Halák zažiaril v NHL. Nedostal gól a bol prvou hviezdou

25.11.2014, 06:26

Slovenskí hokejoví útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo zaznamenali v nočnom zápase zámorskej NHL po jednej asistencii a prispeli tak k víťazstvu Detroitu Red Wings nad Ottawou Senators 4:3.

Brankár Jaroslav Halák zaznamenal tretie čisté konto v sezóne, keď zlikvidoval všetkých 21 striel Philadelphie a domáci New York Islanders priviedol k tesnému triumfu 1:0 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Slovenského gólmana vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. V drese "ostrovanov", ktorí vyhrali už štvrtý duel v rade, nechýbal ani obranca Ľubomír Višňovský. Boston, stále bez kapitána Zdena Cháru prehral s Pittsburghom 2:3 po predĺžení. Druhú prehru v rade zaznamenali hráči Floridy, ktorí nestačili na Minnesotu 1:4.

Halák natiahol svoju osobnú sériu víťazstiev už na sedem zápasov. V súboji s Philadelphiou zaznamenal 21 zásahov, pričom neinkasoval počas 65 minút a ani v nájazdoch, v ktorých zlikvidoval pokusy Scotta Laughtona a Clauda Girouxa. Divákov zdvihol zo sedadiel najmä jeho zákrok proti kapitánovi Flyers. Giroux spravil perfektný blafák, ale Halák prečítal jeho úmysel a v páde chytil jeho strelu parádnym spôsobom do lapačky. Islanders boli lepším tímom a brankár Steve Mason bol podstatne zamestnanejším mužom ako Halák.

"Ostrovania" ho zasypali 46 strelami, ale prekonali ho až v nájazdoch Frans Nielsen a John Tavares. "Chytal perfektne a takmer nám ukradol bod," pochválil Halák brankára Flyers. "Taký je však niekedy hokej. Myslím, že sme robili všetko dobre, chalani výborne korčuľovali, strieľali, len to tam jednoducho nepadlo. Napokon však máme dva body a som rád," povedal Halák, ktorý v prvej tretine zneškodnil sólový únik Seana Couturiera v oslabení. Višňovský bol na ľade takmer 19 minút a zaznamenal tri strelecké pokusy. Islanders vyhrali deviaty z posledných desiatich duelov a držia sa na 2. mieste v Metropolitnej divízii v tesnom závese za Pittsburghom.

Detroit zdolal Ottawu 4:3, k čomu prispeli aj slovenskí útočníci. Štvrtú asistenciu v sezóne zaznamenal Tatar, ktorý síce neskóroval prvýkrát po troch dueloch, ale bodoval už v šiestom zápase za sebou. Po jeho strele dorazil v úvode druhej tretiny puk do bránky Riley Sheahan a zvýšil na 2:1. Svoju piatu asistenciu zaznamenal aj Jurčo, ktorý to stihol len za 8 minút a 41 sekúnd na ľade.

Hviezdou zápasu bol Stephen Weiss, ktorý sa vrátil do tímu po zranení a aj pôsobení na farme a len vo svojom druhom stretnutí v sezóne, no prvom od 18. októbra, strelil dva góly. V druhej tretine sa presadil dvakrát v priebehu piatich minút a napokon bol jeho posledný gól aj víťazný.

Tridsaťjedenročný center skóroval v NHL prvýkrát od 14. októbra 2013. V minulej sezóne absolvoval operáciu slabín a odohral len 26 zápasov. "Ten chlapec dosiahol viackrát v kariére 60 bodov v sezóne a to nie je náhoda. Zranenia dokážu poriadne človeka zabrzdiť a cesta späť je veľmi náročná. Dnes ukázal, že je to strelec a verím, že získal späť stratené sebavedomie," povedal na adresu Weissa tréner Mike Babcock.

Pittsburgh prerušil dvojzápasovú sériu prehier, keď o víťazstve "tučniakov" na ľade Bostonu rozhodol v predĺžení svojím druhým gólom v zápase Jevgenij Malkin. Najväčšiu radosť však mal brankár Marc-Andre Fleury, ktorý chytil 27 striel domácich, dosiahol 300. víťazstvo v kariére a výrazne sa zapísal do histórie NHL. Stal sa tretí najrýchlejší (547 zápasov) a tretí najmladší (29 rokov a 361 dní) brankár, ktorý dosiahol tento míľnik. Rýchlejšie to dokázali pred ním len Jacques Plante a Andy Moog, v mladšom veku sa na hranicu 300 víťazstiev dostali Martin Brodeur a Terry Sawchuk.

