Z deväťčlennej výpravy cyklistov sa lepšie výsledky čakajú od dráharov. Od koho očakávate najlepšie výsledky?
Najviac sa spoliehame na dráharov Žabku s Liškom, ktorí by v bodovacích pretekoch dvojíc mali mať najväčšiu šancu na zisk medailového umiestnenia z celej cyklistikej výpravy. Ak by chlapci dosiahli bronz, boli by sme nadmieru spokojní. Veľké nádeje vkladáme aj do trojice Bazálik, Lepka, Jeřábek, ktorí na olympijských hrách v Sydney skončili na šiestom mieste. V Aténach by ma potešilo, ak by dosiahli aspoň o jednu priečku lepšie umiestnenie ako pred štyrmi rokmi, ale pri optimálnej výkonnosti môžu útočiť aj na medailu.
Aké ciele ste stanovili pre cestných cyklistov Jurča a Rišku?
- Aj keď obaja dosahovali v tejto sezóne veľmi dobré výsledky, očakávame od nich, že sa výraznejšie presadia až o štyri roky na olympijských hrách v Pekingu. Teraz by sme boli radi, ak by sa umiestnili v prvej tridsiatke.
Po ôsmich rokoch bude mať Slovensko zastúpenie aj v horskej cyklistike. Výraznejší prienik sa však zrejme od dvojice Kondis - Števková nedá očakávať...
- Obaja majú rovnaký cieľ ako cestní cyklisti - skončiť do 30. miesta. Myslím si, že na to výkonnosť majú, Števková to potvrdila uplynulý víkend 15. miestom na ME v Poľsku a veľmi dobré výsledky v poslednom čase dosahoval aj Kondis.
Z deviatich nominovaných cyklistov figurujú v olympijskom Top tíme iba dráhari. Ako ste dosiaľ spokojný s týmto systémom podpory SOV, ktorý finančne pomáha vybraným športovcom?
- Bez podpory, ktorú Top tím dostáva, by sme si nemohli dovoliť, aby sa pretekári zúčastňovali na pretekoch Svetového pohára. Tie sa totiž zvyčajne konajú v drahých destináciách, akými sú napríklad Sydney, Kapské Mesto či mexický Aguascalientes. Pretekári však môžu plniť olympijské kritériá práve na týchto podujatiach. Preto je pre nás Top tím otázkou života a smrti našej cyklistiky.
Je všeobecne známe, že na Slovensku stagnuje práca s mládežou a cyklistika funguje najmä vďaka niektorým zanieteným rodičom. Čo chcete urobiť na lepšie podchytenie talentov?
- V prvom rade sme zlepšili prácu s mladými pretekármi, čo nám už prináša výsledky v podobe Jurča alebo bratov Velitsovovcov, Druhým krokom na zlepšenie situácie je projekt reprezentácie do 23 rokov, kde by si mali nájsť miesto cyklisti, ktorí sa nezmestia do stredísk v Podbrezovej a Dukle Trenčín. V oblasti hľadania talentov si zasa veľa sľubujeme od Národnej cyklistickej súťaže, v ktorej už druhý točník súťažili deti od dvoch do šestnásť rokov vo všetkých okresoch Slovenska. Finále sa koná už za prítomnosti cyklistických oddielov, ktoré si tak môžu ľahšie vyberať talenty.
StoryEditor