Kolumbia potvrdila silu. Skupinu vyhrala bez straty bodu

25.06.2014, 00:07

Futbalisti Kolumbie triumfovali v utorňajšom zápase C-skupiny na MS v Brazílii nad Japonskom 4:1. Už pred duelom v Arena Pantanal v meste Cuiaba mala Kolumbia istý postup do osemfinále po výhrach nad Gréckom a Pobrežím Slonoviny. Juhoameričania sa stali víťazmi skupiny s 9 bodmi a v osemfinále ich v sobotu 28. júna v Rio de Janeiro čakal kontinentálny rival Uruguaj (22.00 SELČ). "Modrí samuraji" z Japonska na finálovom turnaji skončili.

"Los Cafeteros" dostal do vedenia Juan Cuadrado z penalty v 17. minúte, no v 45.+2 minúte vyrovnal Šindži Okazaki. O výsledku rozhodol dvoma gólmi v druhom dejstve Jackson Martinez a pekným sólom sa presadil aj James Rodriguez. V 85. minúte sa dostal do brány víťazov aj Faryd Mondragon, a stal sa vo veku 43 rokov a tri dni najstarším hráčom v histórii MS, ktorý si zahral na finálovom turnaji.

Argentínsky tréner Kolumbie Jose Pekerman prekopal zostavu a urobil osem zmien oproti základu proti "slonom". Taliansky kouč Japonska Alberto Zaccheroni siahol k dvom zmenám a nasadil útočníka Šindžiho Kagawu a stredopoliara Tošihira Aojamu. Japonci, ktorí pred súbojom na prípadný postup potrebovali vyhrať vyšším rozdielom a dúfať, že africký tím zaváha s Grékmi, získali na šampionáte len jeden bod.

C-skupina, 3. kolo:

Japonsko - Kolumbia 1:4 (1:1)

Góly: 45.+2 Okazaki - 55. a 82. Martinez, 17. Cuadrado (z 11 m), 90. Rodriguez, ŽK: Kono - Guarin. Rozhodovali: Proenca - Miranda, Trigo (všetci Port.), 40.340 divákov.

Japonsko: Kawašima - Učida, Konno, Jošida, Nagatomo - Hasebe, Aojama (62. Jamaguči) - Kagawa (85. Kijotake), Honda, Okazaki (69. Kakitani) - Okubo

Kolumbia: Ospina (85. Mondragon) - Arias, Balanta, Armero, Valdes - Guarin, Mejia, Cuadrado (46. Carbonero), Quintero (46. Rodriguez) - Ramos, Martinez

V horúčave 31 stupňov Celzia sa hral zaujímavý futbal. Japonci sa snažili, boli aktívni, ale inkasovali ako prví. V 16. minúte zbytočne v šestnástke Kono v sklze fauloval Ramosa a Cuadrado z penalty suverénne otvoril skóre. V 26. minúte mohol vyrovnať Kagawa, jeho strelu pekne vyrazil Ospina. V 33. minúte sa nepresadil ani z priameho kopu Honda. Kolumbia mohla zvýšiť vedenie v 42. minúte, ale Martinez netrafil do odkrytej brány. A tak ázijský tím trestal, v 45.+2 minúte pekne nacentroval Honda a Okazaki sa ešte krajšie vrhol do lopty a rybičkou vyrovnal.

Pekerman poslal do druhého polčasu dve nové tváre a dobrú formu Kolumbia potvrdila v 55. minúte, keď úplne rozobrala obranu "modrých samurajov". Po peknej kombinácii sa lopta dostala k Martinezovi, ktorý krížnou presnou strelou opäť strhol vedenie na jej stranu. Interesantný duel pokračoval, po hodine hry mohol vyrovnať Okubo, keď center Nagatoma podbehol brankár Ospina, ale hradbu tiel neprehlavičkoval. Ten istý hráč o šesť minút pekne prenikol, jeho strela z uhla z päťky ale išla len nad bránu. Hralo sa hore-dolu, Japonci sa snažili udržať nádej a otočiť výsledok, ale Kolumbia tiež hrozila po rýchlych akciách. A jedna jej vyšla v 82. minúte, kolmú prihrávku si prebral v šprinte disponovaný Martinez, zasekol si obrancu a utešenou strelou obstrelil bezmocného gólmana Kawašimu. Skóre zápasu v 90. minúte uzavrel po peknom sóle Rodriguez.

01 - Modified: 2006-07-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Čína v júni s rekordným prebytkom zahraničného obchodu
01 - Modified: 2024-04-10 04:57:07 - Feat.: - Title: Kolumbijského exprezidenta Uribeho budú stíhať pre obvinenia z ovplyvňovania svedkov 02 - Modified: 2024-03-27 22:49:04 - Feat.: - Title: Kolumbijská armáda zadržala loď s rekordným množstvom kokaínu 03 - Modified: 2024-03-18 07:00:00 - Feat.: - Title: Toto je najviac preľudnené miesto na svete. Na preplnenom ostrove nemajú žiadne autá ani toalety 04 - Modified: 2024-03-16 07:58:15 - Feat.: - Title: Kolumbijský prezident chce zmeniť ústavu, aby presadil reformy bez Kongresu 05 - Modified: 2024-02-10 13:30:00 - Feat.: - Title: Ukrajina potrebuje viac vojakov na boj s Ruskom, na pomoc prichádzajú profesionáli z Kolumbie
19. apríl 2024 23:56