StoryEditor

Svet plače nad dominanciou sestier Williamsových

11.09.2002, 00:00
Posledný grandslamový turnaj roka US Open potvrdil to, čo sa stáva v ženskom tenise realitou - ovládli ho americké sestry Williamsové. Víťazkou ženskej dvojhry sa na betónových dvorcoch vo Flushing Meadows stala 20-ročná Serena, ktorá vo finálovom súboji zdolala svoju o pätnásť mesiacov staršiu sestru Venus. Serena súčasne týmto triumfom potvrdila pozíciu svetovej jednotky, na ktorú sa dostala už pred dvoma mesiacmi vo Wimbledone. Aj vo finále na dvorcoch All England Clubu zdolala Serena práve Venus, tak, ako pred pár mesiacmi vo finále French Open v Paríži. Kým v jednotlivých kolách mužských turnajov nie je o prekvapenia núdza, mužská špička je vyrovnaná a aj väčší turnaj môže vyhrať naozaj ktokoľvek z prvej päťdesiatky, ženský tenis má už svoje "zabehané" pravidlá. Do štvrťfinále sa dostáva Clijstersová, Heninová, Shaugnessyová, Mauresmová, Dokičová, Rubinová a na radosť slovenských priaznivcov na posledných dvoch grandslamových turnajoch aj Hantuchová. V semifinále majú zasa najčastejšie nárok Capriatiová a Selešová (predtým i zdravá Hingisová), no a finále sa už stáva pravidelnou záležitosťou sestier Williamsových.

Sestry verzus ich nezdravá dominancia

"Súčasná situácia je smutná," hodnotí takýto stav Belgičanka Justine Heninová, minuloročná finalistka Wimbledonu. Jej hlas je jedným z mnohých, ktoré hovoria o tom, že jednoznačná prevaha amerických sestier začína byť skôr negatívna. "Predtým, ako do ženského tenisu prišli sestry Williamsové, bol oveľa zábavnejší. Teraz obrovské množstvo hráčok jednoducho stráca motiváciu," hovorí zasa finalistka Wimbledonu z roku 1991, Argentínčanka Gabriela Sabatiniová. Servítku pred ústa si nedáva ani John McEnroe, bývalý skvelý hráč, dnes výrečný televízny komentátor: "Je to jednoducho hrôza. Ich dominancia je skaza ženského tenisu." Sestry Williamsové však neostávajú nič dlžné. "Nebudeme sa vyjadrovať k ničomu, čo hovorí spomínaný pán. Myslíme si, že naše úspechy zvyšujú záujem o ženský tenis," tvrdí Venus Williamsová. Práve záujem o ženský tenis je však tiež hlavným mottom výpadov proti sesterskému duu. Pozornosť médií o obe sestry je veľký a pretrváva, či je to však dôsledok atraktivity ženskej hry, je viac ako otázne. Záujem verejnosti sa totiž sústreďuje aj na Rusku Kurnikovovú, no ruská kráska pritom vyhráva turnaj iba vtedy, ak hrá štvorhru a môže sa spoľahnúť na dobrého deblového partnera či partnerku. Ako naposledy vo Wimbledone na Švéda Björkmana...

Sestry verzus médiá

Patrick McEnroe, nehrajúci kapitán daviscupového tímu USA, pridáva na vec iný pohľad: "Prvý týždeň na ktoromkoľvek Grand Slame sledujú diváci mužské zápasy, v ženských niet čo vidieť, zápasy sa končia jednoznačne v prospech favoritiek. U mužov je to iné, o prekvapenia a tvrdý boj nie je núdza. Počas druhého týždňa ľudia, naopak, zväčša dávajú prednosť ženským zápasom. Vo štvrťfinále je zvyčajne sedem z ôsmich najvyššie nasadených hráčok, takže súboje sestier Williamsových, Hingisovej, Capriatiovej, Davenportovej, Selešovej, sú už zaujímavé... V mužskom štvrťfinále pravidelne býva niekoľko prekvapení, ale na neosvedčené mená ľudia nie sú zvedaví. Je to paradox, ktorý vyplýva z toho, že v ženskom tenise je štyri až päť hráčok, ktoré sú schopné vyhrať Grand Slam. Medzi mužmi je ich dvadsať. Ale taký "rozptyl" už divákov nezaujíma. A tak sa stane, že semifinále hrá Novák či Johansson a ľudia ani nevedia ich krstné mená. Mužský tenis začína trpieť na akúsi krízu osobností, ak sa to dá takto nazvať." Pete Sampras, ktorý práve na tohtoročnom US Open spolu s ďalším súpútnikom Andre Agassim oprášil spomienky na nie takú dávnu dominanciu amerických mužov, s P. McEnroem celkom nesúhlasí: "Nemyslím, že sa to dá takto charakterizovať. Áno, je to dôsledok širšej špičky mužského tenisu, ale je táto skutočnosť negatívom? Ja si myslím opak. Práve tým je mužský tenis zaujímavejší. Veľa však robia médiá, tie skôr zaujíma Kurnikovová..." Za pravdu americkému rekordérovi v počte grandslamových víťazstiev dáva aj anketa denníka US Today, ktorá ukázala, že až 75 % Američanov v súčasnosti preferuje ženský tenis. Magazín Forbes v rebríčku Forbes Celebrity 100 List, teda v rebríčku najpopulárnejších sto ľudí žijúcich v USA, uviedol aj mená piatich tenisových hráčok. Kurnikovovú na 54., Venus Williamsovú na 57., Hingisovú na 65., Serenu Williamsovú na 71. a Lindsay Davenportovú na 72. mieste. Tesne za prvou stovkou zaostala ešte Jennifer Capriatiová a Monika Selešová. Až za nimi sú mená ako Agassi, Sampras či Roddick...

