StoryEditor

Kto na olympiáde v Pekingu zvíťazí? Bude to skôr Čína než šport, hovorí sinológ

25.01.2022, 10:31
Autor:
Jan DaněkJan Daněk

Podozrivá čínska aplikácia, ktorá môže zneužiť citlivé údaje olympionikov aj ďalších účastníkov hier. Na tribúnach iba privilegovaní čínski diváci. Hroziace postihy športovcov za kritiku pomerov v krajine.

„Čína chce ukázať, že dbá o olympijské ideály a pomáha zlepšovať ľudskoprávnu situáciu,“ vysvetľuje v rozhovore sinológ David Gardáš.

„Skutočnosť je však verejným vyhláseniam dosť vzdialená,“ dodáva.

Ani do toho netreba motať covid, hoci čínske úrady pre nepatrný počet prípadov drasticky uzatvárajú mnohomiliónové mestá blízko Pekingu.

Politické špičky USA, Veľkej Británie, Japonska či Austrálie odmietajúce návštevu Pekingu pre trvalé porušovanie ľudských práv. Nie, toto rozhodne nebude normálna zimná olympiáda.

Čínu navštívil Gardáš trikrát. Očarilo ho prepojenie starodávnej a modernej kultúry v Číne. Jeho srdce si získal aj Tibet. Teraz odborník z projektu Sinopsis vysvetľuje, čo sprevádza organizovanie gigantickej športovej akcie.

Uskutočnia sa hry vôbec?

Súčasná pandemická situácia je problematická. Dvadsať miliónov osôb je v Číne uzavretých vo veľmi striktnej karanténe, pri ktorej nemôžu opustiť vlastné domovy. Nezdá sa však, že by čínske úrady cúvli natoľko, že by hry zrušili.

Prečo?

Režim už vynaložil obrovské prostriedky na hry aj propagáciu. Keby mal teraz zrušiť konanie hier alebo výrazne zasahovať do ich podoby, mohlo by to poškodiť čínske renomé.

O akých cifrách hovoríme?

Oficiálne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 17:13