Naši volejbalisti zvládli premiéru vo Svetovej lige. Zdolali Španielov

07.06.2014, 07:35

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom premiérovom vystúpení v prestížnej Svetovej lige nad Španielskom 3:1 a získali do tabuľky tri body. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho tak úspešne vstúpili bojov na prvom turnaji v G-skupine v portorickom meste Carolina. V druhom zápase potvrdila úlohu favorita Čína, ktorá triumfovala nad domácim Portorikom 3:0 za 82 minút.

1. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Portoriku:

Slovensko - Španielsko 3:1 (13, -18, 20, 26)

Zápas trval: 118 minút, rozhodovali: Gompel (Hol.) a Vera (Peru).

SR: Zaťko 4, Bencz 12, Červeň 8, Janušek 10, Krajčovič 10, Paták 14, libero Kubš (Kostoláni 10, Repák 0, Vlk 0). Tréner: F. Gulinelli.

Španielsko: Hernán 0, Rocamora 18, Altayo 9, Fernandez 8, Osotio 5, Ruiz 8, libero Sevillano (Trinidad 0, Gomzález 8, Fornes 0). Tréner: F. Muňoz.

Slováci vstúpili do zápasu dobre a pri Benczovom servise sa dostali do vedenia 5:2. Na prvom technickom timeoute bolo po Červeňovom útoku stredom 8:5. Slováci mali jasne navrch, po dvoch esách Zaťka v rade a útoku Červeňa po dlhej výmene bolo už 12:5. Servis zdobil našich volejbalistov, delové podanie kapitána Janušeka prihrali Španieli na našu stranu a Janušek dokončil akciu útokom z doskoku - 14:6.

Na druhom technickom timeoute viedli naši 16:7 po perfektnom útoku Bencza z hlavného kolíka. Slováci boli lepší v každej činnosti a po Patákovom bloku viedli už 17:7 a po Benczovom delovom ese 19:8. Prvý set sa zmenil na exhibíciu perfektne hrajúcich Slovákov a po ese Zaťka mali prvý setbal - 24:12. Slováci vyhrali prvý set hladko 25:13.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, potom sa ale po dobrom Zaťkovom servise dostali Slováci do kontry a Bencz ju využil - 6:4. Španieli vyrovnali, ale po Janušekovom ese mali slovenskí volejbalisti opäť brejk a viedli 8:6. Po ďalšom ese výborne hrajúceho Bencza a blokoch Zaťka a mladíka Krajčoviča vyhrávali Slováci 13:9. Neskôr bolo 15:11, ale potom spravili naši volejbalisti sériu chýb a Španieli pri Hernánovom servise otočili na 16:15 vo svoj prospech. Potom prišlo nedorozumenie pri zakladaní útoku a súper viedol dokonca 18:16. Slováci úplne stratili pôdu pod nohami, Španieli sa chytili a vypracovali si až šesťbodový náskok 23:17. Bencza vystriedal Kostoláni. Slováci prehrali set, ktorý mali veľmi dobre rozbehnutý 18:25.

V treťom sete ostal na poste univerzála Kostoláni a Slováci viedli v úvode 5:1 a 7:3. Po ese Patáka bolo na prvom technickom timeoute 8:3. Potom sa presadil v útoku Kostoláni a Slováci viedli 11:7. Španieli však dotiahli zásluhou Rocamoru na bod - 12:11. Potom výborne podal Kostoláni a krásnym blokom sa blysol Krajčovič - 14:11. Na druhom technickom timeoute vyhrávali slovenskí volejbalisti po Krajčovičovom útoku stredom 16:13.

Potom si prihral aj "odútočil" Janušek a bolo 17:14. V koncovke mali Slováci navrch, Zaťko a Paták sa blysli blokmi a dostali svoj tím do vedenia 23:17. Španieli pri servise najmenšieho muža na ihrisku Ruiza znížili na 23:20, ale potom sa v útoku presadili Paták a na bloku Krajčovič a Slováci vyhrali tretí set 25:20.

V úvode tretieho setu predviedol oku lahodiacu nahrávku jednou rukou Zaťko a Kostoláni zaklincoval. Následne nahral Zaťko na bez blok Janušekovi na doskok a bolo 3:1. Po bloku Červeňa vyhrávali Slováci 6:4, ale Španieli rýchlo vyrovnali na 6:6. Za stavu 10:10 prišli na ihrisko Bencz a Repák, ale Rocamora dal šťastné eso o pásku a Španieli viedli 11:10. Potom sa Španieli dostali do vedenia 13:11 a 14:12.

Slováci vyrovnali na 15:15, keď súper zle prihral Janušekov plachtiaci servis, šancu dostal Paták a využil ju. Na druhom technickom timeoute už Slováci viedli 16:15, keď Kostoláni uhral ťažkú loptu. Španieli potom viedli 19:17, ale Slováci rýchlo vyrovnali na 19:19. V koncovke viedli Slováci 23:22, ale prvý setbal mali Španieli. Po timeoute však získali dva body po sebe Slováci a mali mečbal - 25:24. Nakoniec využili tretí v poradí, keď dva bloky po sebe zaznamenal Krajčovič. Slováci vyhrali štvrtý set 28:26 a získali historicky prvé tri body v Svetovej lige.

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Bol to náročný zápas a sme radi, že sme ho zvládli. Prvý set bol z našej strany vynikajúci. Dnes nám pomohol najmä v koncovkách setov náš výborný blok. Vstúpili sme do turnaja víťazne, je to skvelý pocit."

Fernando Muňoz, tréner Španielska: "Robili sme veľa chýb v dôležitých fázach zápasu, čo nás stálo lepší výsledok."

02:00 Portoriko - Španielsko

Program 2. turnaja na Slovensku (Košice, Steel Aréna)

18:00 Portoriko - Čína

01 - Modified: 2006-06-17 12:10:00 - Feat.: 0 - Title: Pre Fica bude úspechom, keď Smer zostaví novú vládnu koalíciu
01 - Modified: 2023-12-05 21:13:17 - Feat.: - Title: Slovenské volejbalistky postúpili priamo na ME 2026 02 - Modified: 2023-08-27 21:55:48 - Feat.: - Title: Naše volejbalistky boli blízko k senzácii. Záver proti favoritkám však nezvládli a na šampionáte končia 03 - Modified: 2022-09-04 17:37:43 - Feat.: - Title: Slovenské volejbalistky postúpili šiestykrát na európsky šampionát 04 - Modified: 2022-08-31 13:00:00 - Feat.: - Title: Tenis bez rakiet či basketbal bez driblovania. Pozri sa, ako by sa hrali dnešné športy so starými pravidlami 05 - Modified: 2022-08-20 19:06:02 - Feat.: - Title: HN24: Slováci stratili šancu na postup
24. apríl 2024 21:20