švajčiarski hokejistiReuters

Švajčiari zaknihovali prvé víťazstvo na majstrovstvách, v predĺžení zdolali Dánov

10.05.2016, 19:53
Reprezentanti krajiny helvétskeho dvojkríža otočili zápas s Dánmi, v ktorom po dvoch tretinách prehrávali 0:2. Napokon sa tešili z výhry v predĺžení.

Hokejisti Švajčiarska si vo svojom treťom zápase na 80. MS v Rusku pripísali prvé víťazstvo. Podobne ako v prvých dvoch, ani v ich treťom zápase sa o víťazovi nerozhodlo v riadnom hracom čase. Švajčiari prehrávali už 0:2, ale dvomi gólmi v tretej časti vyrovnali. O víťazstve Helvétov napokon v 65. minúte rozhodol Blum.

Švajčiari sa najbližšie predstavia už v stredu o 15.15 SEČ proti Lotyšsku, Dáni nastúpia vo štvrtok o 19.15 proti Rusom.

A-skupina (Moskva):

Švajčiarsko - Dánsko 3:2 po predĺžení (0:2, 0:0, 2:0 - 1:0)

Góly: 50. Weber (Moser), 58. Niederreiter (Moser, Diaz), 65. Blum (Ambühl) - 8. Storm (Nielsen, Jensen), 19. Ehlers (Eller, Hansen).

Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Olenin – Otmachov (obaja Rus.), Chartrand-Piche (Kan.),

vylúčení: 8:6, presilovky: 0:2,

oslabenia: 0:0,

8952 divákov,

zmeny: 41.-42. Mayer namiesto Berru (Švajč.).

Zostavy:

Švajčiarsko: Berra – Geering, du Bois, Diaz, Blum, Weber, Grossmann, Schneeberger – Ambühl, Hollenstein, Walser – Niederreiter, Moser, Hofmann – M. Wieser, Schäppi, Andrighetto – Walker, Trachlser, Martschini – D. Wieser.

Dánsko: Dahm – N. Jensen, J. Jensen, Lassen, Bödker,D. Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Kristensen – Ehlers, Eller, Hansen – Nick. Jensen, Madsen, Storm – Björkstrand, Green, Christensen – Bau, Starkov, Poulsen.

Dáni chceli proti dovtedy nevýrazným Švajčiarom potvrdiť účasť v prvej štvorke A-skupiny. Šancu na to im dali Švajčiari prvým vylúčením, ktoré Dáni potrestali Stormovým tečom Jensenovej strely. Nasledovala séria vylúčení na oboch stranách, ale oslabené tímy sa dokázali ubrániť. To zmenil až druhý gól Dánska, ktorý v početnej výhode v 19. minúte dosiahol presne strieľajúci Ehlers - 0:2. O vylúčených nebola núdza ani v druhej časti, ale Berra v švajčiarskej ani Dahm v dánskej bránke neinkasovali. V 44. minúte boli diváci svedkami nepríjemného zranenia dánskeho obrancu Jespera B. Jensena, ktorého atakoval Ambühl. Dánsky zadák opustil ľad zafixovaný na nosidlách. Švajčiari v tretej tretine zapli vyšší prevodový stupeň a v 50. minúte znížili. Pri strele obrancu Webera mal dánsky brankár Dahm zakrytý výhľad - 1:2. Helvéti vycítili šancu, snažili sa o vyrovnanie a v 58. minúte sa dočkali. Strelu Diaza tečovali hneď dvaja Švajčiari, posledný sa však dotkol puku Niederreiter - 2:2. Švajčiarsky obrat dokonal v piatej minúte predĺženia Blum, ktorý prekvapil brankára Dahma strelou po vhadzovaní.

Hlasy (zdroj: iihf.com):

Nino Niederreiter, útočník Švajčiarska: "Je dobré, že sme sa nevzdali, ale začiatok zápasu musíme mať lepší. Najmä do obrany sa musíme vracať poctivejšie. Nabudúce by sa nám to nemuselo vyplatiť."

Andres Ambühl, kapitán Švajčiarska: "V najbližších zápasoch sme mali hrať naplno celých 60 minút. Je však veľmi pozitívne, že ani za stavu 0:2 sme neprestali hrať našu hru a dokázali zápas otočiť."

Sebastian Dahm, brankár Dánska: "Na konci dostali puk do siete, keď sa to odrazilo od hokejky alebo korčule. Je to pre nás ťažké, určite sme si zaslúžili viac ako jeden bod. No na tejto úrovni v takejto skupine musíme brať všetko a skúsiť nadviazať na to dobré."

8. Lotyšsko 2 0 0 2 1 4:10 2

01 - Modified: 2024-04-24 19:18:50 - Feat.: - Title: Nitra je novým majstrom hokejovej Tipos extraligy. Porazila Spišskú Novú ves a získala titul 02 - Modified: 2024-04-24 12:24:10 - Feat.: - Title: Šatan: Všetci slovenskí hrači z AHL sú pre nás zaujímaví. Z Česka chcem päť hokejistov 03 - Modified: 2024-04-23 14:26:40 - Feat.: - Title: MS v hokeji: Čo čakať od výrazných posíl z NHL? Na veľký tlak sú títo borci pripravení, tvrdí expert 04 - Modified: 2024-04-22 13:15:29 - Feat.: - Title: Hasiči ukončili práce na zhorenej budove niekdajšej kodanskej burzy 05 - Modified: 2024-04-23 07:38:49 - Feat.: - Title: Napraví si chuť vďaka duelom na MS? Osvedčené meno Ramsayho tímu môže ukázať, že si zaslúži viac šancí v NHL
26. apríl 2024 03:22