Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 00:00

Tragédia Liverpoolu na súde

V apríli uplynie tridsať rokov od tragédie na anglickom štadióne Hillsborough, ktorá stála život 96 obetí.

Tragédia Liverpoolu na súde
Zdroj: TASR

Semifinále FA Cupu medzi Nottingham Forest a Liverpoolom v roku 1989 sa zapísalo do histórie futbalu krvavým písmom. Priaznivci „Reds“, ktorých malo na zastaraný sheffieldský štadión Hillsborough prísť viac než fanúšikov súpera, dostali nepochopiteľne menšiu tribúnu, na ktorú sa nemohli vojsť. Fatálne zlyhanie mali na svedomí policajti aj usporiadatelia, púšťajúci na tribúnu stále ďalších a ďalších fanúšikov, napriek tomu, že kapacita sektora bola dávno prekročená.

Keďže zápas už prebiehal, novo prichádzajúci chceli tiež na vlastné oči vidieť svoj obľúbený kolektív a tlačili sa na tých, čo už stáli pred nimi. Lenže tí už nemali kam uhnúť, pred nimi totiž bol len pevný plot, oddeľujúci hľadisko od hracej plochy. Smrť deväťdesiatich šiestich priaznivcov a zranenie ďalších 766 divákov na štadióne Hillsborough navždy zmenili futbalové prostredie na Britských ostrovoch. V reakcii na udalosť z 15. apríla 1989 boli sedadlami pokryté aj tribúny pôvodne určené na státie, odstraňovali sa kovové ploty a nebezpečné zábradlia. Namiesto nich majú fanúšikovia pred sebou voľný výhľad na ihrisko, chuligánstvo bolo potlačené prísnymi trestami a dohľadom usporiada

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.