Američania nezvládli záver, dostali štyri góly. Skóroval aj Ovečkin

16.05.2015, 21:49

Praha 16. mája (TASR) - Ruskí hokejisti majú stále šancu obhájiť titul svetových šampiónov. V sobotňajšom druhom semifinálovom súboji MS zvíťazili v pražskej O2 Aréne nad USA 4:0 a prebojovali sa do finále, kde narazia v nedeľu o 20.45 h na zatiaľ stopercentnú Kanadu. Američanov čaká iba duel o bronz, v ktorom sa stretnú s domácim Českom (16.15).

Američania boli až do 48. minúty favoritovi viac ako vyrovnaným súperom, mali aj čistejšie strelecké príležitosti, no zhoreli na skvelom brankárovi Sergejovi Bobrovskom. Ten vo viacerých momentoch podržal zbornú, ktorá v záverečnej 13-minútovke napokon rozhodla zápas. Jeden gól vsietil aj hviezdny Alexander Ovečkin, ktorý sa strelecky presadil hneď v prvom zápase po prílete z USA.

USA - Rusko 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)

Góly: 48. Mozjakin (Bobrovskij), 51. Ovečkin, 56. Šipačov (Kuľomin, Mozjakin), 59. Malkin (Ovečkin). Rozhodovali: Wehrli (Švajč.), Rönn (Fín.) – Dahmen (Švéd.), Mills (Kan.), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 14.938 divákov.

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner – Coyle, Bonino, Lee – Smith, Arcobello, Vesey – Lewis, Eichel, Nelson – Moses, Larkin, Hendricks - Morin

Rusko: Bobrovskij – Belov, Jakovlev, Kulikov, Antipin, Čudinov, Mironov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Mozjakin, Malkin, Kuľjomin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk - Širokov

Obhajca titulu nastúpil v zápase už aj s hviezdnym Ovečkinom, ktorý posilnil zbornú po vyradení Washingtonu v play off NHL. Už úvodné minúty naznačili, že to bude tvrdý boj o každý centimeter ľadu.

Prvú veľkú šancu obstaral v 3. minúte Vesey, ktorý nechal vyniknúť Bobrovského, v ďalšom priebehu sa ale hra odvíjala najmä pred americkým brankárom Hellebuyckom.

O otvorenie skóre sa pokúšal Mozjakin, jeho teč nepriniesol úspech. Zámorský tím číhal na súperove chyby v defenzíve a tie prichádzali. Ďalšiu tutovku zahodil Vesey, po Mosesovom natlačení pred bránku dorážal zblízka Hendricks, Panarin rukou odpratal v poslednej chvíli puk z bránkoviska. Rusi potom prevzali iniciatívu, ale ich tlak bol jalový. Do ojedinelej šanci sa predral Malkin, Hellebuyck bol na mieste.

Američania naďalej brnkali favoritovi na nervy, v druhej tretine prišiel nebezpečný teč Mosesa, skóre sa nemenilo. Rusi postupne pridali a snažili sa vystupňovať svoj nápor, v prehustenom predbránkovom priestore sa však iba ťažko presadzovali.

Naopak, stále si museli dať pozor na nebezpečné výpady súpera. Eichel a potom Lee nedokázali prekonať ležiaceho Bobrovského, v 37. minúte skvelý ruský brankár zmaril ľavým betónom aj strelu Veseyho. V 44. min zakročil skvele aj proti Mosesovi.

Na ruské hokejky sa začala vkrádať nervozita, hráčom zbornej nevychádzali presilovky. Práve v momente, keď sa im prestávalo dariť, individuálne prenikol Mozjakin a spoza kruhov trafil parádne pod hornú žŕdku. To nakoplo ruskú mašinu, v 51. minúte Ovečkin využil zaváhanie Faulka a po protismernej kľučke zamieril presne na brankárov "teplomer" - 0:2.

Američania záver absolútne nezvládli, z nevinnej akcie pridal tretí gólový úder Šipačov. Zámorský tím už štyri minúty pred koncom odvolal brankára a poslal do hry šiesteho korčuliara, no to už viedlo iba k štvrtému ruskému zásahu, ktorý pridal do prázdnej bránky Malkin.

01 - Modified: 2007-06-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vzácna sila z východu
01 - Modified: 2023-01-11 12:06:45 - Feat.: - Title: Veľký obrat na pumpách. Ceny palív sa vrátili do bodu, keď Rusi zaútočili na Ukrajinu 02 - Modified: 2023-01-10 17:35:06 - Feat.: - Title: Otočka na pumpách. Čo je za náhlym zdražením benzínu a zlacnením nafty 03 - Modified: 2023-02-03 07:54:26 - Feat.: - Title: Germanistka o nemeckej váhavosti: Obávajú sa aj jadrových zbraní či konfliktu s Ruskom 04 - Modified: 2022-05-04 09:05:46 - Feat.: - Title: Výnimka pre Slovensko a Maďarsko. Ruskú ropu budeme môcť nakupovať dlhšie ako ostatní 05 - Modified: 2022-04-20 09:55:09 - Feat.: - Title: Nechcené proroctvo: Sovieti v rozprávke z roku 1973 označujú "Z" za symbol fašizmu
19. apríl 2024 11:39