TASR/AP

Mladí Slováci siahali proti Kanade na body, favoritovi podľahli po bojovnom výkone

28.12.2020, 06:36
Zverenci trénera Róberta Petrovického figurujú v tabuľke A-skupiny na treťom mieste.

Slovenskí hokejisti do 20 rokov podľahli v druhom zápase na MSJ v Edmontone domácej Kanade 1:3. S favorizovaným súperom odohrali rušný, dramatický zápas a v 60. minúte počas power play senzačne siahali na predĺženie a teda aj na body.

Kanaďania zdolali Slovákov štrnástykrát z pätnástich vzájomných zápasov, v roku 1999 skončil duel remízou 0:0.

Zverenci trénera Róberta Petrovického figurujú v tabuľke A-skupiny na treťom mieste. V pondelok ráno o 3.30 SEČ sa stretnú s Nemeckom.

A-skupina:

SLOVENSKO - Kanada 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Góly: 59. Chromiak (Faith, Nemec) - 5. Spence (Tomasin, Mercer), 57. Tomasino (Cozens), 60. Quinn. Rohodovali: Langin, Stewart - Deschamps, Mannella (všetci Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

zostavy:
Slovensko: Hlavaj – Mudrák, Golian, Bečár, Kňažko, Nemec, Stacha, Turan, Ryan Petrovický – Mrázik, Jellúš, Faith - Chromiak, Kašlík, Slafkovský – Turanský, Sojka, Jedlička – Kolenič, Eliaš, Jendek
Kanada: Levi - Byram, Drysdale, Harley, Korczak, Barron, Guhle, Spence - Perfetti, McMichael, Krebs - Quinnm, Newhook, Cozens - Zary, Byfield, Pelletier - Mercer, Suzuki, Tomasino

Mladí Slováci podali udatný výkon, ktorý prekvapujúco naberal postupom zápasu na kvalite. Po relatívne skorom inkasovaní sa striasli zvyškov rešpektu a ťažké domáce kalibre, ktoré predtým nastrieľali Nemcom 16 gólov, eliminovali nadšeným celoplošným výkonom. Súper mal síce jasnú prevahu, ale len sporadicky sa dostával do sústavnejšieho tlaku.

V druhej tretine Kanaďania prvýkrát na spoľahlivého Hlavaja vystrelili až po 12 minútach... Celkový pomer striel 18:23 síce odporuje kanadskému výkonu, ale zároveň to je výslednica skvelého slovenského for/bek-čekingu, sústredeného aktívneho bránenia a zamestnávanie protivníkov kontrovými výpadmi. Slováci sa čoraz viac osmeľovali k umnej a nepanickej rozohrávke, čím otupovali ostrosť kanadských kombinačných štruktúr.

V tretej tretine boli dokonca aktívnejší na strely (10:7) a dvakrát siahali na vyrovnanie. Najprv v 55. minúte v presilovke Slafkovský riešil výbornú streleckú pozíciu prudkou prihrávkou pred bránkovisko a o minútu po jeho riskantnom manévri na útočnej modrej domáci zvýšili na 2:0. Ďalšia početná výhoda už vyšla, na 1:2 poldruha minúty pred klaksónom znížil Chromiak, ale aktívnejšej a herne lepšej Kanade trojbodové víťazstvo neuniklo.

V záverečných sekundách mali Slováci v nátlakovej power play dvakrát smolu v zakončení a následne na modrej ušiel nešťastne puk Nemcovi, ktorý ináč dobre operoval ako stratég hry v početnej výhode. Kanaďan Quinn spečatil výsledok do prázdnej bránky.

01 - Modified: 2024-04-07 20:43:49 - Feat.: - Title: Kanada vyčlení 2,4 miliardy kanadských dolárov na investície do umelej inteligencie 02 - Modified: 2024-03-23 19:37:32 - Feat.: - Title: Kanada sa rozlúčila s bývalým premiérom Brianom Mulroneyom, mal svojho času najsilnejší mandát v histórii 03 - Modified: 2024-03-27 12:52:11 - Feat.: - Title: Kanadské banky: Emisie nebudú rásť, keď budú financované udržateľné projekty 04 - Modified: 2024-03-19 21:34:05 - Feat.: - Title: Kanada dá desiatky miliónov dolárov na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu 05 - Modified: 2024-03-07 20:25:07 - Feat.: - Title: V Kanade ubodali šesť ľudí zo Srí Lanky, vrátane štyroch detí
19. apríl 2024 12:08