Chorváti rozstrieľali Kamerun 4:0

19.06.2014, 07:04

Futbalisti Chorvátska zvíťazili vo svojom druhom stretnutí na MS v Brazílii nad Kamerunom 4:0 a zostávajú tak v hre o postup do osemfinále. Naopak, zástupca afrického futbalu, ktorý hral v Manause od 40. minúty bez vylúčeného Alexa Songa, už do vyraďovacej fázy z A-skupiny postúpiť nemôže.

V záverečnom kole skupinovej fázy nastúpi Kamerun v pondelok 23. júna v Brasilii o 22.00 SELČ proti domácej Brazílii, na Chorvátsko čaká v rovnakom čase v Recife rozhodujúci súboj o postup do osemfinále s Mexikom.

A-skupina, 2. kolo:

Kamerun - Chorvátsko 0:4 (0:1)

Góly: 11. Olič, 48. Perišič, 61. a 73. Mandžukič. ŽK: Eduardo, ČK: 40. Song. Rozhodovali: Proenca - Miranda, Trigo (všetci Port.), 39.982 divákov.

Kamerun: Itandje - Mbia, Chedjou (46. Nounkeu), N'Koulou, Assou-Ekotto - Matip - Choupo-Moting (75. Salli), Song, Enoh, Moukandjo - Aboubakar (70. Webo)

Chorvátsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Lovren, Pranjič - Modrič, Rakitič - Perišič (78. Rebič), Sammir (72. Kovačič), Olič (69. Eduardo) - Mandžukič

V zostave Chorvátska už nastúpil útočník Mandžukič, ktorý v prvom stretnutí proti Brazílii nehral pre dištanc. Naopak, v zostave Kamerunu absentoval 33-ročný kanonier Eto'o, pretože štvornásobný najlepší futbalista Afriky má problémy s kolenom. V amazonských podmienkach otvorili Chorváti skóre už v 11. minúte. Po Srnovom centri z pravej strany sa lopta v šestnástke odrazila k Perišičovi, ktorý ideálnou krížnou prihrávkou vyzval na skórovanie Oliča a ten zblízka nezaváhal - 0:1. O malú chvíľu mohol po rohovom kope zvýšiť Perišič, ale brankár Itandje reflexívne nohou zachránil. V náročných klimatických podmienkach potom tempo hry opadlo. Hra bola vyrovnaná, avšak bez gólovej šance na oboch stranách. Z letargie vytrhol divákov až úmyselný faul rukou Songa na Mandžukiča, za ktorý dostal kamerunský reprezentant v 40. minúte červenú kartu.

Chorváti využili početnú prevahu už krátko po zmene strán. Šanca Sammira ešte skončila na bočnej sieti, ale potom Perišič zachytil nepresnú rozohrávku kamerunského brankára a únik od poliacej čiary zakončil gólom - 0:2. Vzápätí mohol zvýrazniť náskok Mandžukič, ale jeho sólový "nájazd" na Itandjeho skončil tesne vedľa žrde. Po hodine hry priamy kop z 18 metrov poslal Srna ešte nad brvno, ale v 62. minúte sa hlavou po rohovom kope presadil Mandžukič - 0:3. Potom sa striedajúci Kovačič uvoľnil cez dvoch hráčov súpera, našiel ďalšieho náhradníka Eduarda, ktorého strelu vyrazil brankár Kamerunu len pred seba a pre Mandžukiča nebol problém loptu doraziť do siete - 0:4. Chorváti dominovali na ihrisku až dokonca, ale ďalšie góly už nepridali. V závere mal naopak možnosť skórovať najskôr Kamerunčan Salli, ale z gólovej parkety mieril vedľa a potom hlavičku Moukandju s námahou vytlačil brankár Pletikosa.

Hlasy po zápase:

Volker Finke, tréner Kamerunu: "Čakali sme náročný zápas a to sa aj potvrdilo. Výsledok je zaslúžený, pretože sme 60 minút hrali s desiatimi hráčmi. Bojovali sme, ale nakoniec musím povedať, že prehra je zaslúžená."

Niko Kovač, tréner Chorvátska: "Hlavný dôvod nášho víťazstva bol v premieňaní šancí. Na rozdiel od zápasu s Brazíliou sme v koncovke boli efektívnejší. Jednoznačnú výhodu sme získali po vylúčení súpera. Za takej situácii sa hrá ťažko mužstvo s desiatimi hráčmi. Teraz sa musíme sa dobre pripraviť na Mexiko."

Eduardo, útočník Chorvátska: "Nebol to pre nás ľahký zápas, pretože po prvej prehre sme boli pod tlakom. Z víťazstva máme veľkú radosť. Všetci sme spokojní, ale už pomaly myslíme na ďalší zápas s Mexikom. V stretnutí s Mexikom pôjde o všetko a musíme zvíťaziť."

Ivan Perišič, stredopoliar Chorvátska: "Kamerun má svoju kvalitu a my máme svoju. Veľmi nám pomohol ten prvý gól. Potom sme mali šťastie, že súper nevyrovnal a dôležitým momentom bola červená karta. Škoda, v početnej prevahe sme mohli dať ešte viac gólov. S Oličom sme si často menili strany a na súperovu defenzívu to fungovalo. Teraz máme štyri dni na to, aby sme sa pripravili na rozhodujúci zápas s Mexikom."

Tabuľka A-skupiny:

1. Brazília 2 1 1 0 3:1 4

2. Mexiko 2 1 1 0 1:0 4

---------------------------

3. Chorvátsko 2 1 0 1 5:3 3

4. Kamerun 2 0 0 2 0:5 0

01 - Modified: 2006-06-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kronospan stále čaká na investičné stimuly
01 - Modified: 2024-04-17 19:36:41 - Feat.: - Title: Chorvátske parlamentné voľby podľa prvých odhadov vyhrá vládna strana HDZ 02 - Modified: 2024-04-16 21:43:09 - Feat.: - Title: Teploty na severe Chorvátska klesli za 24 hodín o takmer 30 stupňov Celzia 03 - Modified: 2024-04-14 17:30:00 - Feat.: - Title: V Kamerune otvorili múzeum o kráľovstve, ktorého tradície sú na zozname Unesco 04 - Modified: 2024-04-08 10:26:38 - Feat.: - Title: Česi potrestali Chorvátsko za drahotu, odradili ich aj poplatky za plážové sprchy. Slovensko sa doťahuje 05 - Modified: 2024-03-23 19:26:48 - Feat.: - Title: Asi tisícka ľudí demonštrovala v Záhrebe pred voľbami proti vládnej strane
18. apríl 2024 06:42