Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2014, 11:00

Olympiáda na Slovensku nebude. Krakov a Jasná stiahli kandidatúru

Obyvatelia Krakova sa v referende vyjadrili jasne proti organizovaniu olympijských hier v roku 2022.

ozhodnutie Krakova stiahnuť svoju kandidatúru na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022 (ZOH) berie Slovensko na vedomie. Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Michal Kaliňák.

"Slovenská republika a mesto Poprad v tomto prípade neboli žiadatelia, ale iba partneri Krakova," spresnil stanovisko Kaliňák. Krakov dnes oznámil odstúpenie od kandidatúry na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Informáciu potvrdila pre portál gazeta.pl hovorkyňa magistrátu Monika Chylaszeková.

Mesto stiahlo projekt krátko po tom, ako boli známe oficiálne výsledky nedeľňajšieho referenda. V ňom sa obyvatelia Krakova vyslovili jasne proti kandidatúre poľského mesta na usporiadanie ZOH 2022. S kandidatúrou nesúhlasili vyše dve tretiny zúčastnených voličov, presne 69,7 percenta.


Šéf slovenského olympijského výboru František Chmelár. Snímka: TASR/M. Svítok

Volebná účasť na referende, ktoré prebiehalo súčasne s voľbami do Európskeho parlamentu, dosiahla 35,96 percenta. Keďže účasť bola viac ako 30 percent, výsledky referenda sú platné a záväzné pre orgány mesta, informoval server gazeta.pl.

Krakov kandidoval na zimnú olympiádu v roku 2022 spolu so Zakopaným a slovenským strediskom Jasná, kde sa mali uskutočniť súťaže v alpskom lyžovaní. Po jeho odstúpení zostávajú v hre už iba Almaty, Peking, Ľvov a Oslo. Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozhodne 8. - 9. júla v Lausanne, ktoré mestá postúpia do záverečnej etapy výberu. Dejisko olympiády pridelia 31. júla 2015 na zasadnutí MOV v Kuala Lumpur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.