Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2010, 11:01

Coma z Dakaru možno odstúpi. Kvôli penalizácii

Obhajca vlaňajšieho víťazstva na Rely Dakar španielsky motocyklista Marc Coma zvažuje, že na protest voči šesťhodinovej penalizácii predčasne opustí tohtoročnú edíciu prestížnej púštnej rely. Organizátori pretekov Comu potrestali za piatkovú výmenu pneumatiky v rozpore s pravidlami.

Zo súťaže z podobných príčin už odstúpil líder v kategórii štvorkoliek Argentínčan Marcos Patronelli i jeho brat a najvážnejší prenasledovateľ Alejandro. Marcosovi sa nepozdávala trojhodinová sankcia za výmenu pneumatiky, ktorú vehementne popiera.

Víťaz Dakaru z rokov 2006 a 2009 Coma si trest vyslúžil za výmenu kolesa ešte pred začiatkom druhej časti 600 km dlhej siedmej etapy vedúcej neprieč púšťou Atacama z Iquique do Antofagasty. Španiel sa na tomto úseku prepracoval na celkovo druhú priečku a na vedúceho Francúza Cyrila Despresa strácal iba jednu hodinu. Penalizácia ho však zaradila až na 24. pozíciu.

Incident sa odohral na nemeranom úseku etapy, pravidlá pritom povoľujú pomoc medzi pretekármi iba počas súťažných úsekov. Comovi protivníci informovali o jeho novom kolese traťových komisárov a tí sa údajne rozhodli potrestať Španiela na základe videozáznamu francúzskej televízie. Coma však počas sobotňajšieho dňa voľna opakovane všetko popiera. "Som presvedčený, že je to nespravodlivé," vyhlásil pre čílske Radio Cooperativa. "Určite neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by som si menil pneumatiky." Naznačil tiež, že sa možno voči verdiktu jury odvolá, no skôr asi uprednostní odstúpenie zo súťaže. Comu pritom prenasleduje počas obhajoby trofeje smola už od začiatku. Už v prvej etape zinkasoval penalizáciu 22 minút za prekročenie povolenej rýchlosti v obci, navyše sa pridali aj komplikácie s motorom a zadným kolesom.

Po jeho potrestaní sa na druhé miesto posunul Portugalčan Helder Rodrigues so stratou 1:20:08 h za Despresom. Francúz je už na najlepšej ceste za svojím tretím "dakarským" prvenstvom.

Rely pokračuje v nedeľu ôsmou etapou dlhou 472 kilometrov vedúcou do Copiapa.

Informovala agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.