V historických tabuľkách okupuje Fleury 30. miesto spoločne s bývalým spoluhráčom, českým brankárom Tomášom Vokounom, ktorý odchytal 700 zápasov a má na konte rovných 300 víťazstiev. "Som veľmi hrdý a šťastný, že som to dokázal. Ešte si to ani poriadne neuvedomujem," povedal v televíznom rozhovore Fleury a od jedného zo spoluhráčov dostal pred kamerami do tváre porciu krému na holenie. Zobral to s humorom. "Mal som šťastie, že som v dobrom tíme a vždy som mal dobrých spoluhráčov," dodal.

Zraneniami sužovaný Boston prehral druhýkrát po sebe, predtým ťahal sériu troch víťazstiev. Na predzápasovom tréningu sa prvýkrát od 23. októbra objavil na ľade aj Zdeno Chára, ktorý nehrá pre zranenie kolena, ale jeho návrat do zápasového kolotoča je podľa trénera Clauda Juliena ešte v nedohľadne. Svoj prvý gól v NHL strelil obranca Bruins Jon Morrow.

Na duel medzi Floridou a Minnesotou bolo zvedavých len 8426 divákov, ktorí napokon videli prehru svojich miláčikov. Panthers si vylámali zuby na brankárovi Nicklasovi Bäckströmovi, ktorý zaznamenal 29 úspešných zákrokov. Prekonal ho len tvrdý muž Shawn Thornton, ktorý úspešne tečoval strelu Dmitrija Kulikova a zaznamenal svoj prvý gól v sezóne.

Z útočníkov Floridy, ktorí hrali viac ako 10 zápasov, už neskóroval len Tomáš Kopecký. Tridsaťdvaročný slovenský hokejista odohral 19 zápasov, na súperových brankárov vyslal 27 striel, ale ani jedna zatiaľ neskončila v bránke a na konte má len tri asistencie. So slabou produkciou klesá aj jeho čas na ľade, v súboji s Minnesotou odohral len 11 minút a 11 sekúnd.

Sumáre:

BOSTON - PITTSBURGH 2:3 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 22. Lucic (Eriksson, Söderberg), 23. Morrow (Hamilton, Gagne) – 4. Crosby (Adams, Letang), 30. Malkin (Letang, Crosby), 61. Malkin (Crosby, Letang). Brankári: Rask - Fleury, strely na bránku: 29:33, 17.565 divákov.

NY ISLANDERS - PHILADELPHIA 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

rozh. náj. Nielsen. Brankári: HALÁK - Mason, strely na bránku: 46:21, 12.409 divákov.

DETROIT - OTTAWA 4:3 (1:1, 3:0, 0:2)

Góly: 17. Nyquist (Zetterberg, Krönwall), 23. Sheahan (TATAR, Howard), 34. Weiss (Quincey, DeKeyser), 38. Weiss (Helm, JURČO) – 6. Turris (Karlsson, Ryan), 43. Karlsson (Turris, Cowen), 60. Neil (Hoffman, Smith). Brankári: Howard - Anderson, strely na bránku: 43:26, 20.027 divákov.

FLORIDA - MINNESOTA 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Góly: 26. Thornton (Kulikov) – 6. Zucker (Koivu), 18. Niederreiter, 38. Zucker (Koivu), 59. Parise (Pominville, Suter). Brankári: Luongo - Bäckström, strely na bránku: 30:39, 8426 divákov.

01 - Modified: 2007-01-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tvrdšie normy na prevoz dobytka
01 - Modified: 2024-04-19 13:33:49 - Feat.: - Title: Pospíšil prispel k triumfu Calgary asistenciou, MacKinnon prekonal rekord Šťastného 02 - Modified: 2024-04-07 04:53:30 - Feat.: - Title: Slafkovský asistoval, na výhru Montrealu to však nestačilo 03 - Modified: 2024-03-08 13:47:14 - Feat.: - Title: Trend sa pomaly otáča, v NHL pribudol ďalší Slovák. Budúcnosť môže byť svetlá, hovorí kouč juniorov 04 - Modified: 2024-03-08 06:16:26 - Feat.: - Title: V NHL nastúpil ďalší Slovák. Vo veku 27 rokov zažil premiéru Patrik Koch 05 - Modified: 2024-01-14 06:13:37 - Feat.: - Title: Tatar a Nemec pomohli k triumfom svojich tímov, série Seattlu a Edmontonu
24. apríl 2024 07:59