Fiasko na úvod. Slováci utŕžili od USA debakel

13.02.2014, 12:22
redred
Naši hokejisti na favorita nestačili. V prvom zápase na olympiáde prehrali s Američanmi 1:7.

Slovenskí hokejisti neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení na olympijskom turnaji v Soči, keď prehrali vo štvrtok s favorizovanými reprezentantmi USA vysoko 1:7.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka mali od začiatku problémy s pohybom súpera, často prepadávali v obrane a vôbec nepomáhali brankárovi Jaroslavovi Halákovi. Na úvodný presný zásah Johna Carlsona z 15. minúty dokázal na začiatku druhej tretiny ešte odpovedať svojím siedmym reprezentačným gólom Tomáš Tatar, no potom favorit naplno roztočil svoj ofenzívny stroj a nasúkal Slovákom v Šajba aréne šesť gólov. Dvakrát sa pritom strelecky presadil Paul Šťastný, syn legendárneho Petra Šťastného. V záverečnom dejstve obhajcovia striebra z Vancouveru 2010 už zvoľnili tempo, napriek niekoľkým dobrým šanciam na oboch stranách sa už skóre nezmenilo.

Tréner Vůjtek si tak na slovenskej striedačke zapísal prvú prehru s USA, jeho tím prerušil sériu piatich víťazstiev nad zámorským súperom.

Premiérové body na turnaji sa pokúsia Slováci získať v sobotu 15. februára, keď o 9.00 SEČ sa v druhom zápase na ZOH stretnú so Slovincami. Účinkovanie v základnej A-skupiny ukončia o deň neskôr o 13.30 proti domácemu Rusku.

Slovensko - USA 1:7 (0:1, 1:6, 0:0)
Góly: 21. Tatar (Hossa) - 15. Carlson (Kessel, van Riemsdyk), 22. Kesler (Kane), 23. Šťastný (Pacioretty, Oshie), 29. Backes (Kessel), 34. Šťastný (Shattenkirk, Oshie), 35. Kessel (Kesler, van Riemsdyk), 36. Brown (Carlson, Kane). Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Pollock - Wheler, Wilmot (všetci Kan.), vylúčenia: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0.

Slovensko: Halák (34. Budaj) - Baranka, Meszároš, Chára, Sekera, Marinčin, Jurčina, Vydarený, Starosta - Radivojevič, Kopecký, Jurčo - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Marcinko, Marcel Hossa.
USA: Quick - Suter, Shattenkirk, McDonagh, Carlson, Martin, Orpik, Fowler, Faulk - Callahan, Backes, Parise - Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Kane, Kesler, Pacioretty - Oshie, Šťastný, Brown - od 37. Wheeler.

Zdeno Chára, kapitán SR (zdroj: Markíza): "Určite to nebol najlepší vstup do turnaja. V druhej tretine sme si prestali plniť defenzívne úlohy a Američania sa jednoducho dostávali do gólových situácií a ľahko z nich skórovali. Tých prostredných 20 minút bolo veľmi zlých. Musíme sa z toho poučiť, rýchlo zahodiť zápas za hlavu. Najmä musíme zlepšiť pohyb v defenzívnom pásme a lepšie si rozoberať súperových hráčov."

Tomáš Tatar, strelec jediného gólu SR (zdroj: Markíza): "Dostali sme strašne zbytočné góly, keď sme si nie dobre pokryli hráčov v obrannom pásme. V prvej tretine sme im boli ešte celkom vyrovnaným súperom, no v druhej sa to zvrtlo, rozobrali nás. Tam sme prehrali zápas. Pritom s Američanmi sa dalo hrať, ani oni nás dobre nepokrývali. Mal som tiež ďalšie strelecké príležitosti, škoda, že som to nezakončil. Verím, že v ďalších zápasoch odstránime chyby a vylepšíme hru v obrane. Treba najmä lepšie komunikovať v obrannom pásme, na tom musíme popracovať."

Tomáš Jurčo, útočník a debutant v slovenskom drese (zdroj: Markíza): "Premiéra to bola trpká, výsledok 1:7 nie je určite najlepší. Snažil som si z každého striedania zobrať maximum, učiť sa od hráčov ako je Marián Hossa či ďalší. I keď je to ťažké, snažím sa vziať si z toho stretnutia to pozitívne. Druhá tretina nás stála celý zápas, nepodali sme v nej kolektívny výkon. Nič to, hlavy hore, treba na tú tretinu čo najskôr zabudnúť a ísť ďalej. Veď aj kapitán Zdeno Chára v kabíne povedal, že turnaj sa iba začína a je toho pred nami ešte veľa."

