Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2021, 12:41

Tajomstvo letu do Tokia: Česi zrejme podvádzali, zmenili zasadací poriadok

Opatrenia olympijského výboru na palube lietadla sú pod paľbou ostrej kritiky.

Tajomstvo letu do Tokia: Česi zrejme podvádzali, zmenili zasadací poriadok
Zdroj: Reuters

Predseda českej Národnej športovej agentúry Filip Neusser v pondelok uviedol, že má informáciu, že zástupcovia Českého olympijského výboru po prílete do Tokia podvádzali. Keď zistili, že je jeden z pasažierov pozitívny, zmenili zasadací poriadok.

"Počul som od športovcov, že špeciál doletel do miesta dejiska a v momente, keď na letisku zistili, že jeden z pasažierov bol pozitívne testovaný, tak podľa mojich informácií zamenili takzvaný seating list, teda poradie pasažierov a nahlásili organizátorom a japonskej hygiene úplne niekoho iného, kto sedel okolo pozitívneho pána doktora Voráčka," povedal Neusser v Českej televízii.

​Tento podnet dal podľa svojich slov hygiene. "Tie otázky idú smerom na Český olympijský výbor dosť jasne. Počkám na výsledky vyšetrovania, a potom sa budem pýtať organizátorov alebo napríklad hygieny v Japonsku a samozrejme organizátora ČOV, ako postupovali," dodal Neusser.

Český olympijský výbor výsledky vyšetrovania nekomentoval. "Pre nás sú v tejto chvíli prioritné výsledky a výkony českých športovcov, ktorí sa na olympijské hry pripravovali niekoľko rokov. Vyšetrovanie letu, ktoré ešte nebolo ukončené, zatiaľ komentovať nechceme," uviedol vo vyjadrení predseda Českej únie športu Miroslav Jansta.

Pochybnosti o zmenách v zasadacom poriadku boli už skôr. Zdroje iDNES Premium hovorili o tom, že sa zástupcovia olympijského výberu obetovali a medzi kontakty nahlásili svojich ľudí, miesto športovcov. Nechceli tak reprezentantov ochudobniť o štart na olympijských hrách.

Špeciálom cestovalo 42 ľudí vrátane 14 športovcov. Kvôli covidu-19 prišli o štart na hrách plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou, cyklista Michal Schlegel a stolný tenista Pavol Širuček.

​Beachvolejbalisti Ondřej Perušić a David Schweiner mohli hrať až od druhého zápasu a vinou úvodnej kontumácie vypadli v skupine. Ďalším športovcom sa čoby blízkym kontaktom účasť na hrách skomplikovala. Prvý odhalený s nákazou bol lekár českého tímu Vlastimil Voráček. 

Opatrenia olympijského výboru na palube lietadla ostro kritizovali aj predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser a predseda Českej únie športu Miroslav Jansta. Hovorili o chybách, zlyhaní či veľmi zlej reklame pre český šport.

Let trval 13 hodín a štyrikrát počas neho bolo servírované občerstvenie. "Pri konzumácii občerstvenia nemôžu dodržať povinnosť nosenia respirátora, správanie cestujúcich personál lietadla nekorigoval," uviedli hygienici.

Podľa zasadacieho poriadku väčšina z nakazených sedela v zadnej časti lietadla v každom druhom rade. "Za ohrozených možno v prípade koronavírusu považovať ľudí sediacich plus mínus dve sedadlá vpredu, vzadu a po oboch stranách cestujúceho s nákazou," dodali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.