TASR/AP
StoryEditor

Vlhovej výkony dnes nestačili. V obrovskom slalome skončila bez medaily

18.02.2021, 09:23
Autor:
TASRTASR
Vo štvrtkovej súťaži v talianskej Cortine d'Ampezzo obsadila dvanáste miesto.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová neobhájila titul majsterky sveta v obrovskom slalome.

Vo štvrtkovej súťaži v talianskej Cortine d'Ampezzo obsadila dvanáste miesto s mankom 1,90 sekundy na víťaznú Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú.

Švajčiarska dominancia

Striebro získala Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,02 s) a bronz si vybojovala Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,09 s).

Dvadsaťdeväťročná Gutová-Behramiová sa na týchto MS stala šampiónkou už v druhej disciplíne po triumfe v super-G, zo zjazdu si odniesla bronz. Celkovo má na šampionátoch bilanciu 2-3-3.

Vlhovej nevyšlo už prvé kolo

Vlhová sa za obhajobou vydala so štartovým číslom 3. Na zľadovatenom podklade a otvorenej, rytmickej trati išla bez väčšej chyby, v porovnaní s najväčšími súperkami jej však chýbala plynulosť v oblúkoch, v ktorých nedokázala zrýchľovať.

Vlhovej prvé kolo:

Po prvom kole figurovala na jedenástej priečke, za líderkou Shiffrinovou zaostávala o 1,17 sekundy. Druhá bola prekvapujúco ďalšia Američanka Nina O'Brienová (+0,02 s), tretia pozícia patrila Gutovej-Behramiovej (+0,08 s). Ďalšia slovenská reprezentantka Petra Hromcová so štartovým číslom 55 nedokončila prvé kolo.

Ako prvé sa do boja o medaily prihlásili Švajčiarky, Michelle Gisinová otvorila súťaž a na čele vydržala do jazdy svojej krajanky Gutovej-Behramiovej. Dvojnásobnej medailistke z rýchlostných disciplín na tomto šampionáte vyhovovali oblúky po spádnici a absencia tiahlych oblúkov v presadených bránkach.

Skvelý výkon Američanky

Elitnú sedmičku štartujúcich uzavrela Shiffrinová a hoci na všetkých medzičasoch zaostávala, záverečnú pasáž prešla perfektne a ako úradujúca olympijská šampiónka v tejto disciplíne sa dostala do vedenia.

Liensbergerová z druhej žrebovanej skupiny 8-15 sa na trati rakúskeho trénera držala na medzičasoch v zelených číslach, rovnako ako niektoré ďalšie pretekárky stratila na Shiffrinovú až v cieľovej pasáži a priebežne bola štvrtá.

Vyššie štartové čísla neboli na kvalitne pripravenej trati problémom, čo dokázala aj O'Brienová, ktorá sa s devätnástkou zaradila iba o dve stotiny za svoju slávnejšiu krajanku.

Naopak, prvé kolo vôbec nevyšlo domácim spolufavoritkám, víťazka štyroch "obrákov" v tejto sezóne Svetového pohára Marta Bassinová nabrala odstup až 1,54 s a Federica Brignoneová preteky nedokončila.

Trať Vlhovej trénera

Trať druhého kola staval Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni a pre lyžiarky nachystal omnoho zatvorenejšie bránky, keď trajektóriu zatočil najmä v strmších úsekoch.

Vlhová však už na prvom medzičase prišla o náskok na priebežne vedúcu Rakúšanku Ramonu Siebenhoferovú, nevedela nájsť rytmus a napriek snahe o agresívnu jazdu si pohoršila ešte o jednu priečku.

"Samozrejme, že je to sklamanie. Určite som chcela podať lepší výkon, žiaľ, momentálne sa v obrovskom slalome cítim takto a takéto sú výsledky. V druhom kole som si verila, snažila som sa odovzdať všetko, čo mám v sebe. Teraz som v obrovskom slalome pozadu od najlepších, taký je šport," povedala 25-ročná Slovenka pre ČT sport.

Veľká chyba v prvej polovici svahu zmarila medailové nádeje Gisinovej. Liensbergerová takmer spadla, ale situáciu, keď sa bokom šmýkala po snehu, ekvilibristicky zvládla a naspodku dokonca zrýchlila a zapísala si najlepší čas druhého kola. Bez tejto chyby by sa stala majsterkou sveta, tento titul si dvoma vyrovnanými jazdami bez zásadnejších zaváhaní napokon vybojovala Gutová-Behramiová.

Za senzačnou medailou smerovala O'Brienová, lenže v poslednej prejazdnej bránke sa zasekla v hrane a uzavrela najlepšiu desiatku výsledkovej listiny. Shiffrinová do jednej z bránok mierne meškala a stratila minimálny náskok, až do cieľa to bol stotinový súboj, ktorý v súčte vyznel v prospech Švajčiarky.

01 - Modified: 2023-03-10 10:30:01 - Feat.: - Title: Vlhová je po prvom kole obrovského slalomu desiata, na čele je Shiffrinová 02 - Modified: 2023-01-25 13:50:49 - Feat.: - Title: Vlhovej opäť ušlo pódium len o kúsok, v obrovskom slalome skončila štvrtá 03 - Modified: 2023-01-24 13:46:29 - Feat.: - Title: Vlhová si po prvom kole polepšila, Shiffrinová vytvorila ženský rekord 04 - Modified: 2022-12-27 11:00:13 - Feat.: - Title: Vlhová bola po 1. kole obrovského slalomu v Semmeringu druhá 05 - Modified: 2022-03-21 13:02:46 - Feat.: - Title: Športovci ukazujú, prečo Putin nemá šancu vyhrať
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
23. september 2023 03:20