Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2015, 00:00

Plat pre Jágra za šampionát? Nula

Za zlato pol milióna, za nižšie ako ôsme miesto len 30-tisíc korún, také sú odmeny reprezentantov

V NHL si v tejto sezóne Jaromír Jágr zarobil 5,5 milióna dolárov, teda vyše 140 miliónov českých korún v hrubom. Mnohých dnes, tesne pred hokejovými majstrovstvami, zaujíma, aký bude základný plat slávneho 43-ročného útočníka a jeho spoluhráčov v hokejovej reprezentácii počas svetového šampionátu v Prahe.

Plat: nula

Nula! Áno, nula, pretože za samotné hranie v národnom tíme nedostávajú hokejisti nič, ani vreckové. „O hráča je predsa postarané. Majú jedlo, koľkokrát denne chcú,“ hovorí generálny sekretár hokejového zväzu Martin Urban.

Ale ukrátení hokejisti predsa len nebudú. Majú vypísané bonusy za umiestnenie, ktoré v prípade získania medaily znejú pre priemerne zarábajúceho človeka veľmi atraktívne.

Odmeny za medaily

Za zlato dostane každý hráč 500-tisíc korún, za striebro 400-tisíc, za bronz 300-tisíc. Za štvrté miesto je to 150-tisíc. Potom odmeny klesajú až na nejakých 30-tisíc korún za nižšie ako ôsme miesto,“ vysvetľuje Urban a pridáva čerstvý príklad. „Za to, že tím vyhral v piatok vo Švédsku, dostal každý reprezentant 12-tisíc. Ak by neboli získali ani bod, hráči by nevideli ani korunu. „Pritom sa na kemp musia do Prahy dopraviť sami a to im nikto neprepláca. Všetko dostávajú len formou odmeny,“ hovorí sekretár.

Jedinou výnimkou sú sústredenia, ktorých súčasťou nie sú žiadne prípravné zápasy. Za tie hokejisti dostanú paušálne tritisíc. „Takže reprezentácia nie je o žiadnych veľkých peniazoch,“ hovorí Urban. Mimochodom to, že svetový šampionát bude v Prahe, hráčske bonusy nijako nezvýšilo. Jedinou „zvláštnou“ požiadavkou, ktorú hokejový zväz musí reprezentantom splniť, sú lístky. Každý hráč aj člen realizačného tímu dostane na každý český duel štyri vstupenky zadarmo a niekoľko ďalších si môžu prikúpiť. „Ale aj ich kvóta je obmedzená. Ak by náš tím nepostúpil tak ďaleko, ako si želáme, išli by do predaja,“ vysvetľuje Urban.

Najdrahšia položka je poistenie

Spolu s manažérmi reprezentácie v súčasnosti ešte riešia tradičnú záležitosť týkajúcu sa hráčov NHL, a to je poistenie ich kontraktov. Pre hokejistov, ktorí majú platnú zmluvu aj na budúcu sezónu, je poistenie automatické, česká strana ho uhradí. Obvykle sa pohybuje okolo 0,45 percenta z celkovej sumy. Len za poistenia tak zväz zaplatí milióny korún a zvyčajne ide o najdrahšiu položku účasti tímu na majstrovstvách. S hráčmi, ktorým zmluva vypršala, je rokovanie zložitejšie. Na druhej strane, hráči, ktorí nemajú aktuálnu zmluvu, sa na šampionát väčšinou nehrnú. Za hráčov, ktorí sú v európskych kluboch, platí zväz len zdravotné poistenie.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.