Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2021, 16:02 Aktualizované dňa 07.05.2021 o 16:35

Zlaté double. Slovensko zvíťazilo na šampionáte v mužských aj v ženských hliadkach

Pre Slovensko je to na prebiehajúcom šampionáte druhé zlato po triumfe kanoistiek vo finále 3xC1 žien.

Zľava Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a Michal Martikán
Zdroj: TASR

Slovenskí kanoisti získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskom meste Ivrea zlaté medaily v 3xC1 mužov.

Hliadka v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zvíťazila v piatkovom finále tímovej súťaže pred domácimi Talianmi (+4,15 s) a Slovincami (+7,52). Pre Slovensko je to na prebiehajúcom šampionáte druhé zlato po triumfe kanoistiek vo finále 3xC1 žien.

Slováci vyštartovali v desaťčlennom finále ako tretí v poradí, kanálom prešli rýchlo a čisto a dostali sa do vedenia. K ich výkonu sa najviac priblížili Taliani, ťuk na 23. bráne však znamenal, že sa zaradili na druhú priečku.

Pôvodne tretí skončili Česi, ale jury im dodatočne udelila dvojsekundovú penalizáciu, čo ich odsunulo so 4 trestnými sekundami až na šiestu priečku. Ako poslední mohli Slovákov ohroziť obhajcovia titulu z Prahy Slovinci v zložení Benjamin Savšek, Luka Božič a Nej Polenčič.

Napriek ťuku na siedmej bráne zaostávali na prvom medzičase iba o 1,37 s, ďalšia chyba na dvanástke však znamenala koniec nádejí na triumf a Slovinci sa museli uspokojiť s bronzovými medailami. Štvrtým Nemcom unikol cenný kov o osem stotiniek (+7,60).

Slovenskí reprezentanti naposledy získali na ME zlato v tejto disciplíne na domácom šampionáte v roku 2016 v Liptovskom Mikuláši, posádka mala rovnaké zloženie.

Pred mužmi sa zo zlatej medaily tešili aj slovenské kanoistky. Hliadka v zložení Simona Glejteková, Zuzana Paňková a Monika Škáchová triumfovala v piatkovom finále tímovej súťaže pred Britkami (+4,29) a Francúzkami (+10,36). Je to historicky prvá medaila pre Slovensko na európskom šampionáte v 3xC1 žien.

Slovenky ako jediné spomedzi deviatich tímov zajazdili vo finále čisto a prešli kanálom bez ťuku do bránky.

Druhé Britky nazbierali dve trestné sekundy, Francúzky štyri. Finále sa absolútne nevydarilo Česku, Španielsku, Taliansku a Slovinsku, ktoré minuli bránku a po 50-sekundovom treste sa ich nádeje na cenný kov rozplynuli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.