Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 17:28

Viceprezident futbalového Slovana Ivan Kmotrík ml. musí zaplatiť pokutu päťtisíc eur

Kmotrík hajloval v máji 2018 po skončení zápasu v Trnave.

Viceprezident futbalového Slovana Ivan Kmotrík ml. musí zaplatiť pokutu päťtisíc eur
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica vydal trestný rozkaz, v ktorom uznal za vinného Ivana Kmotríka mladšieho, obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd a uložil mu peňažný trest vo výške päť tisíc eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

"Samosudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, vydal dňa 19. augusta trestný rozkaz, v ktorom uznal za vinného I. K. obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd a uložil mu peňažný trest vo výške päť tisíc eur," povedala hovorkyňa.

"Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd obvinenému ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere šesť mesiacov," konkretizovala ďalej hovorkyňa. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na ŠTS v Pezinku obžalobu na viceprezidenta a generálneho riaditeľa ŠK Slovan Bratislava Ivana Kmotríka ml. v druhej polovici augusta. Na ŠTS obžalobu zaregistrovali 15. augusta.

"Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS obžalobu na Ivana K. obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd," konkretizovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"V máji 2018, po skončení futbalového zápasu v Trnave, na hracej ploche štadióna za prítomnosti viacerých osôb, ktoré sa po skončení sa futbalového zápasu nachádzali na tribúnach futbalového štadióna, prudko predpažil hore pravú ruku s otvorenou vystretou dlaňou otočenou smerom k zemi so spojenými prstami, a to nad úroveň svojej hlavy, pričom súčasne vyslovil slová 'Heil Hitler', po vyslovení ktorých ešte chvíľku držal pravú ruku vystretú vo vyššie opísanej polohe, a až následne ju pripažil,"  povedala.

Ako dodala, obvinený takto prezentoval pozdrav, ktorý sa spája s nacistickou ideológiou nemeckej tretej ríše na čele s Adolfom Hitlerom v rokoch 1933 - 1945, a následne s neonacistickým hnutím.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhol prokurátorovi obžalovať Ivana Kmotríka ml. z úmyselného prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, keď mal po finále Slovenského pohára vo futbale 2017/2018 medzi ŠK Slovan Bratislava a MFK Ružomberok použiť nemecký nacistický pozdrav na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.