Bolo to v septembri v roku 2007, keď si Steve Way pomyslel: „Musím so svojím životom niečo urobiť.“ Mal za sebou ďalšiu noc, pri ktorej sa len márne pokúšal zaspať. Celú ju prekašlal. Fajčil dvadsať cigariet denne a v noci si jeho závislosť vyberala daň. „Ráno som sa pozrel do zrkadla a nebol som úplne ohromený tým, čo som videl,“ priznal Brit.
Dnes je zo štyridsaťročného Waya športová hviezda. V maratóne na Hrách Britského spoločenstva v škótskom Glasgowe skončil desiaty – najlepšie zo všetkých Angličanov. Pred siedmimi rokmi by pritom o Wayovi len málokto povedal, že dokáže maratón vôbec zabehnúť.
Keď sa vtedy Way pozrel do zrkadla, zbadal muža, ktorý vážil 102 kilogramov. Stravoval sa hlavne vo fastfoodoch, pil veľa alkoholu, často navštevoval večierky. Jeho manželka zúfalo prizerala, ako sa z neho stáva troska.
Už skôr občas skúšal behať. V apríli 2006 sa dokonca zúčastnil známeho maratónu v Londýne. Ale pri športe nevydržal. Ďalších osemnásť mesiacov sa zase váľal pred televíziou a bezcieľne sa pretĺkal životom.
Telo mu však samo ukázalo výkričník. Keď sa začali prejavovať zdravotné problémy, rozhodol sa pre zmenu. Znovu sa prihlásil na Londýnsky maratón. „Potreboval som nejaký cieľ, ktorý by ma vrátil na správnu cestu."
Aby mal viac času na tréning, vymenil dobre platenú prácu v odbore informačných technológií za menej zárobkový, ale časovo flexibilnejší úväzok v banke. Svoju závislosť na jedle dokázal pretaviť v lásku k behaniu. „Keď chcete byť vytrvalostný bežec, vyžaduje to povahu so sklonmi k závislosti," popisoval.
Dúfal, že by Londýnsky maratón v roku 2008 mohol zvládnuť za tri hodiny. Nakoniec mu stačili len dve hodiny a 35 minút. „A pritom som ani nešiel naplno!" Gaučový povaľač zistil, že má v sebe talent. Úspech ho motivoval, začal drieť. Okrem klasických maratónov začal behať aj ultravytrvalecké preteky na sto kilometrov. K nim smeroval aj tohtoročnú prípravu, nie ku Hrám Britského spoločenstva.
Lenže potom sa do Glasgowa kvalifikoval. Behal 209 kilometrov týždenne, aby sa čo najlepšie pripravil. Z „tlsťocha" bol v tej dobe dávno šľachovitý atlét.
A na hrách dostal jeho príbeh rozprávkovú bodku. V nabitej konkurencii skončil Way v maratóne desiaty, bol najlepší z Angličanov a znovu si vylepšil osobný rekord na 2:15:16. „Vysnívaný cieľ pre mňa bolo dostať sa medzi najlepších desať, vylepšiť osobák a britský veteránsky rekord. Podarilo sa mi všetko. Idem na drink," vyhlásil Way po pretekoch.
Bol júl 2014 a Steve Way definitívne dokázal, že nikdy nie je neskoro zmeniť svoj život.
Zdroj: idnes.cz