Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2010, 12:31

Skutoční šampióni lepšie zvládajú stres, tvrdí Kingová

Rozdiel medzi dobrým hráčom a šampiónom spočíva v miere zvládania stresu, tvrdí americká tenisová legenda Billie Joan Kingová.

Praví majstri si podľa nej vo chvíľach intenzívneho tlaku zachovávajú chladnú hlavu. To je jeden z hlavných predpokladov úspechu. Veľkí hráči sa držia na vrchole dlho, pretože sa opájajú predstavou byť najlepšími na svete. "Zoberte si napríklad Rogera Federera, ktorý je stále svetovou jednotkou. Vie, ako vyhrávať a ťaží z toho. Miluje tenis, je ním posadnutý," povedala v dejisku Australian Open 66-ročná Kingová, ktorá počas kariéry získala 12 grandslamových titulov vo dvojhre a 16 vo štvorhre.

Niektorí hráči podľa nej ťažko nesú váhu toho, že sú svetovou jednotkou. "Niektorí si post jednotky vôbec neužívajú, toto bremeno sa im nepáči a preto nevydržia na vrchole príliš dlho," pokračovala Kingová, ktorá bola v rokoch 1966 až 1974 na čele svetového rebríčka päťkrát, pričom v prvej desiatke sa držala dovedna sedemnásť rokov.

"Šampióni si vychutnávajú vypäté situácie, dokonca sa na ne tešia. Skutoční borci sa napríklad nebudú modliť za to, aby súper urobil dvojchybu. Namiesto toho si v duchu povedia: 'Predveď svoj najlepší úder'," dodala Američanka, ktorá spomedzi súčasných hráčok obdivuje jej krajanku a 11-násobnú grandslamovú víťazku Serenu Williamsovú: "Serena má neskutočnú vôľu po víťazstve, o tom niet pochýb. Je úžasná."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.