Dustin Brown, autor siedmeho gólu USA (zdroj: iihf.com): "Nikto z nás si pred zápasom ani nepomyslel, že by sme mohli vyhrať takým vysokým rozdielom. Čakali sme oveľa tesnejší, vyrovnanejší a tvrdší súboj. Niekedy to vypáli celkom inak..."

Paul Šťastný, strelec dvoch gólov USA (zdroj: iihf.com): "Je to pre mňa vždy špeciálny súboj, keď nastúpim proti Slovensku. Viem, že ma vtedy zakaždým pozorne sleduje celá rodina a samozrejme rodičia. Nikdy som ešte Slovákov nezdolal, podarilo sa mi to až na tretí pokus na vrcholnom podujatí. Proti domácim Rusom to bude vzrušujúci zápas."

Fiasko na úvod. Slováci utŕžili od USA debakel 15:53 Postreh Lukáša Havlíka Zlá pozičná hra, zlá rozohrávka, nulová obrana. Obavy z hry našich hokejistov sa naplnili. A nemôžeme viniť z prehry len našich obrancov. Väčšina gólov totiž nepadala po ich kiksoch, ale po systémových chybách. V dnešnom hokeji musia brániť celé päťky a to naši útočníci neplnili. Ako tak sa dokázal herne vyrovnať Američanom len náš prvý útok, ale aj ten si dokázal len výnimočne vytvoriť tlak a skóroval len po hrubej chybe obrancu Sutera. Veľkú šancu si vypracoval aj Pánik a aktívny bol aj Jurčo. To je však strašne málo. USA majú štyri útoky, ktoré sú schopné streliť gól. Sú rýchli, technickí a dôrazní. Tím poskladali pre široké klzisko. Pre mňa osobne boli už pred začatím hier v Soči čiernym koňom turnaja a po dnešnom výkone to len potvrdili. Americkí hokejisti si prišli po zlato. 15:42 Koniec zápasu Slováci prehrali v prvom zápase na olympiáde s USA 1:7. 15:38 59. minúta Najprv sa do dobrej pozície dostal Tomáš Tatar a potom Zdeno Chára tečoval puk, gól však nedal. 15:38 Postreh Lukáša Havlíka Tomáš Tatar je dnes jednoznačným našim najlepším hráčom. Bohužiaľ, ako jediný sa snaží vyrovnať nášmu súperovi. 15:32 Postreh Lukáša Havlíka 5 minút pred koncom počujeme aj našich fanúšikov. Hokejisti ich však zrejme nepočujú. 15:32 54. minúta Strelu Andreja Meszároša tečoval Tomáš Jurčo, ale brankára Quicka neprekonal. 15:25 Postreh Lukáša Havlíka Po dlhej dobe dáva o sebe vedieť aj náš prvý útok. Tiež sa však pohybuje viac pri mantineli a v rohoch klziska. Mali by sme sa viac tlačiť pred bránou a znepríjemniť Quickovi život. 15:24 50. minúta Prvý útok Slovenska pritlačil Američanov v ich obrannej tretine. Gól z toho však nebol. 15:18 46. minúta Strela RIcharda Pánika bola nepresná. Útočník Tampy Bay je však v tomto zápase veľmi aktívny. 15:17 46. minúta Slováci sa snažia aspoň znížiť ten náskok. Ale naši hráči sa nevedia dostať do šancí. 15:14 43. minúta Začala sa tretia tretina. Je už vidieť, že sa zápas iba dohráva. Už ani Američania nehrajú vo vysokom tempe. 15:13 Postreh Lukáša Havlíka O zápase je už rozhodnuté, ale aj tretia tretina je pre nás dôležitá. Američanom treba zápas ešte znepríjemniť a naladiť sa pozitívnejšie na Slovincov. 15:06 Postreh editora HNonline Petra Blaška Katastrofa, tragédia, koniec nádejí. Takto nemôže hrať najlepší výber, aký má tréner Vladimír Vůjtek k dispozícii. Naši hokejisti pôsobia, ako keby hrali s extraligovým výberom, od Američanov sú o dve triedy slabší vo všetkých činnostiach. Ostáva už len veriť, že po tomto zápase sa nájde líder, ktorý dá tím dokopy. Miroslav Šatan je však doma na Slovensku. 14:55 Koniec druhej tretiny Slovenskí hokejisti zažili jednu z najhorších tretín vo svojej histórii. Od Američanov dostali po katastrofickom výkone šesť gólov. 14:53 38. minúta Mladý obranca Marinčin si dovolil peknú individuálnu akciu, jeho bekhend však brankár Quick vyrazil. 