TASR/Henrich Mišovič

Trnava vyhrala Slovenský pohár, Žilinu zdolala až v penaltách

01.05.2019, 20:52
Trnava si vybojovala miestenku v predkole nového ročníka Európskej ligy UEFA.

Futbalisti FC Spartak Trnava sa stali víťazmi jubilejnej 50. edície Slovenského pohára - Slovnaft Cupu 2018/2019. V stredajšom finále v Nitre si zverenci trénera Michala Ščasného poradili s MŠK Žilina 4:1 v jedenástkovom rozstrele, keď v riadnom hracom čase i po predĺžení bol stav nerozhodný 3:3. Trnava si vybojovala miestenku v predkole nového ročníka Európskej ligy UEFA.

Spartak si pridá do vitríny druhú trofej SP, predtým sa v roku 1998 radoval v bratislavskej Dúbravke po výhre 2:0 nad 1. FC Košice. Trnave pripadne putovný pohár a zinkasuje prémiu 50-tisíc eur, zdolaný finalista si prilepší o 20-tisíc eur.

finále 50. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu 2018/2019 (Nitra):
FC Spartak Trnava - MŠK Žilina 3:3 pp (3:3, 2:0), 4:1 v rozstrele z 11 m

Góly: 20. Miesenböck, 45.+4 a 48. Markoski - 50. a 71. Balaj, 68. Boženík. Rozstrel z 11 m: Košút - 1:0, Holúbek - 1:1, Depetris - 2:1, Káčer - nedal, Lovat - 3:1, Boženík - nedal, Abena - 4:1. ŽK: Košút, Miesenböck, Lovat, Čonka, Pekár - Káčer, Anang. Rozhodovali: Pavlík - T. Somoláni, Pozor, 6053 divákov.

Trnava: Bolek (119. Rusov) - Turňa, Abena, Košút, Lovat - Janečka (107. Depetris), Sloboda - Markoski (75. Hing-Glover), Miesenböck (72. Pekár), Čonka - Yilmaz

Žilina: Volešák - Anang (106. Minárik), Kaša, Králik, Sluka - Káčer, Škvarka, Diaz (46. Holúbek), Mihalík (99. Bernát) - Boženík, Balaj (111. Pečovský)

Po úvodnom oťukávaní pohrozil ako prvý Spartak, gólová hlavička Janečku po rohovom kope však neplatila pre ofsajd. Následne sa "predviedli" trnavskí fanúšikovia a rozhodca musel v 12. minúte prvýkrát prerušiť hru, až kým sa nerozplynul červeno-čierny dym z pyrotechniky. Žilinčania sa snažili kombináciami dostať za chrbát súperovej defenzívy, tá však bez problémov odolávala. V 20. minúte Spartak z nenápadnej akcie udrel, keď po prihrávke Abenu skóroval Miesenböck - 1:0.

Trnavčania hrali zostra a často si pomáhali zákrokmi za hranicou pravidiel, ktoré rozhodca trestal žltými kartami. Aj týmito zbraňami však účinne dokázali otupiť žilinské ostrie, ktoré sa v prvom polčase nedostalo k slovu. V 40. minúte hlavný rozhodca Pavlík druhýkrát prerušil zápas po sťažnosti bránkového asistenta, ktorého trnavskí fanúšikovia obliali pivom. Ich tímu pauza evidentne pomohla, v záverečnej päťminútovke prvého dejstva si totiž vytvoril veľký tlak. Markoského strelu vytlačil Volešák končekmi prstov na roh a Miesenböckov pokus zblízka skryl žilinský brankár do rukavíc. Markoski sa v úplnom závere dočkal, keď po prihrávke Slobodu zoči-voči Volešákovi nezaváhal - 2:0.

V 48. minúte zvýšil Spartak zásluhou Markoského už na 3:0 a so "šošonmi" to nevyzeralo dobre. Už o dve minúty ich však vrátil do hry presnou hlavičkou po rohu Balaj, ktorý nedal Bolekovi šancu - 3:1. Káčer následne v 65. minúte z výhodnej pozície neprepálil z priameho kopu múr. O tri minúty však Boženík trafil presne k pravej žrdi a zápas dostal nový náboj - 3:2. Kentošovi zverenci súpera fyzicky prevalcovali a v 71. minúte strelili vyrovnávajúci gól zásluhou hlavičkového "kladiva" Balaja - 3:3. Spartak sa dostal do útlmu, MŠK bol na koni, na obrat mal ešte dostatok času. Po hlavičke Yilmaza mohlo byť všetko inak, útočník Trnavy však zblízka hlavičkoval iba do rúk Volešáka. V nadstavenom čase mohol rozhodnúť z priameho kopu striedajúci Pekár, ale žilinského brankára neprekonal.

Pekár bol pri chuti, v 92. minúte jeho pokus pod brvno vyškriabal Volešák na roh. Na opačnej strane Škvarkova delovka preletela nad Bolekovu bránu. Predĺženie víťaza neurčilo, pred rozstrelom sa trnavský tréner odhodlal k zaujímavej výmene na brankárskom poste, keď namiesto Boleka dostal dôveru Rusov. Ten bol hrdinom "penaltovej drámy" po tom, ako v druhej a tretej sérii zneškodnil pokusy Káčera a Boženíka. Trnavský triumf spečatil Abena, po ktorého góle nasledovala invázia trnavských fanúšikov na trávnik a ich nespútané oslavy s hráčmi.

01 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 02 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu 03 - Modified: 2024-04-13 07:47:39 - Feat.: - Title: VIDEO Fanúšik v Saudskej Arábii zbičoval futbalistu. Po prehratom zápase mu spôsobil poriadne rany na chrbte 04 - Modified: 2024-04-11 13:26:32 - Feat.: - Title: V rodnej krajine nikdy netrénoval, u nás je už etablovaným menom. Antošíkov klub má nového šéfa lavičky 05 - Modified: 2024-04-06 15:42:24 - Feat.: - Title: Pred rímskym derby zasahovala polícia, pobilo sa tristo fanúšikov
13. apríl 2024 21:52