Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2021, 12:42

Česko rieši škandál: V olympijskej výprave sa šíri koronavírus, spoločný let ukazuje pochybenia

Všetci nakazení leteli do dejiska Olympiády spoločne vládnym špeciálom.

Česko rieši škandál: V olympijskej výprave sa šíri koronavírus, spoločný let ukazuje pochybenia
Zdroj: Reuters

V českej olympijskej výprave sa šíri koronavírus. Nákazu potvrdili už u troch športovcov a ako u prvého u lekára tenistov. Všetci leteli do Tokia spoločne vládnym špeciálom a existujú náznaky, že nedodržiavali počas letu opatrenia. To už preveruje aj Český olympijský výbor. 

Tretím športovcom z českej olympijskej výpravy, u ktorého objavili koronavírus, je plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková. Pred ňou prišli o OH v Tokiu aj stolný tenista Pavel Širuček a plážový volejbalista Ondřej Perušič.

ČOV už medzitým spustil vyšetrovanie, či sa v priebehu letu dodržali všetky bezpečnostné opatreniaExistujú podozrenia, že osoby na palube nemali počas letu nasadené respirátory. 

"ČOV berie situáciu maximálne vážne a prijal ihneď všetky opatrenia k minimalizácii rizika pre všetkých dotknutých členov tímu. Aktuálny stav rieši v súlade s japonskými orgánmi takmer 24 hodín denne. Výsledok vyšetrovania bude známy o 14 dní," citoval server idnes.cz z oficiálneho vyhlásenia ČOV.

Ako prvý mal pozitívny test lekár výpravy Vlastimil Voráček, ktorý využil možnosť nenechať sa zaočkovať.

Prvé kontrolné PCR testy u blízkych kontaktov nakazených vyšli vo štvrtok v Olympijskej dedine negatívne, vzápätí však prišla správa o pozitívnom teste Markéty Nausch-Slukovej.

Portál sport.cz však pripomenul, že nie je možné ho označiť za primárneho šíriteľa koronavírusu vzhľadom na to, ako rýchlo sa objavili ďalšie pozitívne testy.

Pozitívne prípady covidu medzi športovcami medzitým hlási aj výpravy USA, Veľkej Británie, Holandska, Kolumbia, Angoly a ďalších krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.