14:51 Postreh Lukáša Havlíka Hrať proti USA v prvom zápase, keď mali byť ešte nerozohratí, a navyše na širokom klzisku sa neukazuje ako výhoda. Američania poskladali tím z rýchlych, technických hráčov, ktorým veľký ľad paradoxne vyhovuje aj viac ako našim. Nás môže tešiť jediná vec, olympijské zlato sa v prvom zápase nevyhráva. 14:48 36. minúta - 1:7 Ďalší gól v sieti Slovenska. Peter Budaj inkasoval v krátkom časovom slede už druhý gól, tentoraz z hokejky Dustina Browna. 14:47 Postreh Lukáša Havlíka Pocit z dobrej prvej tretiny je preč. Nebolo to tým, že by Slováci hrali tak dobre, ale skôr Američania sa potrebovali trocha rozhýbať. Paradoxne im k tomu pomohol zrejme aj náš gól, po ktorom zapli na oveľa vyššiu rýchlosť. 14:45 35. minúta: 1:6 Jaroslava Haláka po piatom góle vystriedal Peter Budaj. Ten si však nestihol siahnuť na puk a už ho musel vyberať z bránky. Gól Američanov strelil Phil Kessel. 14:43 Postreh Ľubomíra Maceka, editora hnonline Naše prvé vystúpenie sa už začína podobať na frašku. Zase sme mali veľkú šancu na zníženie, samozrejme sme ju nevyužili a hneď nato inkasujeme ďalší gól. Naši obrancovia nestíhajú. Sme bez šance. 14:43 34. minúta - 1:5 Po tom, čo si obrovský tlak vytvoril prvý útok Slovenka, sa k puku dostali Američania a Paul Šťastný zvýšil z brejku už na 5:1. 14:42 Postreh Lukáša Havlíka Pánik opäť nedočiahol na puk a Šťastný zvyšuje na 5:1. Jaro Halák za góly nemohol, ale nechytil ani nič navyše a tak ho logicky strieda Peter Budaj. 14:38 31. minúta Branko Radivojevič sa dvakrát v po sebe dostal k streľbe, no minul bránku. 14:37 Postreh Ľubomíra Maceka, editora hnonline Na Američanov bohužiaľ nemáme. Naša obrana je katastrofálna a citeľne v nej chýbajú hráči ako Ľubo Višňovský či Dominik Graňák. 14:36 Postreh Lukáša Havlíka Neskutočný dôraz Američanov. V trojici tesne pred Halákom prekonal nášho brankára práve jeho spoluhráča z klubu, pred ktorým som varoval ešte v prvej tretine. 14:35 29. minúta: 1:4 Slováci nezvládli odtlačiť Američanov spred bránky. Gól USA strelil Backes. 14:34 29. minúta Tomáš Tatar ušiel vo vlastnom oslabení, prihrával Bartovičovi, no akcia sa gólom neskončila. 14:33 28. minúta Američania si vytvorili tlak v presilovke, Halák zneškodnil tri šance Pavelskeho. 14:31 Postreh Lukáša Havlíka Po našom úvodom góle z hokejky Tomáš Tatara sa slovenskí hokejisti "zbláznili". Američanom dávajú neuveriteľne veľa priestoru. Obrancovia robia chyby pri rozohrávke či sa im nedarí puky vyhadzovať a útočníci nedostupujú hráčov z druhého sledu. Najmä Paľko Šťastný mal neuveriteľne veľa priestoru pred bránkou na dorážku. 14:30 Postreh Lukáša Havlíka Američania dostali krídla a zavreli nás v pásme aj v pätici. Ešte väčší tlak môžeme očakávať v ich nasledujúcej presilovke. Môžeme očakávať kolotoč zadarmo. 14:29 Postreh Ľubomíra Maceka, editora hnonline No teraz sme na kolenách. V obrane absolútne nestíhame a Američania si s nami robia čo chcú. Vyriešili sme to tak po slovensky. Faulom a je z toho ďalšie oslabenie. 14:28 26. minúta Američania zavreli Slovákov, takmer minútu si robili v našom obrannom pásme, čo len chceli. 14:25 Postreh Ľubomíra Maceka Typická bolesť slovenského hokeja. Trto fantasticky vyrovnal a namiesto toho, aby sme z tohto tlaku vyťažili, tak sme dostali dva góly za minútu a šesť sekúnd. 14:23 23. minúta: 1:3 Slováci na Američanov nestíhajú. Gól strelil syn legendy slovenského hokeja Petra Šťastného Paul. 14:22 Postreh Ľubomíra Maceka V prvej tretine odohral najviac minút paradoxne náš najstarší hráč Michal Handzuš. Na ľade strávil 6 minút a 38 sekúnd. 14:22 22. minúta: 1:2 Naši sa z vyrovnania dlho neradovali. Ryan Kesler tvrdou strelou vrátil Američanom vedenie. 