Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2010, 17:45

Titul európskej kráľovnej sa vrátil Talianke Kostnerovej

Slovenská krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová obsadila v sobotu na majstrovstvách Európy v Tallinne konečnú 15. priečku, čo znamená zosun o štyri miesta v porovnaní s minuloročným šampionátom v Helsinkách. Titul európskej kráľovnej sa po dvoch rokoch opäť vrátil Talianke Caroline Kostnerovej, pre ktorú je to už tretia zlatá medaila z ME.

Víťazka na striebornú priečku odsunula obhajkyňu minuloročného prvenstva Lauru Lepistövú z Fínska. Bronzovú medailu ukoristila Gruzínka Jelena Gedevanišviliová. Kostnerová začala jazdu presvedčivo excelentnou kombináciou trojitého flipa a toeloopa. Potom sa ale dostala do problémov, nahlásený trojitý skok bol len jednoduchý a nasledoval aj pád pri trojitom toeloope. Keďže však jej súperky tiež robili chyby, resp. zaraďovali menej bodovo náročné prvky, mohla Talianka opäť vystúpiť na európsky vrchol.

Slovenská zverenka trénerky a mamy v jednej osobe Ivety Reitmayerovej vo finále neriskovala, šla na istotu. Urobila však jednu veľkú a jednu menej zjavnú chybu. Miesto trojitého salchowa skočila len dvojitého, a hoci ho napravila v kombinácii, arbitri jej ho tiež započítali ako dvojitého. Len 17-ročná košická rodáčka pôsobila maximálne koncentrovane, no na úkor umeleckého prevedenia. "Ivana si vo finále ani nepohoršila, ani nepolepšila. Zajazdila až na jednu chybu, keď neskočila trojitého salchowa, ale len dvojitého, veľmi slušnú jazdu. Pravdou je aj to, že technickí špecialisti jej druhého trojitého salchowa, ktorý skočila v kombinácii zredukovali tiež na dvojitého. To si ešte podrobne v spomalených záberoch rozoberieme," povedal pre TASR vedúci slovenskej výpravy na šampionáte Vladimír Čuchran a dodal: "Celkovo jej voľná jazda bola opatrnejšia, išla na istotu, neriskovala. Snažila sa vyskákať všetko, čo vie, čo sa jej koniec koncom podarilo, až na tú jednu chybu. Mala aj veľmi dobré krokové pasáže, či piruety na dobrej úrovni."

Reitmayerová bude na blížiacich sa ZOH 2010 vo Vancouveri ako jediná krasokorčuliarka zastupovať Slovensko. V oveľa silnejšej konkurencii ale bude musieť ísť lepšie. Spolu s mamou ale uvažujú, že by už do krátkeho programu skúsili zaradiť ďalší trojitý skok (flip alebo rittberger). "Zanechala dojem obrovského sústredenia, kde boli emócie maximálne potlačené. Na tomto bude musieť popracovať, pretože aj diváci, aj rozhodcovia to očakávajú. Ale je mladá, a jazdiť takto vo finále na ME je v jej veku úspech," uzavrel Čuchran.

 

ženy - konečné výsledky:
1. Carolina Kostnerová (Tal.) 173,46 bodov, 2. Laura Lepistövá (Fín.) 166,37, 3. Jelena Gedevanišviliová (Gruz.) 164,54, 4. Kiira Korpiová (Fín.) 163,68, 5. Sarah Meierová (Švaj.) 157,44, 6. Julia Sebestyenová (Maď.) 156,77, ... 15. Ivana REITMAYEROVÁ (SR) 125,31

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.