Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 13:05

Načo si vás platíme? Sagan sa na Tour pustil do cyklistickej asociácie

  • Utorková šestnásta rovinatá etapa Tour okolo Nimes na juhu Francúzska bola poznamenaná 40-stupňovými pekelnými horúčavami.
  • 29-ročný Slovák sa pustil do ostrej kritiky Asociácie profesionálnych cyklistov, ktorá má za úlohu chrániť pretekárov napríklad práve pred nepriaznivým počasím.

To teplo bolo šialené. Aj v tieni dosahovali teploty viac ako 35 stupňov, na slnku potom atakovali 40 stupňov. Šestnásta etapa na Tour bola etapou ako v peci.

A Peter Sagan po nej vyzval Asociáciu profesionálnych cyklistov (CPA), aby podnikla kroky smerom k ochrane pretekárov pri takých horúčavách.

"Ak v tomto počasí pôjdeme aj v horách, bude to veľmi zlé," povedal doslova Sagan.

Pekelné horúčavy

Niektorí cyklisti išli do auta pre ľad, ktorý si strkali pod dres, prípadne na prilbu. Iní si na seba dávali ochladzovacie vesty. No a ďalší v podstate neustále pendlovali pre bidony s vodou, ktorých bolo stále málo. Cyklisti z nich totiž nielen pili, ale tiež sa nimi polievali, aby regulovali telesnú teplotu.

Utorková šestnásta rovinatá etapa Tour okolo Nimes na juhu Francúzska bola poznamenaná 40-stupňovými pekelnými horúčavami. Horúčavami, ktoré bolo veľmi ťažké prežiť.

Aj v nich držiteľ zeleného dresu Peter Sagan došpurtoval do cieľa na štvrtom mieste. "Chalani ma držali ďalej od všetkých problémov a ja som sa potom dostal do ideálnej pozície za Eliu Vivianiho. Lenže som začal špurtovat neskoro a potom už som nemal miesto, kadiaľ by som prekĺzol," opísal Slovák záverečný špurt.

V ňom nestačil na šprintérske esá Caleba Ewana, Eliu Vivianiho a Dylana Groenewegena. Keď prešiel cieľom, posadil sa na neďalekú stoličku, vypil naraz niekoľko plastových fliaš s vodou.

"Aj v priebehu etáp som mal pri sebe stále jednu plnú fľašu s vodou a k tomu ďalšie a ďalšie a ďalšie," usmial sa Sagan pred novinármi.

Saganova kritika

Ale až v tak dobrej nálade nebol. Následne sa totiž 29-ročný Slovák pustil do ostrej kritiky Asociácie profesionálnych cyklistov, ktorá má za úlohu chrániť pretekárov napríklad práve pred nepriaznivým počasím.

Tak ako sa to často robí na talianskom Gire, kde už bola niekoľkokrát zrušená buď celá etapa, alebo výjazd na vrchol stúpania, kde bola príliš veľká zima, alebo tam snežilo.

V rovinatej etape pri Nimes to bol tentoraz druhý extrém. Horúčavy, v ktorých mnohí kolabujú. "Takéto počasie si vyberie daň u každého pretekára," tvrdil ešte pred etapou štvrtý Steven Kruijswijk z Jumba. A to na rovine, ktorú absolvovali v utorok cyklisti na Tour, to podľa Sagana ešte bolo príjemnejšie. Tým, že išli vyššou rýchlosťou, ich aspoň ovieval vietor.

Kdežto v nasledujúcich etapách, kedy pelotón začne stúpať na alpské vrcholy, budú cyklisti vystavení slnku pri oveľa menších rýchlostiach. "Preto to v utorok ešte šlo vydržať. Ale ak v tomto počasí vchádzame do hôr, bude to vážne zlé. Myslím, že by CPA mala niečo urobiť. Neviem, načo tu asociáciu platíme, keď nás nechráni," dodal naštvaný Sagan.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.