Fanúšikovia Spartak Trnava si poriadne zavarili. Polícia ich obvinila z výtržníctva (ilu)TASR
StoryEditor

Na športové podujatia sa budú vstupenky predávať na meno, zakazujú sa tiež kukly

05.05.2022, 13:09
Autor:
ČTKČTK
Okrem toho budú za výtržnosti budú udeľované väčšie pokuty a výtržník so zákazom na podujatiach sa musí hlásiť v danom čase na polícii.

Parlament dnes schválil zavedenie zákazu nosenia kukiel divákov na športových podujatiach, zvýšenie pokút za divácke násilie, predaj vstupeniek na meno pri rizikových stretnutiach a ďalšie opatrenia proti výtržnostiam na štadiónoch. Po podpise zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou nové pravidlá nadobudnú účinnosť začiatkom júna.

Po novom sa tiež výtržníci s uloženým zákazom účasti na športových podujatiach budú musieť hlásiť v určenom čase na policajnej službe. Osobe, ktorá bude podozrivá z diváckeho násilia, úrady zase zakážu vstup na štadión už počas vyšetrovania incidentu.

​Predaj vstupeniek na meno pri rizikových stretnutiach bude povinný už nielen pre fanúšikov hostí, ale pre všetkých návštevníkov, a to s povinnou kontrolou totožnosti pri vstupe na štadión. Pri väčších rizikových stretnutiach bude musieť organizátor zabezpečiť v porovnaní s terajším stavom viac členov usporiadateľskej služby. Informačný systém o problémových fanúšikoch začne prevádzkovať ministerstvo vnútra, teraz to zákon ukladá národnému hokejovému a futbalovému zväzu.

Za výtržnosti bude možné ukladať vyššie pokuty ako v súčasnosti. Napríklad za narúšanie verejného poriadku na bežných zápasoch nanovo bude vinníkovi hroziť pokuta od 100 do 2000 eur, zatiaľ čo teraz je stanovená do výšky 300 eur. Za výtržnosti pri rizikových akciách horná hranica pokuty stúpne na 10-tisíc eur.

Schválenú novelu zákona o organizovaní verejných športových podujatí začalo slovenské ministerstvo školstva pripravovať ešte pred vlaňajšími výtržnostiam počas futbalového šlágra najvyššej slovenskej súťaže medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava.

Priaznivci oboch klubov vtedy vtrhli na hraciu plochu a priamo na trávniku došlo medzi nimi k žŕdkam. Chuligáni z tribún tiež vhadzovali pyrotechniku. Na štadióne potom zasahovali policajní ťažkoodenci a polícia následne v súvislosti s výtržnostiami obvinila viac ako desiatku fanúšikov.

Samotné stretnutie bolo už po štvrťhodine hry prerušené, disciplinárna komisia potom obom klubom uložila pokuty a schválila obmedzenia pre ich fanúšikov.

22. máj 2022 15:58