Sestry verzus tenisová krása

V každom prípade, pekný a dramatický tenis môže divák uvidieť skôr na mužskom turnaji. Pamätníci 80. rokov spomínajú na krásne duely Navrátilovej a Evertovej. V 90. rokoch boli zaujímavé strety ofenzívnej Grafovej a defenzívnej Sanchezovej, zo všetkých stránok efektný, herný aj "imidžový," prejav Sabatiniovej... Dnes? Williamsové silovým poňatím za pár minút doslova zlikvidujú súperky, ak sa aj nechajú zaskočiť, znamená to pre ich protivníčky iba prijateľnejšiu prehru. Dôkazom toho je aj tohtoročný US Open, v ktorom Serena "prevalcovala" na ceste za víťazstvom sedem súperiek (vrátane svojej sestry) za neuveriteľných 408 (!) minút. Tento čas nám dáva priemer necelej hodiny na jedno stretnutie. Je preto otázne, či takýto "valec" môže uspokojiť divákov, ktorí na kúpenie vstupeniek musia poriadne siahnuť do vrecka. Veď sa vám pokojne môže stať, že ak si presne načasujete príchod na začiatok stretnutia a zmeškáte metro, máte po zápase. V porovnaní Samprasova víťazná cesta v New Yorku trvala 978 minút, čo znamená, že 31-ročný Američan strávil priemerne na jedno stretnutie na kurte takmer dve a pol hodiny. Je však chybou sestier Williamsových, že si zväčša konkurujú už len navzájom?

Sestry verzus "kuvici"

Aspoň že stávkari majú istotu, hoci pri kurzoch im je na zaplakanie. Na druhej strane hra amerických "gaziel" býva spravidla zárukou, že o svoje peniaze neprídu. Tipujúci to majú ťažšie iba pri vzájomných zápasoch ebenových sestier. Hoci v tomto roku dominuje jednoznačne Serena (vyhrala všetky štyri vzájomné stretnutia, stav vzájomnej bilancie je celkovo nerozhodný 5:5), hovorí sa o nich ako o nudných a vopred dohodnutých. "Zápasovým režisérom" má byť otec Richard. Pred Parížom malo byť všetko jasné, veď Serena mala na konte jeden grandslamový titul, Venus štyri. Samotné finále rozhodne nebolo pekné, hralo sa skôr na množstvo chýb - najzaujímavejšia časť tak prišla po zápase, keď Venus v skupine fotografov s obrovským smiechom fotila mladšiu sestru s trofejou. Vo Wimbledone to bolo rovnako teoreticky jednoduché: Venus mala vo svojej vitrínke dva tituly z londýnskej trávy, naopak, Serena žiadny. Ľudia z tenisového kolotoča preto nepochybovali - otec Richard mal ukázať opäť smerom na Serenu. Ťažko sa dá totiž predstaviť fungovanie v tenisovej rodine, ak by jedna zo sestier triumfovala na najprestížnejšom turnaji sveta trikrát a druhá vôbec. Aj preto odkázal Pat Cash, svetoznáma austrálska tenisová legenda, otcovi Williamsovi verejne, cez médiá: "Keď sa stretnú vo Wimbledone, nechajte ich ,hrať na kurte.´ Nech je ich zápas férový." Ťažko povedať, či bol, isté je iba jedno. Predpoklady "kuvikov" sa do bodky naplnili a svoj prvý triumf na dvorcoch All England klubu získala Serena. Ale... Ako to zvyčajne býva, pravda má aj svoju druhú stranu... "Žiadna rodinná réžia našich zápasov neexistuje. Je to nezmysel," bránila sa po najkritizovanejšom finále Roland Garros víťazná Serena. "Je veľmi ťažké vychovať šampióna. Naši rodičia vychovali dvoch. Tak je jasné, že sa s tým mnoho neprajníkov nevie vyrovnať. Preto sa nás snažia rôznymi obvineniami vyviesť z rovnováhy," pridáva Venus.

