Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2021, 10:50 Aktualizované dňa 20.03.2021 o 14:13

Mimoriadny úspech Petry Vlhovej. Prvýkrát v kariére získala veľký krištáľový glóbus

Petra Vlhová triumfovala v celkovom hodnotení Svetového pohára.

Mimoriadny úspech Petry Vlhovej. Prvýkrát v kariére získala veľký krištáľový glóbus
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala prvýkrát v kariére veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. 

Triumf spečatila šiestym v slalome na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide.

Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví.

V prípade zjazdového lyžovania ide navyše o jeden z najmasovejších a najatraktívnejších športov s obrovskou konkurenciou tímov zo všeobecne najvyspelejších krajín sveta.

Skvelý úvod sezóny

Petra Vlhová v úvode sezóny jasne dominovala a dlho viedla aj pri čiastočnom poklese formy. Postupne sa striedali jej najväčšie sezónne rivalky od Talianky Marty Bassinovej cez Švajčiarku Michelle Gisinovú až po ďalšiu reprezentantku alpskej veľmoci Laru Gutovú-Behramiovú.

Tá po MS prevzala na konci februára dokonca vedenie v seriáli a vďaka trojici kĺzavých súťaží si vybudovala väčší náskok.

Kľúčové víťazstvá

Vlhová jej to však aj s "úrokmi" vrátila v nasledujúcich štyroch technických súťažiach.

Kľúčové boli nielen jej dve víťazstvá a celkovo zisk 312 zo 400 možných bodov, ale aj priamy súboj v obrovskom slalome. Majsterka sveta v ňom neuspela, naopak Vlhová si z Jasnej odniesla emotívny triumf a do Are si pribalila sebadôveru.

Vo Švédsku slovenská lyžiarka vyhrala prvý slalom a dostala sa opäť na čelo celkovej klasifikácie SP. Časť tých "úrokov" pridala v druhej súťaži parádnou stíhacou jazdou po pokazenom prvom kole a 8. miestom si 32 bodmi vylepšila náskok pred finálovým týždňom na 96 bodov.

Dobyla "zjazdársky Olymp".

V Lenzerheide zjazd i super-G počasie odpísalo, čo v papierových okolnostiach vzalo šancu zobrať veci aspoň sčasti do vlastných rúk Gutovej-Behramiovej.

No Petra Vlhová sa dostala síce do štatisticky výhodnej, ale aj do psychologicky náročnej pozície. Ak nechcela zisk potrebných 5 bodov (vo finále minimálne 16 za 15. miesto) nechať na nedeľný obrovský slalom, potrebovala toto minimum zobrať v sobotnom slalome.

V ňom však musela riskovať, keďže tesne viedla v boji o obhajobu malého glóbusu.

Napokon sa táto tajnička rozlúštila v podstate na začiatku prvého kola, keď spravila veľkú chybu a do druhej jazdy išla s priepastnou stratou.

Malý glóbus bol za štandardných okolností nedosiahnuteľný a Vlhová v 2. kole ani nešla vo formáte pokusu o malý zázrak. S prehľadom však išla v línii toho veľkého a vo veku 25 rokov rokov dobyla "zjazdársky Olymp".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.