Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2020, 12:30

Bude zo slávneho San Sira ruina? Ikonický štadión v Miláne chcú zdemolovať

Milánske futbalové veľkokluby predstavili aj dva návrhy nového štadióna, ktorého výstavba je súčasťou širšieho developerského plánu za 1,2 miliardy eur.

San Siro
Zdroj: Reuters

Plán milánskych futbalových veľkoklubov AC a Interu na demoláciu ich ikonického štadióna San Siro a výstavbu novej arény sa posunul o ďalší krok.

Talianski pamiatkari proti zbúraniu San Sira nemajú námietky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Plán za 1,2 miliardy

Obidva milánske kluby minulý rok v júni podali spoločnú žiadosť o vybudovanie nového štadióna pre 60-tisíc ľudí, ktorý by bol postavený vedľa San Sira a slúžil by od sezóny 2022/23.

V septembri potom kluby predstavili aj dva návrhy nového štadióna, ktorého výstavba je súčasťou širšieho developerského plánu za 1,2 miliardy eur.

Jeho cieľom je zrenovovať celú oblasť San Sira. Súhlas od pamiatkarov neznamená konečné rozhodnutie, je však dôležitým krokom na ceste k naplneniu plánu.

Podľa nemenovaného úradníka mestskej rady nemá San Siro, ktoré patrí mestu, architektonický význam, ktorý by bránil jeho demolácii.

Kvôli niekoľkým rekonštrukciám ostala z pôvodného štadióna otvoreného v roku 1926 len malá časť.

Podľa predbežných plánov chceli kluby súčasný štadión kompletne zbúrať. V súčasnosti sa však uvažuje o tom, že San Siro nebude zrovnané so zemou celé, ale časť sa nechá ako spomienka na významnú dominantu mesta, okolo ktorej by sa postavili športové zariadenia slúžiace verejnosti.

Ikonický štadión v Miláne
Zdroj: Reuters

Nový štadión sa viac oplatí

San Siro, oficiálne nesúce meno Stadio Giuseppe Meazza podľa legendárneho hráča Interu, ktorý krátko nastupoval aj za AC, bol otvorený v roku 1926 a od tej doby prešiel niekoľkokrát rekonštrukciou.

Jeho prípadná modernizácia by ale mohla prehltnúť viac času a peňazí než výstavba nového štadióna. Navyše by oba milánske kluby museli nejaký čas hrať inde.

San Siro v rokoch 1934 a 1990 hostilo zápasy majstrovstiev sveta a v roku 1980 stretnutia európskeho šampionátu.

Vo februári 2026 by sa na ňom mal konať otvárací ceremoniál zimných olympijských hier, ktoré bude s Milánom hostiť Cortina d'Ampezzo. Práve kvôli tomu milánsky starosta Giuseppe Sala minulý rok vyhlásil, že by sa štadión nemal teraz búrať a mal by zostať až do olympiády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.