Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2016, 22:25

V Bratislave sa prepisovala história. Môže za to mladý Španiel

Prvýkrát v ére majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní sa podarilo prekonať hranicu 300 bodov.

Prišiel, zajazdil a zvíťazil. Napriek pádu vyhral Javier Fernandéz súťaž sólistov na ME v krasokorčuľovaní v Bratislave. S priepastným rozdielom, na ktorý sme boli zvyknutý skôr u ruského suveréna Jevgenija Pľuščenka, než u mladého Španiela. Ten s prehľadom obhájil vlaňajší titul a kontinentálnemu fóru vládne už štvrtý rok v rade.

Skvelý odrazový mostík k zisku zlatej medaily si 24-ročný Fernandez vytvoril už v stredajšom krátkom programe. V ňom úradujúci majster sveta predviedol skokovo kvalitný výkon so štvoritým salchowom, štvoritým tulupom v kombinácii s trojitým pri menšom zaváhaní a do štvrtkových voľných jázd išiel z najlepšej pozície so 102,54 bodmi.

Zverenec trénera Briana Orsera aj vo štvrtkovej voľnej jazde predviedol zaplneným tribúnam Štadióna Ondreja Nepelu pôsobivé vystúpenie na hudbu Guys and Dolls od Franka Sinatru, aj keď sa nevyhol drobným zaváhaniam. Ideálne mu dvakrát vyšiel štvoritý salchow a zvládol aj ďalšie rotačne najnáročnejšie skoky.

Technicky síce nedotiahol do konca druhého trojitého axela a "hrabol" rukou o ľad, táto chyba a bodové zrážky však jeho zlatým ambíciám neublížili. Rozhodcovia jeho výkon ocenili celkovou známkou 302,77, ktorou Fernandez totálne pochoval nádeje konkurencie na najcennejší kov a vytvoril nový rekord majstrovstiev Európy.

Javier Fernandéz počas voľnej jazdy. Snímka: Reuters/David W Cerny

"Som si vedomý chýb, ktoré som dnes spravil, najmä tá pri trojitom axelovi ma mrzí. Musím naďalej tvrdo trénovať, potrebujem získať ešte väčšiu istotu pri skokoch. Verím, že na nasledujúcom veľkom podujatí, ktorými budú majstrovstvá sveta, sa predvediem ešte v lepšom svetle. Moje pocity po zisku štvrtého titulu sú skvelé, už teraz snívam o piatom titule. Verím, že aj ľudia v Bratislave si moje vystúpenie užili," povedal Fernandez v rozhovore pre RTVS. Fernandéz je už niekoľko rokov malou senzáciou. Ako prvý totiž získal zlato z európskeho aj svetového ľadu pre Španielsko - krajinu, kde krasokorčuľovanie nemá veľkú tradíciu.

Striebro si domov odváža izraelský reprezentant Alexej Byčenko (242,56), pre ktorého je to najväčší úspech v kariére. Bronz s tesným odstupom patrí Rusovi Maximovi Kovtunovi (242,21). Smoliarom večer sa stal Čech Michal Březina, ktorý sa z tretej priečky po krátkom programe prepadol až na konečné 10. miesto.

Prví medailisti v Bratislave. Zľava strieborný Alexej Byčenko, zlatý Javier Fernandéz a bronzový Maxim Kovtun. Snímka: Reuters/David W Cerny

Do voľných jázd sa nekvalifikoval jediný slovenský krasokorčuliar v štartovom poli mužského programu Michael Neuman. V krátkom programe ho rozhádzala chyba pri prvom skoku a so známkou 42,03 obsadil až predposledné 34. miesto.

Ďalšie medaily na európskom šampionáte v Bratislave rozdajú v piatok po voľných jazdách žien, do ktorých vstúpi z 9. pozície domáca nádej Nicole Rajičová.

 

Výsledky - Muži: 1. Javier Fernandez (Šp.) 302,77, 2. Alexej Byčenko (Izr.) 242,56, 3. Maxim Kovtun (Rus.) 242,21, 4. Florent Amodio (Fr.) 240,96, 5. Michail Koljada (Rus.) 236,58, 6. Ivan Righini (Tal.) 236,36, 7. Daniel Samochin (Izr.) 232,08, 8. Alexander Petrov (Rus.) 229,69, 9. Jorik Hendrickx (Belg.) 221,39, 10. Michal Březina (ČR) 211,81, ... 34. Michael NEUMAN (SR) 42,03 - nepostúpil do voľných jázd

 

 

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.