Slovenky predviedli famózny obrat a dosliahli historický triumf

13.12.2014, 08:48

Slovenské hádzanárky postúpili na ME v Maďarsku a Chorvátsku do nadstavbovej fázy. V piatkovom rozhodujúcom súboji o postup zo základnej D-skupiny vyhrali v Osijeku nad vicemajstrom sveta Srbskom po veľkej dráme 23:21 a v tabuľke obsadili s dvoma bodmi tretie miesto. V hale Gradski vrt prehrávali Slovenky v polčase o päť gólov, ale v druhom ukázali skvelý obrat a dosiahli historicky prvý triumf na ME. Najlepšou strelkyňou SR bola Lýdia Jakubisová s ôsmimi gólmi.

Na zverenky trénera Dušan Poloza čakajú v II. štvrťfinálovej skupine v Záhrebe ďalšie tri zápasy postupne s Holandskom (nedeľa 14. 12. o 18.00 h), Švédskom (utorok 16. 12. o 18.00 h) a Nemeckom (streda 17. 12. o 20.15 h). Časy a program sa ešte môžu zmeniť po rokovaní s televíznymi spoločnosťami. Do tabuľky sa im započítajú prehry s Francúzskom (18:21) i Čiernou Horou (24:28). Z dvoch šesťčlenných štvrťfinálových skupín vzídu semifinalisti ME. O medaily sa bude hrať v Budapešti.

Skupinu vyhralo Francúzsko po triumfe nad obhajcom titulu Čiernou Horou 24:20.

Srbsko - Slovensko 21:23 (11:6)

Najviac gólov Srbska: Cvijičová 6, Lekičová 4, Bandelierová 3. Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Súlovská - Jakubisová 8, Trehubová 2, Beňušková 3/2, Czaniková 1, Dubajová 1, Súkenníková 2, Školková 3, Rajnohová, Horňáková, Bíziková, Kertészová 3, Michnová, Blažeková.

Rozhodovali: Marín a García (obaja Šp.), vylúčenia: 4:4, ČK: 41. Czaniková (SR) po troch vylúčeniach, 7m hody: 5/0 - 1/1, 2500 divákov.

Slovenky s dvoma zmenami na súpiske prvý útok nevyužili a Lekičová po 42 sekundách hry otvorila skóre. Na druhej strane kontrovala Dubajová, no po technickej chybe sa Srbky v 3. minúte dostali prvýkrát do dvojgólového vedenia 3:1. Brankárka Gubiková potom zlikvidovala sedmičku Stoiljkovičovej, no jej spoluhráčky sa ale v útoku proti agresívnej obrane trápili, strieľali z nepripravených pozícií a v 14. minúte po šnúre troch inkasovaných gólov prehrávali 3:6. Poloz reagoval oddychovým časom, jeho zverenky ale aj po prestriedaní kopili chyby. Šnúru bez gólu natiahli na takmer desať minút a to už bol na tabuli hrozivý rozdiel 3:8. Jakubisová potom dvakrát zahodila čistú šancu a súper viedol tri minúty pred pauzou 11:4. Slovenkám vliali nádej dva góly Školkovej, no aj tak išli do kabíny s päťgólovým mankom.

Po zmene strán slovenská ekipa ožila. Štvorgólovú sériu presných zásahov zakončila po rýchlom protiútoku suverénne Jakubisová a Slovenky v 37. minúte znížili iba na rozdiel dvoch gólov 11:13. V 41. minúte musela opustiť palubovku po troch dvojminútových vylúčeniach a následnej diskvalifikácii Czaniková, no strelecky disponovaná Jakubisová štvrťhodinu pred koncom upravila už na 14:15. Slovenky výrazne zlepšili obranu i prechod do útoku a v 47. minúte sa zásluhou Kertészovej dostali prvýkrát do vedenia - 16:15. Dráma pokračovala, Gubiková zmarila aj štvrtú sedmičku súpera, no Srbky sa päť minút pred koncom vrátili do vedenia 19:18. Tri minúty pred koncom to bolo 20:20, rozhodoval každý gól. Gubiková za stavu 21:21 chytila piatu sedmičku a na druhej strane Beňušková so Súkenníkovou spečatili skvelý obrat a postup Slovenska.

Ďalší výsledok D-skupiny:

Čierna Hora - Francúzsko 20:24 (12:12)

Najviac gólov: Kneževičova 6, Bulatovičová 5, Petrovičová 3 - Pineaová 8, Lacrabereová 7, Niomblaová 4

Hlasy po zápase:

Dušan Poloz, tréner SR /zdroj: RTVS/: "Je to historický moment, užívajme si to. Nemám slov na komplexné hodnotenie. Boli sme dole, prehrávali sme o niekoľko gólov, ale kočky šlapali a bojovali. Dôležitou hráčkou bola Andrea Kertészová. Je to víťazstvo pre fanúšikov, je to úžasné, radujeme sa z toho všetci."

Lucia Gubiková, brankárka SR: "Chytiť päť sedmičiek v zápase, to sa mi ešte nikdy nestalo. Nepamätám sa, ale boli to najdôležitejšie zákroky v kariére. Sme šťastné, že sme to zvládli, hoci sme prehrávali už o sedem gólov. Je to veľký úspech, aký sa ešte nikdy slovenskej hádzanej nepodaril. Vybojovali sme to srdiečkom."

Lýdia Jakubisová, najlepšia strelkyňa SR: "Dosiahli sme historický úspech. My musíme asi začať hrať až od druhých polčasov. Ani teraz sme nezložili hlavy, vedeli sme, že už sme dokázali otočiť aj iné zápasy. V prvom polčase som netušila, že to bude môj deň. Lucka bola dnes v bránke famózna."

Lucia Súkenníková, hráčka SR: "Okorenila som krásne víťazstvo posledným gólom, dievčatá to predtým skvele zvládli. My sme psychicky odolné družstvo, aj teraz sme si povedali, že nemáme čo stratiť. Zvládli sme to."

Saša Boškovič, tréner Srbska: "Môžem iba pogratulovať Slovensku. Naša efektivita v útoku bola zlá, v druhom polčase sme boli horšie. Mali sme veľa zranených a nepripravili sme sa dobre na postup. Rezignovať nemienim, prečo by som to mal urobiť? Našim cieľom je olympiáda v Riu."

streda 17. decembra, 20.15 h: Nemecko - SR

01 - Modified: 2007-01-22 15:29:29 - Feat.: 0 - Title: ST a Slovanet sa sporia o prístup k novým službám
01 - Modified: 2024-04-08 13:51:21 - Feat.: - Title: Opora našich hádzanárok po postupe na Euro: Dokázali sme sa adaptovať na štýl, ktorý od nás kouč žiada 02 - Modified: 2024-04-07 19:31:41 - Feat.: - Title: Slovenské hádzanárky postúpili po desiatich rokoch na majstrovstvá Európy, opäť vďaka domácej remíze 03 - Modified: 2023-10-09 13:28:46 - Feat.: - Title: Najlepšia slovenská basketbalistka hrá v Izraeli. Každý deň čakáme na nové správy, hovorí pre HN 04 - Modified: 2022-07-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Nový kouč našich hádzanárov pre HN: Aj tu rastú talenty. Mladí hráči však priskoro strácajú motiváciu 05 - Modified: 2022-01-23 20:26:53 - Feat.: - Title: Ročný plat top hádzanára má Neymar za osem dní
20. apríl 2024 08:20