StoryEditor

Poslanci Smeru zmarili výstavbu štadióna. Rybníček: Je to podraz

23.09.2014, 15:39
Autor:
SITASITA
Ficova vláda pridelila mestu dotáciu 2,4 milióna eur na výstavbu nového futbalového štadióna, mestskí poslanci vklad mesta v podobe pozemkov odmietli.

Trenčianski mestskí poslanci odmietli výstavbu nového futbalového štadióna. Neschválili projekt, v ktorom sa mal nový stánok postaviť z dotácie vlády SR a financií od súkromného investora. Nefinančným vkladom mesta mala byť dlhodobá výpožička pozemkov pod novým štadiónom, ktorú však poslanci na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva bez zdôvodnenia neschválili.

Rybníček: Futbal je ohrozený
“Ide o ohrozenie futbalu v Trenčíne. Mantra o nekomunikácii zo strany poslancov je len hlúpa obštrukcia. Rozvoj futbalu nechcú. Nevzniesli jedinú pripomienku, iba dali jasne najavo, a to som pochopil, že poslanci za Smer-SD nový štadión v Trenčíne nechcú. Odmietnuť vlastný projekt vlády nie je o zdravom rozume, ale o osobných invektívach,” komentoval rozhodnutie primátor Trenčína Richard Rybníček, podľa ktorého na dotáciu od štátu čaká ďalších štrnásť miest a mesto o ne môže definitívne prísť.

Na podporu futbalovej infraštruktúry sa rozhodla vynaložiť vláda 45 miliónov eur, na rekonštrukciu štadióna v Trenčíne pridelil sumu 2,4 milióna eur. Futbalový klub AS Trenčín s väčšinovým holandským vlastníkom následne na rekonštrukciu zabezpečil 3,9 milióna eur zo súkromných zdrojov. Trenčianska samospráva nemá finančné prostriedky, aby naplnila podmienky vlády na poskytnutie príspevku, v zmluve navrhovala vložiť do projektu pozemky na 40 rokov. Zároveň deklarovala najbližších desať rokov podporovať mládež sumou 200-tisíc eur ročne. Mesto je desaťpercentný akcionár klubu.

Podraz voči Trenčanom aj vláde
Že projekt neprešiel, zapríčinili najmä poslanci Smeru-SD, ktorí sa zdržali hlasovania, jediný proti zmluve bol Róbert Lifka, ktorý sa do mestského zastupiteľstva dostal za Paliho kapurkovú, veselú politickú stranu. Líder poslaneckej kandidátky Smeru-SD do nadchádzajúcich novembrových volieb a prednosta v Dubnici nad Váhom Pavol Kubečka po zasadnutí pre médiá uviedol, že poslanci nemali dostatok času na vyhodnotenie zmluvy s klubom a mali k nej výhrady. Zároveň sa sťažoval na nedostatočnú komunikáciu zo strany klubu.

Rybníček hovorí, že poslanci podrazili nohy nielen Trenčanom, ale aj vláde, ktorá sa rozhodla vyčleniť prostriedky na rekonštrukciu štadiónov. “Zbabelo, ani nediskutovali. Vysvetlil som im, že ponesú politickú zodpovednosť. Obávam sa, že investor odíde a vyše šesť miliónov eur len tak neleží na zemi. Ale možno to bol aj záujem, aby sa futbal presťahoval, napríklad do Dubnice nad Váhom,” dodal Rybníček.

Nezávislý poslanec Ján Kanaba obvinil Smer z toho, že ide o osobnú pomstu členov Smeru-SD primátorovi, keďže generálnym manažérom futbalového klubu je Rybníčkov brat. “Nenávisť poslanca Kubečku voči primátorovi je proti záujmom občanov mesta a na ich škodu”.

Štadión pre Európu
“Pol roka komunikujeme a riešime zmluvu s mestom. Nielen, aby sme zbúrali tribúny, ale aby sme vedeli, ako postavíme nový stánok. Ide o rozumný projekt, ale zároveň je to strategická záležitosť pre ďalší posun futbalu v Trenčíne,” povedal ešte pred hlasovaním poslancov generálny manažér klubu Róbert Rybníček, ktorý verí, že projekt ešte nie je stratený.

“Za šesť rokov sa nám podarilo dostať AS Trenčín na európsku futbalovú mapu. Hráme o špicu v domácej lige. Verím, že mestskí poslanci zrealizujú tento pre Trenčín historický zlom,” komentoval aktuálny stav väčšinový majiteľ klubu Tschen La Ling.

Futbalový štadión by podľa predloženého projektu vyhovoval kritériám UEFA pre zápasy základných skupín Európskej ligy, Ligy majstrov ako aj kvalifikačných zápasov národných mužstiev. Po skončení prvej fázy výstavby za 6,3 milióna eur bude kapacita štadióna približne 8 000 divákov. V prípade ukončenia druhej fázy výstavby a dobudovania aj druhej hlavnej tribúny na mieste dnešnej krytej bude konečná kapacita štadióna 10 500

01 - Modified: 2006-10-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: UDALOSTI
01 - Modified: 2022-11-12 23:38:29 - Feat.: - Title: Šéf Kmotríkovej developerskej firmy pre HN: V Bratislave staviame byty, ktoré budú stáť menej ako 100-tisíc 02 - Modified: 2022-11-03 10:29:59 - Feat.: - Title: Zistenie HN: do Bratislavy sa vráti staronový obchodný reťazec, získal atypické priestory v top lokalite 03 - Modified: 2022-10-30 14:14:28 - Feat.: - Title: O víťazstve Richarda Rybníčka rozhodli médiá, tvrdí neúspešný kandidát na primátora Trenčína Mičega 04 - Modified: 2022-10-30 07:03:32 - Feat.: - Title: Som úspešný vďaka našim Trenčanom, hovorí primátor Rybníček. Po štvrtýkrát vyhral s viac ako 70 percentami 05 - Modified: 2022-10-19 15:30:03 - Feat.: - Title: Slovan dopláca na súboj dvoch silných sponzorov. Nepáči sa mu, že premenovali štadión Ondreja Nepelu
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
06. jún 2023 15:25