Nemecký jazdec F1 Nico RosbergReuters

Dominancia Rosberga pokračuje. V F1 natiahol víťaznú sériu

01.05.2016, 16:21
tasrtasr

Nemecký jazdec F1 Nico Rosberg v službách Mercedesu zvíťazil systémom štart-cieľ na Veľkej cene Ruska v Soči. Svoju víťaznú sériu tak natiahol na štyri preteky. Na pódiu ho doplnil jeho tímový kolega Brit Lewis Hamilton, tretí skončil Fín Kimi Räikkönen na Ferrari.

Po relatívne pokojnom štarte prišiel vzruch už v druhej zákrute, kde sa skončili preteky pre Sebastiana Vettela, do ktorého sa zozadu oprel Daniil Kvjat. Hneď v tretej zákrute však už nezvládol riadenie monopostu a po druhom dotyku od Kvjata skončil so zlomeným predným návesom opretý o múr, čím privolal na trať safety car.

V prvom kole skončil aj Nico Hülkenberg, Rio Haryanto, Sergiovi Perezovi sa podarilo s defektom prísť včas do boxov. Reštart v treťom kole vôbec nevyšiel Kimimu Räikkönenovi, v priebehu krátkeho časového sledu sa prepadol z druhého na štvrté miesto.

V deviatom kole museli zájsť do boxov Kvjat a Esteban Gutierrez. Domáci jazdec dostal za nehodu z úvodného kola 10-sekundovú penalizáciu, Guttiereza potrestali len prejazdom cez boxy.

Postupne sa na trati situácia upokojila, diváci videli viaceré pekné súboje, Hamilton márne stíhal svojho tímového kolegu, dlhé kolá mu totiž úspešne odolával Valteri Bottas, ten však v 17. kole zašiel k mechanikom.

Britskému jazdcovi vhodne pripravili šéfovia tímu stratégiu, počas troch kôl sa prepracoval zo šiesteho na tretie miesto, po zastávkach v boxoch dokonca poskočil ešte o jednu pozíciu vyššie.

Tempo po zastávkach v boxoch opadlo, na čelných pozíciách sa neudali žiadne výraznejšie zmeny, až v záverečných kolách sa bojovalo hlavne okolo ôsmeho až dvanásteho miesta. O poradí na pódiu však už bolo rozhodnuté, do cieľa prišli ako prvé Mercedesy, tretie miesto uchmatlo Ferrari.

Najlepších troch dekoroval ruský prezident Vladimir Putin. Najväčšiu radosť mal pochopiteľne Rosberg, jediný víťaz doterajšieho ročníka: "Bol to skvelý víkend, auto bolo fantastické počas kvalifikácie aj pretekov. Ďakujem všetkým v Rusku. Šport tu rastie, skvelá atmosféra, užíval som si to tu, išiel som jednoducho naplno."

Spokojnosť vládla aj na tvári druhého Hamiltona: "Som rád, pretože úvod vôbec nebol jednoduchý. Som spokojný s bodmi, ktoré som nakoniec získal. V závere som mal problémy s motorom, preto som musel zvoľniť a nemohol som ísť na plný plyn."

Tretieho Räikkönena mrzel hlavne reštart, po ktorom stratil pár miest: "Nie je to úplne to, čo sme chceli. Chceli sme totiž vyhrať a ísť čo najlepšie. Štart bol dobrý, ale po reštarte sa ukázalo, že nám chýba potrebná rýchlosť."

VC Ruska - výsledky:
1. Nico Rosberg (Nem./Mercedes) 1:32:41.997 h, 2. Lewis Hamilton (V.Brit./Mercedes) +25,022, 3. Kimi Räikkönen (Fín./Ferrari) +31,998, 4. Valtteri Bottas (Fín./Williams) +50,217, 5. Felipe Massa (Braz./Williams) +74,427, 6. Fernando Alonso (Špan./McLaren) +1 kolo, 7. Kevin Magnussen (Dán./Renault) +1 kolo, 8. Romain Grosjean (Fran./Haas) +1 kolo, 9. Sergio Perez (Mex./Force India) +1 kolo, 10. Jenson Button (V.Brit./McLaren) +1 kolo, 11. Daniel Ricciardo (Aus./Red Bull) +1 kolo, 12. Carlos Sainz (Špa./Toro Rosso) +1 kolo, 13. Jolyon Palmer (V.Brit./Renault) +1 kolo, 14. Marcus Ericcson (Švéd./Sauber) +1 kolo, 15. Daniil Kvjat (Rus./Red Bull) +1 kolo, 16. Felipe Nasr (Braz./Sauber) +1 kolo, 17. Esteban Guttierez (Mex./Haas) +1 kolo, 18. Pascal Wehrlein (Nem./Manor) +2 kolá, Max Verstappen (Hol./Toro Rosso), Sebastian Vettel (Nem./Ferrari), Nico Hülkenberg (Nem./Force India), Rio Haryanto (Ind./Manor) všetci nedokončili

Poradie MS jazdcov:
1. Rosberg 100b., 2. Hamilton 57, 3. Räikkönen 43, 4. Ricciardo 36, 5. Vettel 33, 6. Massa 32, 7. Grosjean 22, 8. Kvjat 21, 9. Bottas 19, 10. Verstappen 13, 11. Alonso 8, 12. Magnussen 6, 13. Hülkenberg 6, 14. Sainz 4, 15. Perez 2, 16. Button 1, 17. Vandoorne 1

01 - Modified: 2024-02-03 19:08:50 - Feat.: - Title: Splnil som si detský sen, povedal Hamilton po prestupe do Ferrari 02 - Modified: 2024-02-02 09:48:19 - Feat.: - Title: Akcie Ferrari narástli na historické maximum. Dôvodom je prestup Hamiltona 03 - Modified: 2024-02-01 15:07:04 - Feat.: - Title: Hamiltonov prestup do Ferrari? Jedna z naj „peciek“ v celej histórii F1. Láka ho ôsmy titul, tvrdí expert 04 - Modified: 2023-10-22 21:15:45 - Feat.: - Title: Verstappen vyhral Veľkú cenu USA s jubilejným 50. triumfom v kariére 05 - Modified: 2023-10-12 10:43:21 - Feat.: - Title: Bernie Ecclestone otočil. Bývalý šéf F1 sa priznal k daňovým podvodom, mal zatajiť majetok za 650 miliónov
23. apríl 2024 13:14