Smutný koniec pre Brazíliu. Bronz putuje do Holandska

13.07.2014, 00:02
tasr, stltasr, stl
Futbalisti Holandska získali v sobotu na 20. MS v Brazílii bronzové medaily po triumfe 3:0 nad domácou reprezentáciou.

Góly "Oranjes" dali už v 3. minúte z penalty Robin van Persie a v 16. minúte aj nepokrytý Daley Blind. V nadstavenom čase duelu ešte tretí úder domácim zasadil Georginio Wijnaldum.

Brazília hrala o bronz štvrtýkrát, v roku 1978 zdolala Talianov, v roku 1974 podľahla Poľsku a v roku 1938 zvíťazila nad Švédmi. Holanďania hrali o 3. miesto druhýkrát, v roku 1998 prehrali s Chorvátmi. Teraz si tak zapísali zisk ich prvého bronzu.

Smutným hrdinom domácich sa stal brankár Julio Cesar, ktorý inkasoval na finálových turnajoch v drese "kanárikov" jeho 16. a 17. gól, čí prekonal negatívny zápis brankárskeho kolegu Taffarela. Ten lovil na MS loptu spoza vlastného chrbta 15-krát.

Tréner domácich Luiz Felipe Scolari urobil v základnej zostave šesť zmien oproti potupe v semifinále (1:7) s Nemeckom. Po treste sa vrátil kapitán Thiago Silva, na hrote Freda vymenil Jo. Marcela nahradil Maxwell, zo zostavy vypadli Hulk, Bernard a Fernandinho a prišli Ramires, Willian a Paulinho. Kouč Holanďanov Louis van Gaal vymenil Nigela de Jonga Jordym Clasiem, a keďže sa v rozcvičke zranil Wesley Sneijder, poslal do hry Jonathana de Guzmana. Priamo na štadión prišiel spoluhráčov osobne povzbudiť zranený Neymar, ktorý sedel počas zápasu na lavičke 5-násobných majstrov sveta.

MS v Brazílii, o 3. miesto:

Brazília - Holandsko 0:3 (0:2)

Góly: 3. van Persie (z 11 m), 16. Blind, 90.+1 Wijnaldum, ŽK: Thiago Silva, Fernandinho, Oscar - Robben, de Guzman. Rozhodcovia: Haimoudi (Alž.) - Achik (Mar.), Etchiali (Alž.), 69.600 divákov.

Brazília: Cesar - Maicon, Thiago Silva, Luiz, Maxwell - Gustavo (46. Fernandinho), Paulinho (57. Hernanes) - Ramires (73. Hulk), Oscar, Willian - Jo

Holandsko: Cillessen (90.+3 Vorm) - Kuyt, de Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind (71. Janmaat) - Wijnaldum, de Guzman, Clasie - Robben, van Persie

Domáci začali tam, kde skončili v súboji s Nemeckom. V 3. minúte inkasovali gól od van Persieho z penalty, keď alžírsky rozhodca Haimoudi po zákroku Thiaga Silvu, ktorý stiahol Robbena na hranici 16-ky, nenariadil priamy kop a nevylúčil domáceho kapitána, ale odpískal jedenástku a dal mu len žltú kartu. Do rozhodenej brazílskej obrany Holanďania zaútočili dobre aj v 16. minúte, po prihrávke Robbena do zrejme tesného ofsajdu a centri de Guzmana do 16-ky Luiz hlavou odvrátil len ku Blindovi, ktorý komfortne prestrelil bezmocného Cesara. Hralo sa aj vďaka rýchlym gólom úplne otvorene, Brazílčania sa síce snažili niečo vymyslieť, ale nedarilo sa im prelomiť herný kŕč. Ani v 38. minúte, keď loptu po centri Oscara nezasunul loptu do holandskej siete nik z tria nabiehajúcich "kanárikov".

V druhom polčase sa v 60. minúte k strele odhodlal Ramires, ale minul ľavú žrď Cillessenovej brány. Neujal sa ani priamy kop Luiza v 63. minúte, ktorý holandský brankár v pokoji zlikvidoval. V 82. minúte sa nepískala ďalšia penalta po zákroku Fernandinha na Robbena. Holanďania v závere súperovi ani nedovolili vytiahnuť vyšší pressing, domáci sa oň ani nijak zvlášť nepokúsili. Naopak, tretí úder zasadil domácim v nadstavenom čase ešte Wijnaldum po centri Janmaata a tak strieborný tím z MS 2010 v JAR s prehľadom dokráčal k medailám, tentoraz bronzového lesku, i v Brazílii.

01 - Modified: 2006-08-02 11:51:00 - Feat.: 0 - Title: KDH nepodporí programové vyhlásenie vlády a nevysloví Ficovej vláde dôveru
01 - Modified: 2022-03-25 13:49:18 - Feat.: - Title: Európu by mohlo podržať Holandsko, má masívne ložisko zemného plynu. Ťažbu však ukončuje 02 - Modified: 2021-11-11 21:00:42 - Feat.: - Title: Kvalifikácia MS 2022: Slováci remizovali so Slovinskom. Uhájili tretie miesto v tabuľke 03 - Modified: 2021-11-03 15:31:56 - Feat.: - Title: Koľko stromov sme už na svete vyrúbali? Tri krajiny, ktoré najviac odlesňujú 04 - Modified: 2021-10-15 11:28:27 - Feat.: - Title: Zníženie produkcie hovädzieho mäsa v EÚ má aj negatívnu stránku: Môžu si to odskákať lesy 05 - Modified: 2021-10-13 07:53:54 - Feat.: - Title: Holandská princezná môže vstúpiť do manželstva s osobou rovnakého pohlavia, rozhodol parlament
16. apríl 2024 19:54