@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2019, 00:00

Outsideri šokovali. Taliani a Briti zostávajú v najvyššej kategórii

Zdroj: TASR

Všetko alebo nič. Tohtoročný program, respektíve výsledky daných tímov, na prebiehajúcich majstrovstvách sveta v hokeji sľubovali dramatickú zápletku v boji o zotrvanie medzi elitou. Tak košický duel medzi Francúzskom a Veľkou Britániou, ako aj bratislavský zápas Rakúska proti Taliansku boli totiž priamym súbojom o udržanie sa v najvyššej A-kategórii.

Papierové prognózy boli jasné. Medzi najlepšími 16 reprezentáciami sveta sa udržia Francúzi vedno s Rakúšanmi a naopak, o poschodie nižšie poputujú nováčikovia z Veľkej Británie a Talianska. Tomu zodpovedali aj predzápasové kurzy stávkových kancelárií. Na Rakúšanov klesol kurz až na 1,22 (Tipsport) a vysokým favoritom boli aj Francúzi pri kurze 1,24 (Fortuna).

Fatálne zlyhanie
V košickej Steel Aréne sa pritom zápas vyvíjal podľa predpokladov. Po polovici duelu sa osud britských hokejistov zdal spečatený. V 28. minúte svietilo na svetelnej tabuli skóre 3:0 pre Francúzov, lenže zlá rozohrávka útočníka Tima Bozona pomohla Britom znížiť odstup. Keď najlepší britský hráč na turnaji Mike Hammond upravil v závere prostrednej tretiny len na rozdiel jedného gólu, bolo ešte „zarobené“ na dramatickú poslednú tretinu. A taká aj skutočne bola. Útočník Nottinghamu Robert Farmer strelil v 46. minúte svoj životný gól a poslal stretnutie do predĺženia. Francúzi zrazu zneisteli a podceňovaní Briti dostali krídla. Dokonalý obrat napokon dokonal svojím gólom v čase 62:03 Ben Davies a spustil erupciu obrovskej britskej radosti priamo na ľade.

„Je to neuveriteľné. Veľa si toho nepamätám. Viem len, že náš najrýchlejší hráč David Phillips prekorčuľoval dvoch protihráčov, posunul mi puk pred bránu a zrazu som bol v šanci,“ povedal pre oficiálnu stránku šampionátu strelec víťazného gólu.