

Konečná tabuľka C--skupiny:
1. Argentína 3 2 1 0 8:1 7
2. Holandsko 3 2 1 0 3:1 7
3. Pobrežie Slonoviny3 1 0 2 5:6 3
4. Srbsko a ČH 3 0 0 3 2:10 0

Česi nestačili na Talianov
Česi chceli proti Talianom vyhrať, pretože akýkoľvek iný výsledok by ich vzdialil od postupu do osemfinále. Na zápas nastúpil aj Milan Baroš, ktorý mohol skórovať už v 9. minúte, keď dostal nádhernú prihrávku od Nedvěda, ale trafil z uhla len do nôh Buffona. V 26. minúte Taliani z ničoho nič udreli, rohový kop rozohral Totti a striedajúci stopér Materazzi hlavičkou k pravej žrdi otvoril gólový účet zápasu. Hra sa potom postupne vyrovnala, avšak skóre sa už nemenilo. Nešťastným hrdinom duelu sa v nadstavenom čase I. polčasu stal Polák (dostal príležitosť namiesto Galáska), ktorý fauloval zozadu špílmachra Tottiho a po druhej žltej karte musel ísť predčasne pod sprchy. Ideálnu príležitosť na vyrovnanie mal po vysunutí od striedajúceho Štajnera vzápätí Nedvěd, ktorého tvrdú strelu Buffon vyrazil. Pred českou bránkou bolo horúco aj v 68. min, keď Rozehnal pri odkope trafil Plašila, avšak F. Inzaghi zoči-voči Čechovi mieril nepresne. V 83. min mohol poistiť víťazstvo Talianska F. Inzaghi, ktorý tutovku zbytočne zahodil. Po úniku sa v závere zápasu opäť do šance dostal Inzaghi, ktorý svojím sólovým gólom posunul svojich spoluhráčov do osemfinále.

Skupina E - Štvrtok - 22. 6.
Česko - Taliansko 0:2 (0:1)
Góly: 26´ Materazzi 0:1, 87´ F. Inzaghi 0:2. 50 000 divákov

Ghana historicky prvýkrát v osemfinále
Futbalisti Ghany vyhrali nad USA 2:1. Skóre otvoril v 22. minúte po individuálnej akcii Haminu Dramani. Američanom sa podarilo vyrovnať v 37. min po presnej strele Clinta Dempseyho, no v nadstavenom čase prvého dejstva premenil pokutový kop Appiah a poslal Ghanu opäť do vedenia. Africký nováčik si touto výhrou potvrdil svoju miestenku do osemfinále.