Extraliga štartuje dramatickú nadstavbovú časť

06.03.2006, 23:00

Zajtrajšími prvými štvrťfinálovými duelmi Nitry so Skalicou a Košicami so Slovanom Bratislava sa začne nadstavbová časť najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - ST extraligy. Fanúšikov čakajú najatraktívnejšie a najzaujímavejšie boje o postup do semifinále, keďže základná časť bola v doterajšej histórii slovenskej extraligy najvyrovnanejšia. Svedčí o tom nielen senzačný triumf hokejistov Nitry, ale aj siedme miesto bratislavského Slovana či len osembodový rozdiel medzi tretím Zvolenom a šiestou Žilinou.

Pokles návštevnosti
Základná časť tento rok podľa očakávania výrazne zaostala za minulým ročníkom v diváckom záujme. Po návrate viacerých zámorských hviezd do kanadsko-americkej NHL sa na desať štadiónov počas 270 zápasov prišlo pozrieť len 687 866 divákov, čo je o 79-tisíc hokejových priaznivcov menej, než minulú sezónu. Už tradične najslabšiu návštevnosť z troch oficiálnych hracích dní zaznamenal utorok (28 percent), lepšie na tom bola nedeľa (33 percent) a najpopulárnejším dňom na sledovanie hokejovej ligy sa stal piatok (34 percent). Zvyšných 5 percent tvoria náhradné termíny dohrávok či predohrávok. Najväčší nárast diváckej sledovanosti, pochopiteľne, zaznamenala Nitra. Na domáce zápasy zverencov trénera Antonína Stavjaňu sa prišlo pozrieť celkovo 102 881 divákov, čo je takmer o 10-tisíc viac ako v minulej sezóne. Naopak, na štadiónoch v Bratislave, v Trenčíne a vo Zvolene zaznamenali veľké divácke poklesy.

Štatistiky ovládol Zvolen
Hokejisti HKm Zvolen ovládli individuálne štatistiky základnej časti ST extraligy. Najproduktívnejším hráčom sa stal Erik Weissmann, ktorý získal 59 bodov za 30 gólov a 29 prihrávok. Zvolenský krídelník sa stal aj najlepším strelcom základnej časti. Weissmann mal na svojom konte aj najviac víťazných gólov - 10. Na druhom mieste v tabuľke produktivity skončil Weissmannov center Richard Šechný, ktorý vďaka 37 asistenciám a ďalším 14 gólom získal 51 bodov. Tretia priečka patrí Ľubomírovi Kolníkovi, ktorý zaznamenal 48 bodov (28+20). Nitriansky kanonier je zároveň najlepším hráčom v hodnotení plus/mínus bodov, keď má v celkovom súčte 43 plusových bodov. Najproduktívnejším obrancom sa stal Daniel Babka so 46 bodmi (11+35). Titul najtrestanejšieho hráča extraligy tentoraz získal Miroslav Lažo. Košický útočník, ktorý dal najviac gólov v presilovkách v celej súťaži, dostal od arbitrov 222 trestných minút. V súťaži o zlého muža predstihol Igora Majeského z Trenčína o 71 trestných minút. Podľa úspešnosti zákrokov sa stal najlepším brankárom základnej časti Pavol Rybár zo Slovana Bratislava, ktorý mal 93,28-percentuálnu úspešnosť.

Najrýchlejším strelcom Török
Základná časť hokejovej extraligy priniesla zaujímavé súboje, výsledky i pekné góly. V jednom stretnutí mohli vidieť najviac gólov fanúšikovia v Košiciach, keď v dueli 30. kola zdolali domáci Žilinu 9:4. Dvanásť úspešných zásahov padlo v súboji 47. kola Nitra - Liptovský Mikuláš (9:3). Tretí v hitparáde zápasov s najväčším počtom gólov je zápas Slovan Bratislava - Martin, ktorý v 44. kole vyhrali domáci 6:5 po predĺžení. V tejto sezóne sa nepodarilo streliť desať gólov ani jednému tímu. Najrýchlejším strelcom gólu v extralige sa stal Jaroslav Török, keď ešte v drese MHC Martin vsietil gól Liptovskému Mikulášu už v 20. sekunde. V poslednej sekunde riadneho hracieho času sa podarilo dať góly Zdenovi Cígerovi zo Slovana v súboji s Nitrou (3:1), Vlastimilovi Plavuchovi zo Zvolena proti Trenčínu (4:2), Jánovi Kopeckému z Liptovského Mikuláša proti Popradu (2:3 pp) a Miroslavovi Škovirovi z Popradu proti Trenčínu (3:0). V poslednej sekunde predĺženia skóroval Erik Weissmann z HKm Zvolen, ktorý rozhodol najneskorším gólom súťaže o výhre svojho tímu 5:4 nad Nitrou v stretnutí 32. kola.