Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2016, 16:02

Šarapovová na doping doplatiť nemusí. V hre je amnestia

Maria Šarapovová
Zdroj: Reuters

Ruskí funkcionári stále počítajú s účasťou Marie Šarapovovej na olympijských hrách v Rio de Janeiro, hoci má tenisová hviezda dočasne zastavenú činnosť pre pozitívny test na meldonium. Medzinárodná federácia ITF zatiaľ neoznámila, kedy sa začne prípad päťnásobnej grandslamovej víťazky prerokúvať.

Naozaj dúfame, že Šarapovová sa bude môcť zúčastniť na olympijských hrách,“ povedal šéf Ruskej tenisovej federácie na adresu striebornej medailistky z Londýna 2012.

V Sieti uviazlo 158 športovcov
Šarapovová začiatkom marca oznámila, že na Australian Open neprešla testom na meldonium. Bola tak prvou veľkou športovou osobnosťou, o ktorej bolo známe, že mala pozitívny test na túto látku, ktorá je od tohto roku zakázaná.

Svetová agentúra WADA teraz registruje viac než stovku týchto prípadov, pristihnutým Slovákom bol zápasník István Lévai, majster Európy z Belehradu 2012.

28-ročná Šarapovová uviedla, že brala meldonium z lekárskych dôvodov desať rokov a nevedela o tom, že WADA liek zaradila na zoznam nedovolených prostriedkov.

Na zozname zakázaných látok agentúry WADA je meldonium od 1. januára 2016. Už na jeseň minulého roka ale boli športovci upozornení na to, že látka na zozname bude. Napriek tomu v sieti WADA uviazlo 158 športovcov a desiatky ďalších sa prešetrujú.

Do dnešného dňa pritom nebolo známe, akým spôsobom bude antidopingová agentúra pri trestaní športovcov postupovať.

V hre je amnestia
Až teraz prišla s konkrétnym postupom, ktorý zjemňuje pôvodne nastavené pravidlá. "Prípady, kedy je koncentrácia nižšia ako jeden mikrogram na mililiter a test bol vykonaný pred 1. marcom, môžu znamenať užívanie pred januárom 2016. Pokiaľ antidopingová organizácia usúdi, že športovec nemohol vedieť alebo tušiť, že sa látka nachádza v jeho / jej tele i po 1. januári 2016, potom by mohol byť uznaný za nevinného," uviedla WADA.

Zatiaľ nie je jasné, koľkých športovcov by sa táto prípadná "amnestia" mohla týkať. U väčšiny pristihnutých nebolo zverejnené, aké veľké množstvo meldonia v tele mali. Meldonium je antiischemický liek, ktorý sa primárne používa na zlepšenie krvného obehu.

Športovci látku užívali k zvýšeniu výkonu, pretože bunkám umožňuje kompenzovať nedostatok kyslíka pri fyzickom zaťažení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.