Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2010, 10:01

OSN uvoľnila 10 miliónov dolárov pre Haiti

USA, Francúzsko a niektoré ďalšie krajiny chcú čo najrýchlejšie zorganizovať medzinárodnú konferenciu o obnove zemetrasením zničeného Haiti. Na iniciatíve sa zhodli francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a šéf Bieleho domu Barack Obama, informovala dnes tlačová agentúra DPA.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nariadil uvoľnenie 10 miliónov dolárov (takmer sedem miliónov eur) z centrálneho fondu pre núdzové situácie (CERF) ako príspevok pre Haiti, uviedla Informačná služba OSN vo Viedni (UNIS).

Spojené národy potvrdili smrť 16 príslušníkov mierových jednotiek v stabilizačnej misii OSN (MINUSTAH) na ostrove. Medzi obeťami je jeden Argentínčan, jeden obyvateľ Čadu, traja Jordánci a 11 Brazílčanov.

Stále je nezvestných asi 150 zamestnancov OSN vrátane osobitného zástupca generálneho tajomníka Hédiho Annabiho. Hotel Christopher, v ktorom bolo centrum OSN na Haiti, sa zrútil rovnako, ako aj ďalšie budovy s pracoviskami Spojených národov.

Najvyšší predstaviteľ mierových síl OSN Alain Le Roy označil zemetrasenie za "tragédiu pre ľud Haiti a pre OSN". Očakáva sa, že počet obetí z radov Spojených národov si vyžiadal doteraz najvyššie množstvo životov zo všetkých misií OSN.

Podľa Le Roya by to mohlo byť viac ako pri bombovom útoku na sídlo OSN v Iraku v roku 2003, keď prišlo o život 22 pracovníkov vrátane vysokého predstaviteľa Spojených národov Sergia Vieiru de Mella, uviedol UNIS.

Misia MINUSTAH vznikla v roku 2004 a má v súčasnosti viac ako 9000 príslušníkov, medzi nimi aj policajtov a takmer 2000 civilov. Teraz je v okolí hlavného mesta Haiti nasadených asi 3000 členov misie, ktorí pomáhajú udržiavať verejný poriadok a pri záchranných prácach.

"Najvyššia priorita je pátrať a zachraňovať," povedal zástupca generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti John Holmes s tým, že na záchranárskych prácach sa zúčastnia tímy z Číny, Francúzska, Dominikánskej republiky a ďalších krajín.

Cesta na Haiti bola pre mnohých záchranárov veľkou výzvou ešte skôr, ako mohli vidieť "hororové scenáre" v zničenom hlavnom meste, uviedla DPA.

Lietadlo so 40 britskými záchranármi krúžilo dve hodiny nad letiskom v Port-au-Prince, až kým nehrozilo, že sa minie palivo. Stroj musel letieť späť na regionálne letisko v Santo Domingu.

Trpezlivosť museli ukázať aj záchranné tímy z ďalších krajín, pretože na krátku cestu zo susednej Dominikánskej republiky potrebovali skoro toľko času, ako na let cez Atlantický oceán. Noc strávili v Dominikánskej republike, na Haiti vyrazili až dnes ráno.

Tri lietadlá, ktoré už boli nad letiskom v Port-au-Prince sa museli vrátiť, pretože na plne obsadenom letisku ďalšie pristátia neboli možné. Tímy z Veľkej Británie a Španielska, ktoré prišli so záchranárskymi psami, tak stratili jeden deň pri dôležitej práci - pátraní po tých, čo prežili.

Návrat na Haiti a pomoc po katastrofe prisľúbil aj bývalý haitský prezident Jean Bertrand Aristide, ktorý žije v exile v Juhoafrickej republike, oznámila tlačová agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.