Chile zdolalo na MS vo futbale Austráliu 3:1

14.06.2014, 11:54

Futbalisti Chile potvrdili rolu papierového favorita a v súboji B-skupiny na 20. MS v Brazílii zdolali Austráliu 3:1.

V tom istom zoskupení sa v piatok večer zrodilo prekvapenie na úkor úradujúcich majstrov sveta Španielov, ktorí v repríze finále z MS 2010 podľahli Holanďanom vysoko 1:5.

Ďalším súperom Chile bude v Rio de Janeiro reprezentácia Španielska (v stredu 18. júna o 21.00 SELČ), Holandsko si o tri hodiny skôr v Porto Alegre zmeria sily s Austráliou.

B-skupina, 1. kolo:

Chile - Austrália 3:1 (2:1)

Góly: 12. Sanchez, 14. Valdivia, 90.+2 Beausejour - 35. Cahill. ŽK: Aranguiz - Cahill, Jedinak, Milligan. Rozhodovali: Doue - Yeo, Birumushahu (všetci Pobr. Slonoviny), 40.000 divákov.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Jara, Mena - Diaz - Aranguiz, Valdivia (68. Beausejour) - Vidal (60. Gutierrez), Sanchez, Vargas (88. Pinilla)

Austrália: Ryan - Franjič (50. McGowan), Wilkinson, Spiranovič, Davidson - Jedinak (69. Halloran), Bresciano (78. Troisi), Milligan - Oar, Cahill, Leckie

Austrálčania sa papierového favorita nezľakli, od úvodných minút mu robili vysokým napádaním problémy v rozohrávke a smerom dopredu to skúšali brejkmi po krídlach. Čoskoro sa však začali prejavovať skúsenosti a kvalita Chile. V 12. minúte nedokázali obrancovia Austrálie odpratať loptu zo zóny ohrozenia, po trme-vrme sa jej v blízkosti brány zmocnil Sanchez a bez váhania otvoril skóre - 1:0. Útočníkovi FC Barcelona gól zvýšil apetít, už o dve minúty naservíroval loptu Valdiviovi, ktorý technickou strelou z hranice šestnástky druhýkrát schladil počiatočný entuziazmus "protinožcov" - 2:0. Povesť bojovníkov potvrdili Austrálčania v 35. minúte, keď Medel podcenil center z pravej strany a "dovolil" Cahillovi streliť hlavou kontaktný gól - 2:1. Skúsený austrálsky útočník mohol o niekoľko okamihov dokonca vyrovnať, z uhla však namieril tvrdou strelou len do nôh Brava.

Po zmene strán sa Cahill dožadoval jedenástky, ale jeho vzájomné ťahanice za dres s Islom rozhodca nechal nepovšimnuté. Veľmi aktívny útočník "Socceroos" v 53. minúte druhýkrát v zápase rozvlnil sieť, ale pre tesný ofsajd jeho gól neplatil. Chile evidentne poľavilo a podcenilo súpera, ktorý vycítil šancu. V 56. minúte sa oprel do strely Bresciano a Bravo len s námahou ratoval na roh. Austrálčania sa sympaticky snažili o vyrovnanie, rozdiel v kvalite tímov nebol v druhom polčase vôbec vidieť. Napokon však favorizované Chile získalo do tabuľky B-skupiny dôležité tri body, keď jeho víťazstvo podčiarkol v druhej minúte nadstaveného času striedajúci Beausejour - 3:1.

Jorge Sampaoli, tréner Chile: "Nebol to náš najlepší zápas. Nehrali sme tak dobre ako vieme a pri kvalite dvoch ďalších našich súperov musíme nabudúce podať oveľa komplexnejší výkon. V prvej polhodine sme dobre napádali a mali súpera pod kontrolou, potom sme ale poľavili a museli sme sa obávať ich protiútokov."

Ange Postecoglou, tréner Austrálie: "Mrzí ma, že sme v úvode ukázali príliš veľký rešpekt a chvíľku nám trvalo, kým sme sa ho striasli. Pochválim ale hráčov za to, že to ani po dvoch góloch nevzdali a zápas zdramatizovali. Čakajú nás Holanďania a my im cestu k trom bodom rozhodne neuľahčíme."

Tim Cahill, útočník Austrálie: "Začali sme ustráchane, ale postupom času sa to zlepšovalo. Zintenzívnili sme snahu a chvíľami sme ich dostali do úzkych. Poučili sme sa z tohto duelu a do ďalších pôjdeme pozitívne naladení."