Sestry verzus fanúšikovia

Otázka prajnosti alebo neprajnosti voči sestrám Williamsovým dokonca rezonovala aj na US Open, teda na ich domácich kurtoch. Američania, ktorí boli pri blížiacom sa prvom výročí teroristického útoku na New York obzvlášť patriotickí, mohli byť nadšení vývojom turnaja. Popri mužskom americkom finále bolo predsa finálové zastúpenie žien tiež čisto americké. Na všeobecné prekvapenie však po ženskom finále značná časť publika opustila tribúny ešte pred slávnostným dekorovaním víťaziek a ďalšia nezanedbateľná časť hľadiska sestry jednoducho vypískala. Čo sa skrývalo za týmto nešportovým gestom? Určite nie rasizmus, ktorý sa v kozmopolitnej Amerike už dávno na takýchto fórach "nenosí," rovnako tak zrejme nešlo iba o prejav ľútosti fanúšikov, že sa do finále nedostali ich obľúbené hráčky. Vysvetlenie je oveľa jednoduchšie a prozaickejšie. Nešportový prejav divákov bola reakcia na aroganciu, samoľúbosť a nezdravé sebavedomie týchto sestier. Staršia Venus otvorene prejavila (až súperky zosmiešňujúci) názor, že ich hra je taká dokonalá, že by sa už mohli zaradiť do programu mužských turnajov. Ďalším faktorom, na ktoré je americké publikum citlivé, je spôsob, akým sestry prezentujú svoju finančnú nezávislosť. Oba "Williamsove stroje na doláre" sa rozhodli ukázať svetu, že na to majú. Venus najradšej míňa obrovské sumy na šperky. "Mám ich doma toľko, že si ani nepamätám, kde a kedy som ich kúpila. Často dokonca neviem, čo už mám kúpené, v obchodoch mám potom problémy." Venus vraj pritom v nakupovaní za Serenou značne zaostáva. Tá je v rodine známa ako "čistič kreditiek." "Serena je pri nakupovaní závislá. Každý deň nám chodia domov balíky s tovarom, ktorý si objednala cez internet. Nosím ich do jej časti domu," prezradila novinárom Venus.

Či už jedna časť publika sestry nenávidí a iná zbožňuje, v jednom sa zhodnú všetci. Na fakte, že sa zatiaľ nik lepší po tenisových dvorcoch nepohybuje... A tak sestry Williamsové vyhrávajú. Vyhrávajú, zarábajú a veľa míňajú. Súčasná nadvláda sesterského dua dáva tušiť, že ich obchodníci sa ešte dlho nemusia báť, že prídu o svoje provízie.

S. Williamsová

Nar.: 26. septembra 1981

Miesto nar.: Saginaw, Michigan (USA)

Bydlisko: Palm Beach Gardens, Florida (USA)

Výška/váha: 173 cm/59 kg

Debut vo WTA Tour: September 1995

Postavenie v rebríčku WTA: 1. miesto

Víťazstvá vo WTA Tour: 17 v dvojhre, 9 vo štvorhre

Grandslamové tituly: 4 v dvojhre, 5 vo štvorhre, 2 v mixoch

Prize money: 9 179 400 USD

Grandslamové výsledky

AO FO W US

1998 2. 4. 3. 3.

1999 3. 3. - V

2000 4. - SF ŠF

2001 ŠF ŠF ŠF F

2002 - V V V

V. Williamsová

Nar.: 17. júna 1980

Miesto nar.: Lynwood, Kalifornia (USA)

Bydlisko: Palm Beach Gardens, Florida (USA)

Výška/váha: 185 cm/73 kg

Debut vo WTA Tour: Október 1994

Postavenie v rebríčku WTA: 2. miesto

Víťazstvá vo WTA Tour: 28 v dvojhre, 9 vo štvorhre

Grandslamové tituly: 4 v dvojhre, 5 vo štvorhre, 2 v mixoch

Prize money: 11 363 098 USD

Grandslamové výsledky

AO FO W US

1997 - 2. 1. F

1998 ŠF ŠF ŠF SF

1999 ŠF 4. ŠF SF

2000 - ŠF V V

2001 SF 1. V V

2002 ŠF F F F

17. máj 2022 19:43