Mladí Slováci šokujú Európu. Zdolali topfavorita a sú v hre o šampionát

08.09.2014, 20:27

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov postúpili do baráže ME 2015. V záverečnom súboji 3. kvalifikačnej skupiny vyhrali v Tilburgu na pôde favorizovaného Holandska 1:0 a zabezpečili si tak prvenstvo v skupine. O triumfe herne i strelecky aktívnejších zverencov kouča Ivana Galáda rozhodol v 72. minúte presnou hlavičkou Adam Zreľák.

V baráži, ktorá je na programe 8. a 14. októbra, sa predstavia desiati víťazi kvalifikačných skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest. Žreb baráže je na programe v piatok 12. septembra o 14.00 h vo švajčiarskom Nyone. Finálový turnaj ME sa uskutoční na budúci rok v Česku, ktoré má ako organizátor na šampionáte istú miestenku.

kvalifikácia ME 2015 hráčov do 21 rokov, 3. skupina:
      Tilburg:
      Holandsko 21 - Slovensko 21 0:1 (0:0)

Gól: 72. Zreľák. Rozhodovali: Estrada - Miranda, Martín (všetci Šp.), ŽK: Hendrix - Duda, Škvarka.
      zostavy a striedania:
      Holandsko 21: Hahn - Ligeon, Rekik, Van Aken, Aké - Hendrix (77. Sinkgraven), de Vilhena - Promes (56. Manu), Van Ginkel, Hupperts (82. Boëtius) - Castaignos
      SR 21: Rusov - Pauschek, Niňaj, Hudák, Mazáň - Lásik, Hrošovský (90. Malec) - Paur, Duda (84. Škvarka), Schranz - Zreľák

Slováci nastúpili do zápasu s imperatívom víťazstva a už v 4. minúte po priamom kope Dudu z pravej strany sa do hlavičkového zakončenia dostal Hudák. Favorit sa dostal k slovu až v 13. minúte, keď po štandardke brankár Rusov "vyboxoval" loptu spred hlavy Akého. Hernú prevahu si ale držala slovenská ekipa a domáca defenzíva v 19. minúte v poslednej chvíli zblokovala pokus Paura z hranice šestnástky.

"Tutovku" mal o štyri minúty neskôr na kopačke Hrošovský, po ideálnej prihrávke Pauscheka z pravej strany ale pred odkrytou bránkou trafil iba na bránkovej čiare stojaceho obrancu Rekika. V 27. minúte Niňajova delovka z tridsiatich metrov letela tesne vedľa ľavej žrde a Holanďania sa spod tlaku vymanili až v závere bezgólového prvého polčasu, v ktorom ale ani raz nevystrelili na bránku.

Druhý polčas odštartoval strelecký pokus Pauscheka, stopercentné šance Slovákov potom prišli v 51. minúte - Duda po Hrošovského "uličke" sám pred gólmanom Hahnom ale neuspel a vyrazenú loptu poslal Pauschek z dvanástich metrov nad opustenú bránku Holanďanov. Galádova družina pozorne bránila a naďalej sa tlačila smerom vpred, po hodine hry ale Hudákovu hlavičku zneškodnil brankár a vzápätí Mazáňovi "nesadla" ideálne krížna strela z ľavého uhla pokutového územia.

Zaskočení Holanďania sa do zakončenia dostávali iba sporadicky a za pasivitu pykali - v 72. minúte na center od bránkovej čiary z ľavej strany najvyššie vyskočil Zreľák a perfektnou hlavičkou pod brvno poslal hostí do zaslúženého vedenia. "Oranjes" napriek zúfalej snahe už nedokázali odpovedať, striedajúceho Sinkgravena v čistej šanci minútu pred koncom vychytal Rusov a tak sa mladí Slováci tešili z triumfu i prvenstva v skupine.

01 - Modified: 2006-10-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Neostal kameň na kameni
01 - Modified: 2024-04-16 16:51:58 - Feat.: - Title: Slovan hľadá novú jednotku. Belasí potrebujú brankára aspoň na tri sezóny. Borjana však fanúšikovia „žrali“ 02 - Modified: 2024-04-15 18:50:05 - Feat.: - Title: Expert na Bundesligu pre HN: Leverkusen trafil pri posilách jackpot. Kľúčom k titulu bol aj kouč či mentalita 03 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 04 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu 05 - Modified: 2024-04-13 07:47:39 - Feat.: - Title: VIDEO Fanúšik v Saudskej Arábii zbičoval futbalistu. Po prehratom zápase mu spôsobil poriadne rany na chrbte
20. apríl 2024 08:27