14:20 21. minúta Gól Slovenska Tomáš Tatar strieľa prvý gól Slovenska na olympiáda a vyrovnáva na 1:1 14:18 Začala sa druhá tretina Slováci prehrávajú po prvej tretine 0:1. Veríme, že v tejto časti hry sa našim podarí minimálne vyrovnať. 14:11 Postreh Lukáša Havlíka Prvá tretina nám ukázala opatrnejší hokej. Zo začiatku bolo tempo hry rýchle a hra sa prerušovala minimálne. Postupom času však začali naši hokejisti trocha strácať a Američania boli skôr pri pukoch. Oslabenie sme ubránili veľmi dobre, súper si nevytvoril tlak. Ale neskôr sa ukázali typické prvky hokeja oboch súperov. Američania nevymýšľali a priamočiarou akciou sa im aj podarilo streliť gól. Naši hokejisti však strieľali väčšinou z uhla, s čím Quick nemal problém. Najväčšiu šancu mal Rišo Pánik, ktorý chcel napodobniť Jožka Golonku a "hodil" si to na bekhend. Na to, aby šancu využil by ale potreboval hokejku Zdena Cháru. Zatiaľ však hráme vyrovnanú partiu. V druhej tretine si musíme dávať pozor najmä na striedania. Striedačka bude na opačnej strane ihriska, čo môžu rýchli a technickí Američania využiť. 14:03 Prvá tretina sa skončila Po prvej tretine prehrávame s Američanmi tesne 0:1. Po inkasovanom góle sa náš tím zdvihol a viackrát sme mohli aj vyrovnať. Na strely na bránu prehrávame po prvej tretine 4:11. 13:59 16. minúta Obrovská šanca nášho tímu. Richard Pánik si výborne nakorčuľoval pred bránu, chcel blafákom prekonať brankára Jonathana Quicka, ale v poslednej chvíli mu ušiel puk. 13:58 15. minúta 0:1 Milan Bartovič si nakorčuľoval z ľavej strany, ale netrafil bránu, vzápätí však dostávame gól. John Carlson perfektnou strelou nedal Halákovi šancu. 13:51 12. minúta Prvé oslabenie sme zvládli výborne. Američania si príliš veľa šancí nevypracovali. 13:48 Postreh Lukáša Havlíka Začína sa naše oslabenie. Jaro Halák si bude musieť dávať najväčší pozor na Davida Backesa, svojho spoluhráča zo St. Louis Blues. Ten je jedným z najlepších hráčov NHL pri tečovaní či dorážkach na hranici bránkoviska. 13:47 11. minúta Slovákov čakajú ťažké chvíle. Naši hokejisti budú hrať v oslabení. 13:46 10. minúta V polovici prvej tretiny vystrelili naši hokejisti dvakrát. Američania majú o jednu strelu navyše. 13:45 Postreh Lukáša Havlíka Tomáš Jurčo zatiaľ plní svoju úlohu a svojim pohybom a napádaním kazí Američanom rozohrávku 13:42 6. minúta A ďalšia šanca Američanov. Phil Kessel prihral Dustinovi Brownovi, ten našťastie netrafil bránu. 13:41 Postreh Lukáša Havlíka, editora HN Naši zatiaľ s rýchlymi Američanmi stíhajú korčuľovať. Na širokom klzisku to je základ úspechu. 13:38 2. minúta Do šance sa dostali aj Slováci, Marián Hossa však spomedzi kruhov netrafil v dobrej pozícii bránu. 13:38 1. minúta Zápas sa začal. A Jaroslav Halák už musel zasahovať pri strele Phila Kessela.
01 - Modified: 2006-01-20 10:11:59 - Feat.: 0 - Title: Hrbatý po desiatich setoch stále plný síl
01 - Modified: 2023-11-27 14:18:39 - Feat.: - Title: Ruským letoviskom Soči sa po búrke prehnali obrie vlny. Na Kryme veľká voda zničila zákopy 02 - Modified: 2023-10-14 14:07:08 - Feat.: - Title: Rusko naďalej útočí pri Avdijivke na východe Ukrajiny, Moskva eviduje nálety dronov na Soči 03 - Modified: 2023-09-20 09:51:55 - Feat.: - Title: Veľký požiar v Putinovom obľúbenom letovisku, sklad s palivom mal zasiahnuť dron 04 - Modified: 2023-04-24 09:00:48 - Feat.: - Title: Namiesto chľastu kompót. Ako vyzerá dovolenka v ruskom letovisku Soči 05 - Modified: 2022-08-12 10:43:05 - Feat.: - Title: Vojna kazí Rusom dovolenky. Manželka odíde, ja zostanem doma a kúpim si vodku, hovorí jeden z nich
23. apríl 2024 16:49