Tento úspech nášho hokeja sa prejavil aj na stúpajúcom počte Slovákov v NHL, keď ich v najprestížnejšej súťaži sveta oproti predchádzajúcemu roku hralo o šesť viac - devätnásť.
2003. Rok po titule majstrov sveta v Göteborgu dosiahli Slováci v NHL vrchol. V zámorskej profilige pôsobilo až 38 slovenských hokejistov. Potom nastal ústup z pozícíi a pred rokom bolo v zámorí "iba“ šestnásť slovenských hokejistov.
2010. Toto dielo skazy "dokonal“ tento týždeň dlhoročný útočník Colorada Avalanche Marek Svatoš, ktorý prestúpil do ruského Omska. V tejto sezóne, ktorá štartuje presne o týždeň, tak bude v NHL pôsobiť najmenší počet Slovákov za posledných desať rokov - maximálne pätnásť hráčov, ktorí sú momentálne v prípravných kempoch.
Hľadá sa nová generácia
Najviac hokejistov v najlepšej súťaži sveta malo Slovensko tesne po najväčších úspechoch - spomínanom striebre a zlate na svetových šampionátoch. Po výluke v zámorskej súťaži však nastal pokles, ktorý trvá doteraz. Aké sú dôvody úbytku slovenských hokejistov v NHL?. "Keď sa pozriete na počet draftovaných mladých hokejistov, tak to veľa napovie. Nemáme na Slovensku ani veľký počet hokejistov a už vôbec nie kvalitných,“ povedal pre HN dlhoročný hráč NHL Richard Zedník. Podľa dlhoročného kapitána hokejovej reprezentácie Miroslava Šatana chýba našim oproti hokejistom z iných krajín väčšia schopnosť prispôsobiť sa na zámorské podmienky. "Myslím si, že u nás sa kvalita nestráca, ale iné krajiny napredujú rýchlejšie a práca s mládežou prebieha na oveľa vyššej úrovni ako u nás. U nás tento trend a zmeny prebiehajú pomalšie.
Navyše po nevýrazných výkonoch slovenskej reprezentácie na posledných šampionátoch výrazne klesol kredit nášho hokeja. "Všetko sa odvíja od toho, že nám končí zlatá generácia.
Tatar. Ojedinelý zjav
Starší hráči sa vracajú do Európy a v NHL ich nemá kto nahradiť. Chýba nám stredná generácia, ktorá by sa vedela v zámorí presadiť,“ tvrdí pre HN hokejový manažér Peter Neveriš. Ten vidí nádeje Slovákov jasne. "Tomáš Tatar, ktorý pôsobí v Detroite, má najväčšiu šancu hrať v NHL. O tom hovorí aj fakt, že vedenie Red Wings s ním už podpísalo nováčikovský kontrakt.“
Úbytok Slovákov v NHL znamená aj to, že nemôžeme pomýšľať na opakovanie najväčších úspechov. "Jednoducho reálne nemôžeme pomýšľať na to, že sa zopakujú úspechy v podobe zisku medailí zo svetových šampionátov. No a a ostatné krajiny nás budú stále dobiehať a tie, čo sú pred nami, sa nám budú ešte viac vzďaľovať,“ doplnil Zedník.
Navyše slovenská reprezentácia sa bude môcť čoraz menej spoliehať na hokejistov zo zámoria. "Posledné roky je to tak, že čakáme na hráčov z NHL, kým vypadnú z play-off, a potom od nich chceme, aby nás spasili na majstrovstvách sveta,“ skonštatoval manažér víťaza Stanleyho pohára s Chicagom Mariána Hossu, Peter Neveriš.