TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Mintál po prehre so Švédmi: Naša situácia je jasná, treba sa pripraviť na Španielsko

19.06.2021, 13:11
Autor:
TASRTASR
Podľa Mareka Mintála bolo cítiť zo Švédov rešpekt a nervozitu, po prestávke to však potlačili a do popredia dostali svoje kvality.

Napriek piatkovej prehre na ME so Švédskom 0:1 nebola nálada v tábore slovenskej reprezentácie na druhý deň porazenecká.

Podľa asistenta trénera Mareka Mintála predviedli slovenskí futbalisti v prvých dvoch zápasoch v E-skupine proti silným súperom kvalitné výkony a nemajú sa za čo hanbiť.

Deň je vždy smutnejší, keď predtým prehráte, povedal asistent trénera Štefana Tarkoviča. "Odohrali sme kvalitný zápas s kvalitným súperom. Boli sme nastavení na víťazstvo alebo remízu, nevyšlo to, ale hlavu držíme hore," citoval Mintála oficiálny web Slovenského futbalového zväzu.

Dve zmeny v slovenskej zostave nespôsobila podľa neho nespokojnosť s výkonom hráčov, ktorí zostali na lavičke, ale taktické zámery a preferencia typologickej voľby tých, ktorí išli do zápasu.

Podľa Mintála bolo cítiť zo Švédov rešpekt a nervozitu, po prestávke to však potlačili a do popredia dostali svoje kvality.

"V ofenzíve mali silu, Isak, Forsberg, Berg sú dobrí útočníci. Rozhodol gól z pokutového kopu," zhodnotil duel. Gól z penalty zmenil dianie na trávniku: "Švédsky hráč bol v behu, náš brankár musel riešiť situáciu a riešil ju dobre, rozhodca odpískal jedenástku. Či mohol aj na druhej strane, bolo na ňom, ja by som ju pískal, on nie..."

Slováci majú po dvoch vystúpeniach v E-skupine EURO 2020 tri body za víťazstvo nad Poľskom (2:1): "Hrali sme so silnými súpermi, odovzdali sme kvalitné výkony, nemáme sa za čo hanbiť. My tréneri sme na hráčov hrdí, verím, že aj ľudia doma."

Po zásahu koronavírusu do slovenskej výpravy sa situácia upokojila: "Za 26 hodín sme absolvovali štyri testovania, všetky s potrebným výsledkom, zajtra nás čaká ďalšie."

​Skupina sa dostáva do záverečnej fázy, logicky nastáva čas matematických prepočtov. "Nie som priateľom kalkulácií, môžu stačiť tri body na postup, možno bude treba štyri, ukáže sa až potom. Naša situácia je jasná, treba sa nám pripraviť na Španielsko," dodal Mintál.

Martin Koscelník hral proti Švédsku premiérovo na šampionáte v základnej zostave. DJ slovenskej šatne priznal, že aj v Petrohrade si občas zabrnká na gitaru, ktorú má v batožine, ale v piatok po Švédsku na to chuť nebola: "Po zápase sa zaspáva ťažko, vždy. Aj keď si ľahnem pred polnocou, zaspím dlho po nej. Tak sme si podebatovali medzi sebou, to pomáha."

Severania boli podľa neho náročný súper, o prehre rozhodla jediná situácia - jedenástková. "Mali sme aj my pozície na gól, chýbalo viac šťastíčka," uviedol počas sobotňajšieho mediálneho termínu Koscelník, ktorý sa nechcel vracať k sporným jedenástkovým okamihom: "To je záležitosť rozhodcu."

K postupovým šanciam slovenského tímu dodal: "Po prvom zápase bolo len áno, áno, áno, teraz je to opatrnejšie. My ideme krok za krokom, všetci veríme v náš tím. Verme, že na Eure ešte niečo dokážeme."

Podľa Patrika Hrošovského rozhodla o prehre s "tromi korunkami" jedna situácia. "Švédi sa do nej dostali, my nie," poznamenal 29-ročný stredopoliar.

"Teraz nás čaká ešte jeden zápas v skupine. Iste, Španieli sú najvyšší 'level', ale na ME je každý zápas ťažký, každý."

Hrošovský pripomenul situáciu spred piatich rokov na ME vo Francúzsku. Ak chceli Slováci pomýšľať na postup, nemohli v záverečnom skupinovom dueli proti lídrovi tabuľky Anglicku prehrať. Napokon vydreli bod za remízu 0:0.

"Predtým na majstrovstvách sveta v JAR, tie som pozeral z domu, sme potrebovali v poslednom zápase nad Talianskom vyhrať – a vyhrali sme," dodal.

Piatkový súboj stál hráčov veľa síl. Švédi zvlášť po prestávke zvýšili dôraz, dohrávali súboje, často aj po odohratí lopty. "

Boli sme na to pripravení," podotkol Hrošovský, ktorý sa vyjadril aj k jedenástkovým momentom: "Švédsky útočník to spravil šikovne, to je súčasť futbalu. Na opačnej strane lopta v kontakte s rukou bola, ale neviem, ako sa to teraz presne posudzuje, to je na rozhodcovi. Samozrejme, že sme sklamaní, prehra z pokutového kopu veľmi mrzí."

Pred Slovenskom je záverečný zápas v skupine proti Španielsku, ani Hrošovský však nechcel robiť výpočty: "Nerád kalkulujem a človeku napadá kadečo, trebárs situácie našej dvadsaťjednotky na ME v Poľsku, že? Budeme sa pozerať na seba, to vieme ovplyvniť a budem tak hrať proti Španielsku."

20. máj 2022 09:06