Proti Ukrajine nastúpi aj Škrtel. V tejto zostave by sme mohli hrať

07.09.2015, 10:19

Slovenská futbalová reprezentácia má napriek prvej kvalifikačnej prehre 0:2 v Španielsku postupový osud vo vlastných rukách. Keď v utorok zdolá v Žiline mužstvo Ukrajiny, prebojuje sa v predstihu na budúcoročný európsky šampionát do Francúzska (10. júna - 10. júla 2016).

Trénera Jána Kozáka teší skutočnosť, že po odpykaní si jednozápasového dištancu sa do tímu vracajú dvaja jeho nesmierne dôležití členovia - stopér Martin Škrtel a defenzívny stredopoliar Juraj Kucka.

Škrtel sa vracia do zostavy

V Oviede dostal voľno Viktor Pečovský, iba po polčase absolvovali Róbert Mak s Michalom Ďurišom, špílmacher Marek Hamšík šiel po hodine hry dole z ihriska, aby sa nevyšťavil pred dňom "D", ktorý sa blíži a ktorý v slovenskom tábore naplno rezonuje.

"Už v priebehu druhého polčasu zápasu v Španielsku som myslel na Ukrajinu. Noc po prehratom zápase nebola najlepšia, preto je dôležité, aby hráči dobre zregenerovali a pripravili sa na ďalšieho súpera. Nečaká nás nič ľahké, ale som rád, že sme v lepšej situácii ako pred zápasom so Španielskom. Proti Ukrajine to nebude kto z koho. My nemusíme vyhrať, ale chceme vyhrať. Verím, že pri podpore našich skvelých fanúšikov budú hráči dobre namotivovaní a pokúsia sa o postup už v tomto zápase," povedal 61-ročný kormidelník národného tímu, ktorý má na dosah životný úspech.

Zatiaľ jediným trénerom, ktorému sa podarilo v novodobých dejinách doviesť slovenský národný tím na jeden z dvoch veľkých finálových turnajov (MS alebo ME - pozn.) bol Vladimír Weiss, ktorý s ním navyše na MS 2010 v Juhoafrickej republike postúpil zo základnej skupiny a stroskotal až v osemfinále na Holandsku.

Tréner Kozák na otázku TASR, či sledoval sobotňajší duel Ukrajiny s Bieloruskom v Ľvove (3:1), odpovedal: „Pozrel som si prvý polčas a bol som prekvapený, ako Ukrajina svojho súpera zvalcovala. Druhý polčas som sledoval cestou v lietadle zo Španielska. Vieme, čo nás čaká, očakávam vyrovnaný zápas. Ukrajina má mužstvo, ktoré je spolu dlho pohromade a hráči sú spolu výborne zohratí. Veľkou devízou Ukrajiny sú silné kraje ihriska pri podpore laterálnych obrancov Fedeckého a Ševčuka. Myslím si, že proti nám nastúpi aj Tymoščuk. Budeme si na nich musieť dať pozor," dvihol Kozák varovný prst.

V Španielsku, kde hostia nastúpili v improvizovanom zložení, ho presvedčil na stopérskom poste Kornel Saláta a pri absencii Jána Ďuricu zrejme dostane príležitosť po boku Škrtela.

Hlavu mu svojou aktivitou zamotal aj Michal Ďuriš, ktorý by mohol byť popri Miroslavovi Stochovi alternatívou na post ľavého krídelníka.

Popri jeho gólovej forme, ktorú si priniesol z Viktorie Plzeň, si vie solídne plniť aj defenzívne povinnosti. Na hrote by mohol dostať šancu historicky najlepší strelec slovenskej reprezentácie Róbert Vittek, v ktorého prospech hovorí viac hernej praxe ako u Adama Nemca.

Ukrajinci v doterajšom priebehu kvalifikácie utrpeli popri piatich víťazstvách dve zhodné prehry 0:1 so Slovenskom a Španielskom. Tou so Slovenskom neúspešne vstúpili do kvalifikácie, keď v Kyjeve rozhodol o senzačnom triumfe hostí Róbert Mak. Ukrajinci prileteli do Piešťan už v nedeľu a ubytovali sa v Rajeckých Tepliciach.

Aj Ukrajinci už mysleli na Slovákov

Ich tréner Michajlo Fomenko nebol úplne spokojný s výkonom mužstva v sobotňajšom zápase s Bielorusmi, v ktorom súpera zdolalo 3:1 zreálnilo svoje šance kvalifikovať sa na ME. Fomenko po zápase priznal, že rovnako ako Ján Kozák, aj on už po prvom polčase myslel na najbližší duel.

"Hoci sme v polčase viedli 3:0, z našej strany to nebolo ideálne. Hráčom som vytkol chyby a do druhého dejstva sme urobili niekoľko taktických zmien. Povedal som im, že stále musia hrať tak, akoby bol stav 0:0. Jarmolenko nechcel ísť dole z ihriska, ale budeme ho potrebovať v utorok proti Slovákom, takže musel ušetriť nejaké sily," vyhlásil Fomenko.

Zápas Slovensko - Ukrajina má úvodný výkop v utorok 8. septembra o 20.45 hod., povedú ho anglickí rozhodcovia. Hlavnému Martinovi Atkinsonovi budú na čiarach pomáhať Stephen Child a Stuart Burt. Súboj v priamom prenose vysiela RTVS na Jednotke.

V ďalších zápasoch C-skupiny si jej nový líder Španielsko zmeria sily v Skopje s domácim Macedónskom, ktoré po prehre 0:1 v Luxembursku spadlo na dno tabuľky. V Borisove uvidia fanúšikovia súboj dvoch štvorbodových tímov Bieloruska a Luxemburska.

kvalifikácia EURO 2016, skupina C:

utorok 8. septembra o 20.45 hod. (Štadión pod Dubňom, Žilina):

SLOVENSKO - Ukrajina /rozhodcovia: Martin Atkinson - Stephen Child, Stuart Burt (všetci Angl.)/

predpokladané zostavy

SR: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Saláta, Hubočan – Kucka, Pečovský – Mak, Hamšík, Ďuriš – Vittek

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk - Rotaň, Tymoščuk - Jarmolenko, Stepanenko, Konopľanka - Kravec

20.45 Ukrajina - Španielsko /Kyjev/

01 - Modified: 2007-09-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Filmy ovláda 11. september
01 - Modified: 2024-04-16 16:51:58 - Feat.: - Title: Slovan hľadá novú jednotku. Belasí potrebujú brankára aspoň na tri sezóny. Borjana však fanúšikovia „žrali“ 02 - Modified: 2024-04-15 18:50:05 - Feat.: - Title: Expert na Bundesligu pre HN: Leverkusen trafil pri posilách jackpot. Kľúčom k titulu bol aj kouč či mentalita 03 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 04 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu 05 - Modified: 2024-04-13 07:47:39 - Feat.: - Title: VIDEO Fanúšik v Saudskej Arábii zbičoval futbalistu. Po prehratom zápase mu spôsobil poriadne rany na chrbte
17. apríl 2024 01:49