Futbalisti ChorvátskaReuters

Chorváti si zabezpečili postup, v skupine predbehli aj Česko

22.06.2021, 23:10
Vicemajstri sveta postúpili z 2. miesta, tretích Čechov preskočili v tabuľke zásluhou vyššieho počtu strelených gólov.

Chorvátski futbalisti si vybojovali postup do osemfinále ME 2020. V záverečnom kole D-skupiny zdolali Škótov na štadióne v Glasgowe 3:1.

Súboj, v ktorom by remíza znamenala pre oba tímy stop na turnaji, rozhodli Chorváti dvoma gólmi po prestávke. Ich autormi boli Luka Modrič a Ivan Perišič.

V prvom polčase skóroval za Chorvátov Nikola Vlašič, za Škótov vyrovnal Callum McGregor.

Skupina D:
Glasgow
Chorvátsko - Škótsko 3:1 (1:1)
Góly: 17. Vlašič, 62. Modrič, 77. Perišič - 42. McGregor. Rozhodovali: Rapallini - Belatti, Bonfa (všetci Arg.), ŽK: Lovren - McKenna, 9896 divákov
zostavy:
Chorvátsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Vida, Gvardiol (71. Barišič) - Kovačič, Brozovič – Perišič (81. Rebič), Modrič, Vlašič (76. Ivanušec) – Petkovič (71. Kramarič)
Škótsko: Marshall – McTominay, Hanley (33. McKenna), Tierney - O'Donnell (84. Paterson), Armstrong (70. Fraser), McGinn, McGregor, Robertson – Dykes, Adams (84. Nisbet)

Škóti sa na svojom štadióne v Hampden Parku na súpera "vrhli" a už v prvých desiatich minútach mali príležitosť zahrávať tri rohové kopy. Najbližšie ku gólu boli v tejto pasáži v 6. minúte, keď McGinn poslal loptu pred bránu a Adamsovi chýbalo iba veľmi málo, aby ju dorazil do siete.

Úradujúci vicemajstri sveta však ukázali svoje skúsenosti. Úvodný tlak súpera prečkali bez újmy a skórovali z prvej príležitosti. V 17. minúte Modrič poslal center do šestnástky na Perišiča, ten vyhral hlavičkový súboj a "sklepol" loptu na Vlašiča, ktorý nemal problém skórovať.

Škótov inkasovaný gól na chvíľu zaskočil, no potom sa opäť vrhli do útoku. McGinnovi sa však v 24. min nepodarilo opäť nájsť pred bránou Adamsa a onedlho si brankár Livakovič poradil aj s jeho slabou strelou. V závere prvého polčasu už Škóti nehrali tak aktívne ako v úvode, no aj tak sa im podarilo vyrovnať.

Chorvátska obrana v 42. minúte odkopla loptu zo šestnástky iba na Calluma McGregora a ten zamieril presne k žrdi. Kapitán Celticu Glasgow zaznamenal nielen premiérový gól Škótov na šampionáte, ale aj svoj prvý v 33. štarte v reprezentácii.

Oba tímy nastúpili na druhý polčas s vedomím, že musia skórovať, inak sa ich vystúpenie na šampionáte skončí. Obraz hry sa zmenil, loptu na kopačkách začali mať prevažne Chorváti. V 50. minúte sa vybral do útoku krajný obranca Gvardiol, dokázal sa vyhnúť ofsajdovej pasci a išiel sám na brankára, no lopta mu ušla a gól z toho nebol.

Podobne dobrú prienikovú prihrávku dostal onedlho aj Perišič, no do tesného ofsajdu. Gól bol na vlásku a vicemajstri sveta sa ho dočkali v 62. minúte. Po sérii prihrávok sa lopta dostala k Modričovi, útočník Realu Madrid napriahol vonkajším priehlavkom a trafil nádherne do šibenice.

Poisťujúci zásah pridal v 77. minúte Perišič hlavou po rohovom kope, keď si nabehol k prednej žrdi na center Modriča. Škóti preukázali pred vlastnými divákmi snahu a nadšenie, no kvalitou za Chorvátmi zaostali.

tabuľka:
1. Anglicko 3 2 1 0 2:0 7*
2. Chorvátsko 3 1 1 1 4:3 4*
3. Česko 3 1 1 1 3:2 4*
4. Škótsko 3 0 1 2 1:5 1
* postup do osemfinále

01 - Modified: 2021-07-14 12:09:58 - Feat.: - Title: Pandémiu nanovo rozdúchal futbal. Najviac nových prípadov Briti registrujú u mladých fanúšikov 02 - Modified: 2021-07-12 11:25:41 - Feat.: - Title: Partia i taktika. Päť dôvodov, prečo sú Taliani najlepší 03 - Modified: 2021-07-12 06:50:15 - Feat.: - Title: Polícia vyšetruje rasistické útoky na hráčov Anglicka po prehratom finále 04 - Modified: 2021-07-12 06:15:15 - Feat.: - Title: EURO 2020: Pri výtržnostiach v Londýne zatkla polícia 49 osôb, 19 policajtov je zranených 05 - Modified: 2021-07-11 22:31:27 - Feat.: - Title: Mladý taliansky brankár získal prestížne ocenenie. Stal sa najlepším hráčom šampionátu
16. apríl 2024 13:54