Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2021, 18:57 Aktualizované dňa 12.06.2021 o 21:55

Hrôzostrašné chvíle na EURO. Hviezdny Dán Eriksen skolaboval, lekári ho oživovali priamo na ihrisku

Lekári museli dávať Christianovi Eriksenovi masáž srdca.

Hrôzostrašné chvíle na EURO. Hviezdny Dán Eriksen skolaboval, lekári ho oživovali priamo na ihrisku
Zdroj: Reuters

Do konca prvého polčasu zostávalo odohrať pár desiatok sekúnd, keď dánsky futbalista Christian Eriksen v zápase majstrovstiev Európy proti Fínsku skolaboval.

Bojoval o život, teraz je v stabilizovanom stave, potvrdila UEFA. Podľa prezidenta tamojšej asociácie stredopoliar z nemocničného lôžka komunikoval so spoluhráčmi.

Mierila k nemu lopta po autovom vhadzovaní, bežná situácia, žiadny súboj. Ale dánsky futbalista padol na zem.

Oživovanie priamo na ihrisku

Zábery kamery v tej chvíli boli ešte detailné, diváci sledovali bezvládne telo a neprítomný výraz. Futbalisti okamžite signalizovali k lavičkám, nech na trávnik ihneď vybehnú lekári.

Mali to cez celú šírku ihriska. Zisťovali, čo sa deje. A keď Eriksen nereagoval, jeden z nich sa pustil do masáže srdca.

Štadión v Kodani onemel. Hráči okolo ležiaceho Eriksena a zasahujúcich zdravotníkov vytvorili kruh, väčšina z nich stála chrbtom, slzy v očiach, mlčky pozerali do prázdna.

Trvalo to štrnásť minút, než Eriksena odviezli na nosidlách do sanitky.

Aby ho nevideli prítomní fanúšikovia a nenatáčali kamery, zdravotníci okolo neho natiahli vlajky. Napriek tomu práve v tej chvíli fotografi Eriksena zachytili a bol pri vedomí.

Snímka koluje po sociálnych sieťach. Krátko potom aj UEFA potvrdila, že hráč komunikuje.

Je pri vedomý

"Zápas bol z dôvodu lekárskej pohotovosti prerušený," oznámili najskôr organizátori. 

Priamo k ihrisku ešte vo chvíli, keď Eriksena oživovali, pribehla aj jeho vydesená partnerka. Utešovali ju brankár Kasper Schmeichel s kapitánom Simonom Kjaerom. Aj seba sa snažili presvedčiť, že sa Christian preberie. Že lekári boj vyhrajú.

V momente, kedy v starostlivosti lekárov opúšťal štadión, situácia po dlhých minútach strachu vyzerala predsa len nádejnejšie.

"Christian Eriksen je pri vedomý. Aktuálne podstupuje podrobnejšie vyšetrenie v nemocnici," oznámil dánsky tím. 

Komunikuje so spoluhráčmi

Hráčov agent Martin Schoots okolo ôsmej hodiny večer vo vysielaní stanice NPO Radio1 oznámil, že Eriksen dýcha a je schopný komunikovať.

Chvíľu potom UEFA oznámila, že stretnutie medzi Dánskom a Fínskom bude pokračovať od 20:30 hod. Podľa jej vyhlásenia si dohranie zápasu priali futbalisti oboch celkov po ubezpečení, že Eriksen je v poriadku. 

"Odohrajú sa zostávajúce štyri minúty prvého polčasu a po päťminútovej pauze bude zápas pokračovať druhým polčasom," uviedla Európska futbalová únia.

"Christianovi Eriksen prajeme skoré uzdravenie a radi by sme poďakovali obom tímom za príkladný prístup."

Peter Möller, prezident dánskej asociácie, potvrdil, že Eriksen okolo ôsmej hodiny večernej z nemocničného lôžka komunikoval so spoluhráčmi a cíti sa dobre.

Dohrávaný zápas nakoniec vyhralo Fínsko najtesnejším rozdielom 1:0. 

EURO 2021 na HNonline:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.