Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2020, 16:02

Prvé odškodnenia za koronavírus na Slovensku. Peniaze chcú športovci, nasledovať budú firmy

Športovci majú po predčasnom ukončení súťaží vážne problémy.

Prvé odškodnenia za koronavírus na Slovensku. Peniaze chcú športovci, nasledovať budú firmy
Zdroj: TASR - Branislav Račko

Koronavírus obmedzil chod krajiny a štát má na stole prvé žiadosti o zaplatenie škôd. Hokejové kluby po zrušení extraligy žiadajú časť peňazí. Tie môže členským štátom EÚ poskytnúť aj Európska komisia, ktorá plánuje podporiť citlivé odvetvia ekonomiky.

Kto dostane peniaze z balíka 25 miliárd eur ešte nie je rozhodnuté. Očakáva sa, že to môžu byť malé a stredné firmy, zdravotnícke zariadenia a podporený môže byť aj trh práce, teda zamestnanci, ktorým by hrozilo prepúšťanie.

​Kým slovenské podniky naposledy vláde povedali, že kým majú objednávky a počet chýbajúcich zamestnancov nepresiahne desať percent, podporu zatiaľ nepotrebujú, inak sú na tom športovci.

Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja (SIHPA) po zrušení súťažného ročníka Tipsportligy kontaktovala vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) so žiadosťou o zriadenie fondu na ochranu príjmov hráčov. Hráčska asociácia SIHPA oslovila v tejto záležitosti aj štátneho tajomníka pre šport Jozefa Gönciho.

"Mnohí hráči sa obracajú na SIHPA s otázkou čo sa bude diať s ich príjmami. Všetky kluby aj pri ich najlepšej vôli pravdepodobne nebudú môcť hráčom zaplatiť všetko čo by dostali, keby sa liga hrala, keďže straty klubov budú veľmi veľké. SIHPA preto včera kontaktovala vedenie SZĽH so žiadosťou o zriadenie Fondu na ochranu príjmov hráčov. SZĽH v posledných rokov vykazuje najvyššie príjmy z reklamných partnerstiev, rovnako v posledných rokoch rástli aj príjmy zväzu zo štátnych zdrojov. Okrem toho SZĽH vykázal zisk aj v rámci MS 2019 v Bratislave a Košiciach," uviedla SIHPA v stanovisku.

Prezident SIHPA Oliver Pravda dáva za príklad futbalové autority. "FIFA a FIFPro už zriadili globálny fond na ochranu príjmov futbalistov, od IIHF však toto očakávať nie je možné.

Preto sme požiadali o stretnutie prezidenta a vedenie SZĽH a požiadali sme o zodpovedný prístup zväzu v tejto zložitej situácii, pretože hokejisti budú jednou zo skupín obyvateľstva, ktorá bude súčasnou zdravotnou situáciou ekonomicky negatívne ovplyvnená," uviedol Pravda.

"Všeobecne platí, že hokejisti majú osemmesačné zmluvy do konca apríla, teraz hrozí že dostanú zaplatených len šesť z dvanástich mesiacov. Všetci športovci nie sú milionári, väčšina zarába toľko, že dvojmesačný výpadok príjmov môže byť pre nich veľký problém. Rovnako ako všetci ostatní tiež musia platiť hypotéky a starať sa o svoje rodiny," dodal.

Podľa SIHPA sa situácia nemusí týkať len hokejistov, ale podobný osud môže postihnúť aj ostatných športovcov. "Vo štvrtok som kontaktoval štátneho tajomníka pre šport Jozefa Gönciho, s ktorým sme sa dohodli, že sa na budúci týždeň stretneme a začneme túto situáciu riešiť systematicky, lebo výpadok príjmov sa teraz týka najmä hokejistov, ale to neznamená, že sa to o pár dní nebude týkať aj futbalistov, basketbalistov, volejbalistov a hádzanárov.

Myslím si, že práve teraz by mal štát prijímať sociálne balíčky na pomoc najohrozenejším skupinám občanov. Oceňujem že pán štátny tajomník uvítal túto iniciatívu, chápe vážnosť situácie a okamžite po vybavení najurgentnejších záležitostí túto tému začneme riešiť," dodal na záver Pravda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.