Spoločné vyšetrovanie francúzskej televízie Stade 2 a talianskeho denníka Corriere della Sera odhalilo využívanie zakázaných skrytých motorčekov na bicykloch profesionálnych cyklistov.
Ako uvádza web cyclingnews.com, francúzsky novinár Thierry Vildary a Talian Marco Bonarrigo odhalili pomocou tepelného hlásiča skryté motorčeky na pretekoch Strade Bianche a Coppi e Bartali.
Na prvom podujatí bol aj slovenský cyklistika Peter Sagan, ktorý skončil na štvrtom mieste.
Celkovo našli sedem rôznych motorov, päť z nich bolo ukrytých v sedadlovej trubici a dva boli v zadnej časti bicykla. Mená jazdcov, ktorí si takýmto spôsobom pomohli, však denník ani televízia neuviedli.
Maďarský inžinier István Varjas informoval v reportáži, že motorčeky majú dĺžku piatich centimetrov a môžu pomôcť cyklistovi zvýšením výkonu o 250 wattov.
Tento technologický doping je možné aktivovať pomocou prístroja s funkciou bluetoothu, ktorá je zabudovaná aj v drahých športových hodinkách.
Zistiť prítomnosť prístroja v bicykli sa dá len prostredníctvom silného detektoru kovov. Podľa informácií vychádza takáto forma "pomoci" na približne 50-tisíc eur.
Prvé informácie o využití technologického dopingu prebehli médiami už počas leta 2015, ale žiadne dôkazy nevyplávali na povrch. O spoločnom vyšetrovaní francúzskej televízie a talianskeho denníka Medzinárodnú cyklistickú úniu (UCI) vopred informovali.
Ako sa ďalej ukázalo, na jednodňovej klasike Paríž - Roubaix skontrolovala UCI pred štartom bicykle len 10 z celkových 25 tímov, ktoré sa postavili na štart.